Teroristé zaútočili na Sinaji, na páteční modlitbě zabili přes 300 lidí

  13:30aktualizováno  18:52
Tři sta lidí zabili a přes sto dalších v pátek zranili teroristé v Egyptě. Oznámila to agentura MENA. Útočníci použili nejprve nálože a pak vešli do mešity a začali střílet na věřící. K útoku na severu Sinaje se zatím žádná skupina nepřihlásila. Na celém poloostrově byla vyhlášena pohotovost. Několik hodin po útoku zahájila egyptská armáda nálety proti radikálům.

„Stříleli na lidi, kteří zrovna vycházeli z mešity. Stříleli i na sanitky,“ popsal útok pro agenturu Reuters jeden z místních. 

Egyptská armáda zahájila nálety

Egyptská armáda zahájila nálety v okolí mešity na severu Sinajského poloostrova v místě útoku. S odkazem na bezpečnostní zdroje a svědky o tom informovala agentura Reuters.

Nálety se soustřeďují zejména na horskou oblast v okolí mešity, kde se podle úřadů skrývají radikálové, uvedl bezpečnostní zdroj.

Podle policie útočníci mířili na mešitu ve městě Bir al-Abed, vzdáleném asi 40 kilometrů západně od Aríše, který je střediskem provincie Severní Sinaj. Přijeli k ní ve čtyřech terénních autech a začali střílet na účastníky pátečních poledních modliteb. Potom zapálili automobil před mešitou a oblast obklíčili, aby zabránili přístupu záchranářů a zdravotníků.

Počet obětí postupně narůstal. Původně se uvádělo 54 mrtvých, posléze se počet zvedl na 85 a dále na 155 obětí. V pátek před třetí hodinou SEČ agentura zvedla bilanci na 184 mrtvých, po čtvrté pak na 235. V sobotu to již bylo 305 obětí. Více než 100 raněných sanitky odvezly do nemocnic v okolí. 

Egyptská vláda vyhlásila třídenní státní smutek. Prezident Abdal Fattáh Sísí také v televizním projevu oznámil, že budou pachatelé útoku potrestáni. Sísí rovněž vyjádřil soustrast všem příbuzným a rodinám pozůstalých. Egypt podle něj bude pokračovat v boji proti teroru a podobné činy nezůstanou bez odezvy.

Fotogalerie

Soustrast Egyptu vyjádřila Itálie i Spojené státy. Italský prezident Sergio Mattarella poslal Sísímu kondolenční dopis, v němž uvedl, že je zprávou o útoku velmi zarmoucen a pachatele označil za „nepřátele svobody slova a vyznání“. Egypt podle něj může s pomocí Itálie vždy počítat.

„Příšerný a zbabělý teroristický útok na nevinné a bezbranné věřící v Egyptě. Svět nemůže tolerovat terorismus, musíme je vojensky porazit a zdiskreditovat jejich extremistickou ideologii, na které stojí jejich existence,“ uvedl na Twitteru americký prezident Donald Trump.

Útok odsoudil i turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu. „Rázně odsuzuji teroristický útok na Sinaji v Egyptě, který vzal životy mnoha nevinným lidem. Upřímnou soustrast rodinám těch, kteří byli zabiti, a bratrskému národu v Egyptě. Rovněž doufám v rychlé uzdravení raněných,“ napsal ministr na Twitter.

Sinajský poloostrov je dlouhodobě dějištěm střetů mezi egyptskou policií a armádou na jedné straně a islámskými radikály na druhé. Napětí se znásobilo po sesazení prezidenta Muhammada Mursího v roce 2013. Terčem útoků na Sinaji bývají zřídka civilisté, většinou jsou to vojáci a policisté. Podle egyptských sdělovacích prostředků chtěli i v pátek útočníci zřejmě zavraždit policisty, protože mnozí z nich se účastnili modlitby.

Egyptské úřady přičítají odpovědnost za zabití stovek policistů a vojáků na Sinajském poloostrově teroristické organizaci Sinajská provincie, jejíž členové v listopadu 2014 přísahali věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu. 

Město Bir al-Abed se nachází asi 40 kilometrů od Aríše.

Město Bir al-Abed se nachází asi 40 kilometrů od Aríše.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Útok je nejkrvavějším činem za desítky let

Páteční teroristický útok na Sinajském poloostrově s dosavadní bilancí 235 obětí je nejkrvavější teroristickou akcí v zemi za desítky let. Na konci října před dvěma lety se rovněž na Sinaji zřítilo charterové letadlo Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia. Příčinou byla nejspíš bomba v letadle, k útoku se přihlásil Islámský stát (IS). Nikdo z 224 lidí na palubě nepřežil.

Při teroristických útocích namířených na hotely a trřiště v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch v červenci 2005 zemřelo 88 lidí a na 200 dalších utrpělo zranění. Zahynul také třiadvacetiletý český student z Ústí nad Labem, který pracoval jako delegát cestovní kanceláře. Jeden Čech byl i mezi zraněnými. Vedle většiny Egypťanů zemřelo i osm Britů, pět Italů, pět Turků a jedna Američanka.

Ozbrojené komando 17. listopadu 1997 povraždilo u vchodu do Chrámu královny Hatšepsut v Údolí králů poblíž jihoegyptského Luxoru 62 lidí. Většinu obětí tvořili zahraniční turisté. K teroristickému útoku se přihlásila zakázaná militantní muslimská fundamentalistická organizace Islámské seskupení (Gamá al-Islamíja), která je od roku 2006 součástí světové teroristické sítě Al-Káida. Při útoku zahynuli také čtyři Egypťané z řad policistů a zaměstnanců chrámu.

Nejméně 45 mrtvých a přes stovku zraněných si letos v dubnu vyžádaly dva útoky na křesťanské koptské kostely v Egyptě ve městě Tanta severně od Káhiry a v Alexandrii. K útokům se přihlásil Islámský stát. Prezident Abdal Fattáh Sísí zavedl v zemi na tři měsíce výjimečný stav.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Orbán spustil kampaň proti Bruselu. Šíří dezinformace, míní Juncker

Maďarský premiér Viktor Orbán (vlevo) a předseda Evropské komise Jean-Claude...

Maďarská vláda spustila v pondělí kampaň zamířenou proti předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi a maďarskému...

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

Do EU přišlo nejméně lidí za posledních pět let, Frontex varuje před tlakem

Migranti na přeplněné lodi u břehů Libye. (29.3. 2017)

Pobřežní a pohraniční stráž Evropské unie (Frontex) zaznamenala v loňském roce nejnižší počet nelegálních přechodů přes...

Najdete na iDNES.cz