Hlavní obviněný, bývalý ředitel výzkumného ústavu vojenského letectva a vesmírných sil v Tveru Sergej Jagolnikov, podle vyšetřovatelů do přísně tajného vývoje zapojil téměř dvě stovky „mrtvých duší“. Tyto fiktivní práce bez zaváhání akceptoval místní zástupce ozbrojených sil Sergej Suša, napsal na svém webu list Kommersant. Generál Jagolnikov podle svého obhájce Valerije Putina vinu odmítá.
Případ podle deníku představuje nejrozsáhlejší práci vojenských vyšetřovatelů v posledních letech, při které museli vyslechnout stovky svědků a prostudovat obrovské množství přísně tajných dokumentů. Vyšetřovací spis čítá 368 svazků.
Celé vyšetřování přitom začalo na konci roku 2018 místním sporem: v Tveru si místní důchodci stěžovali policii na to, že ředitel místního zbrojního podniku RTIS od nich pod hrozbou soudní žaloby požaduje podrobnou zprávu o odvedené konstruktérské práci pro firmu, anebo vrácení údajně vyplacených peněz. Ty ale penzisté ani neviděli, jak ujišťovali. O celou záležitost se pak začali zajímat pracovníci tajné služby FSB a následně vojenští vyšetřovatelé.
Ti po výsleších a prostudování dokumentů zjistili, že tverští důchodci - na papíře - splnili 27 tajných státních zakázek, včetně vyvinutí systému detekce útoku střel s plochou dráhou letu z Kanady a Aljašky, anebo systému analýzy počínání nepřítele ve vzdušném prostoru, umožňujícího rychlou reakci velení.
Zapojení tverských „specialistů“ z řad penzistů bylo podle zdroje z vyšetřování výhodné hlavně proto, že jejich odměna se počítala nikoliv podle konečného výsledku, ale podle „člověkohodin“. Organizátoři podvodu tak do vědeckých týmů fiktivně zapojili další dvě stovky lidí, na které se odepisovaly finance, dohromady 285,5 milionu rublů.
Ve firmě RTIS se mezitím vyměnili čtyři generální ředitele - a až poslední se postavil proti „mrtvým duším“. Dva exředitelé vinu odmítli, třetí ji přiznal a uzavřel s vyšetřovateli mimosoudní dohodu, která umožnila odhalit hlavního podezřelého.
V naší armádě velí hodně tajných špionů z Ruska, říká Ukrajinka žijící v Česku![]() |
Sedmašedesátiletý generál Jagolnikov, těšící se renomé konstruktéra se světovým věhlasem, byl podle vyšetřovatelů zakladatelem i spoluvlastníkem RTIS, který vystupoval v roli dodavatele výzkumného ústavu, ačkoliv neměl ani personál, ani výrobní kapacity ke splnění státních zakázek. Na nich ve skutečnosti pracovali zaměstnanci ústavu - ale peníze za to dostávaly „mrtvé duše“, napsal Kommersant.