Ať si mě Bůh vezme k sobě, zoufají Nepálci po dalším zemětřesení

  10:38aktualizováno  10:38
Nepál dostal v úterý další ránu v podobě druhého silného zemětřesení. Úřady evidují desítky mrtvých. Otřesy zabíjely i v Indii a Číně. Nepálci ve strachu přenocovali pod širým nebem. Mnozí přišli o střechu nad hlavou i zbytek majetku, který se jim podařilo zachránit při prvním zemětřesení.

Po úterním zemětřesení úřady v Nepálu hlásí dva tisíce zraněných (13. května 2015) | foto: AP

V úterý ráno SELČ Nepál zasáhlo zemětřesení o síle 7,3 stupně. Vyžádalo si 65 mrtvých a na dva tisíce zraněných. Dalších 17 lidí zemřelo v Indii (více o úterních otřesech zde). Následné záchvěvy jsou podle místních cítit i ve středu. Tisíce Nepálců noc na středu raději strávily pod širým nebem nebo v improvizovaných přístřešcích na volných prostranství.

Zkáza v Nepálu

Druhé zemětřesení podle všeho nebylo tak ničivé,  přesto do mysli Nepálců opět zaselo strach. Sulav Singh z Káthmándú agentuře AP řekl: „Myslel jsem si, že tentokrát už určitě umřu. Věci se pomalu začínaly vracet do normálu a teď se stane tohle.“

Jogita Limajeová podle svých slov nikdy nezapomene na moment, kdy se pod ní začala vlnit země. „Země se třásla a třásla se opravdu dlouho. Chápu paniku místních. Je to už dva a půl týdne od prvního otřesu. Tenhle ale vypadal, že bude trvat dlouho. Lidé byli zděšeni,“ popsala pro server BBC.

Nepálský premiér Sušil Koirála v úterý vyzval občany, aby se nevzdávali. „Přírodním katastrofám jako je tato musíme čelit s kuráží a trpělivostí,“ prohlásil na tiskové konferenci. Místním úřadům však dochází nejnutnější humanitární potřeby a lidé začínají propadat zoufalství.

Domy v troskách

Jedním z nich je i Šiam Balámí, který poslední hodiny strávil v nemocnici v Káthmándú usazen do kolečkového křesla. Jeho dům ve vesničce Nuwakot nedaleko nepálské metropole skončil v troskách už během první katastrofy, které místní média přezdívají „Velké zemětřesení“.

Balámí si myslel, že už nemá co ztratit. Mýlil se. Po úterních otřesech se na něj sesypal i provizorní přístřešek, který postavil pro svou ženu a dvě děti. Ty naštěstí v době katastrofy nebyly uvnitř. Balámí vyvázl s rozdrcenou pravou nohou. Nyní je z něj odevzdaný člověk. „Už se nebojím. Už nemám co ztratit,“ svěřil se reportérům, serveru The Guardian.

Fotogalerie

Zemětřesení připravilo o střechu nad hlavou také 43letou matku Situ Basnyetovou z Káthmándú. Úterní otřesy ji zastihly při vaření. Okamžitě vyběhla na ulici a viděla, jak se kousek od ní sesouvá k zemi čtyřpodlažní dům. V troskách skončilo i její obydlí. Humanitární pracovníci ji v úterý večer našli, jak společně se svými dvěma dětmi posedává před hromadou trosek. „Nemám tušení, kde budu dneska spát,“ řekla jim.

Její rodiče, podobně jako většiny obyvatel Káthmándú, žijí v malých vesnicích daleko od hlavního města. Rodiče Sity zastihlo zemětřesení ve vesnici Dolakha. Po prvních otřesech přišli o dům a přespávali v přístřešku pro zvířata. Ten však při úterním zemětřesení skončil v troskách.

Beznaděj Nepálců

Situace je pro mnoho lidí beznadějná. Nemají peníze na rekonstrukci pobořených příbytků. Budoucnost neplánují. „Jak bychom mohli, bez peněz?“ ptá se Sita a dodává, že teď už může spoléhat jen na pomoc boží. „Abych byla upřímná, když přijde další zemětřesení, byla bych radši, aby si měl Bůh vzal k sobě, než aby mě nechával v tomhle,“ dodala.

Česká pomoc se prodlouží

Čeští zdravotníci a hasiči zůstanou v Nepálu dalších 15 dnů. O prodloužení činnosti traumatýmu ve středu rozhodla vláda, kterou o to požádaly nepálské úřady. V noci z pátku na sobotu do zemětřesením poničené země odletí z Česka další letadlo s humanitární pomocí. Informovala o tom mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Tým 36 lékařů zdravotních sester a hasičů je v Nepálu od konce dubna, část jeho členů se vystřídá.

Nevěří ani peněžní pomoci ze Západu. Podle ní peníze nikdy nedojdou k potřebným lidem, ale skončí v kapsách zkorumpovaných politiků. „Opraví si svoje domy a pošlou děti na soukromé školy. Tak to prostě je,“ zlobí se. Jediná aktuální pomoc, která má smysl, je tak podle ní čistě materiální.

Nepál se stále vzpamatovává ze zemětřesení, které tuto zemi postihlo 25. dubna a zabilo podle nejnovější bilance nejméně 7 750 lidí, dalších více než 16 tisíc utrpělo zranění.

Materiální škody budou mnohem vyšší, než se původně předpokládalo. Zcela zničeno je kolem 256 tisíc domů, 213 tisíc je jich vážně poškozeno. OSN odhaduje, že přírživel nějakým způsobem postihl čtvrtinu z přibližně 30 milionů obyvatel Nepálu (vše o ničivém zemětřesení v Nepálu se dočtete zde).

Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) reálně hrozí, že v Nepálu budou v roce 2016 lidé kvůli úrodě zničené zemětřesením a uhynulým hospodářským zvířatům trpět hladem, připomíná CNN. Nepál přitom podle představitele FAO Jeffa Tschirleye měl „chronický nedostatek jídla“ už před zemětřesením.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Brexit odsoudil, ale jeho bulvár ho prosazoval, obvinil Cameron magnáta

David Cameron během vystoupení v Londýně (7. června 2016)

Lord Jonathan Rothermere v soukromí brexit ztrhal, jím vlastněný bulvární deník Daily Mail ho ale silně prosazoval. Ve...

Paříž a Řím tlačí na rozdělování migrantů. Neposlušné země chtějí pokutovat

Francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conte se...

Francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conte usilují o trvalý mechanismus na přijímání...

Protivzdušnou obranu v Kaliningradu zničíme dle potřeby, řekl generál USA

Rozsáhlé vojenské manévry obou zemí odstartovaly při pobřeží Baltského moře...

Rusko v pátek obvinilo Spojené státy z nepřijatelného vyhrožování poté, co vysoce postavený americký generál ve...

Ve Washingtonu se v noci střílelo. Jeden člověk zemřel, osm je zraněných

V hlavním městě USA, Washingtonu, se v noci na pátek střílelo. (20.9.2019)

Při dvou nočních střelbách ve Washingtonu ve Spojených státech zemřel jeden člověk a osm dalších bylo zraněno. Zda...

Najdete na iDNES.cz