Chřadnoucí Cosa Nostra tyranizuje farmáře, neprovdané sestry nezastrašila

  6:00aktualizováno  6:00
Sicilští mafiáni, kteří se hlásí k nechvalně proslulé značce Cosa Nostra, mění branži. Kvůli klesajícím ziskům ve stavebnictví se vracejí ke kořenům na venkov, kde v honbě za eurodotacemi vydírají zemědělce. Jak však ukazuje případ neprovdaných sester Napoliových, ne vždy jsou jejich metody účinné.

Půda nedaleko Corleone, zabavená nechvalně proslulému sicilskému mafiánovi Salvatoru Riinovi. (14. května 2010) | foto: Profimedia.cz

„Jako by se krizí doháněná Cosa Nostra stáhla na venkov. Tady, daleko od tlaku úřadů ve velkých městech, se zdá, že bossové našli bezpečný úkryt,“ říká prokurátor Sergio Lari z Caltanissetty v samém srdci Sicílie.

Nechvalně proslulá zločinecká organizace totiž prožívá těžké časy. Obchod s drogami jí sebrala mnohem úspěšnější ‚Ndrangheta, navíc po ní čím dál víc jde policie. Nevynáší už ani mafií ovládané stavebnictví. I kvůli tomu si musí hledat nový byznys.

Z neschopnosti Itálie řešit migraci těží mafie. Je pro ni darem z nebes

Cosa Nostra proto ochotně převzala péči o uprchlíky, kterých jsou na Sicílii a vůbec v Itálii desítky tisíc (psali jsme zde). O své místo však v této oblasti bojuje i s nigerijskými gangy, které přišly spolu s migrační vlnou (více zde).

Vrhla se i do oblasti obnovitelných zdrojů (více zde) nebo obchodu s pozemky v národních parcích, kvůli kterému málem přišel o život ředitel parku Nebrodi Giuseppe Antoci.

Mafiánům vadily jeho snahy utnout zneužívání fondů Evropské unie určených pro místní zemědělce. Právě na ty se v posledních letech Cosa Nostra podle britského Guardianu znovu zaměřuje, a vrací se tak ke svým kořenům.

„Vybrali si nesprávné zitelle,“ říkají sestry vzdorující mafii

Široký lán polí v Corleone patří už po tři generace Napoliovým a po smrti hlavy rodiny se o ně starají sestry Marianna, Ina a Irene. Pěstují tam pšenici a suší seno na prodej. Z poslední úrody v městečku, známém díky knize a filmům Kmotr coby bašta mafiánů, měly jen zlomek. Zbylých 80 tun obilí jim zničila Cosa Nostra.

Ani jedna z žen nich není vdaná a jako zitelle - jak se na Sicílii říká neprovdaným ženám - jsou pro mafiánské supy přednostním cílem. Poprvé gangsteři sestrám vyhrožovali už v roce 2009, kdy na jejich pole vypustili přes osmdesát krav a třicet koní. Celá úroda byla pryč. 

Sicilští mafiáni vyměnili fraky za trička, chybí jim však silný vůdce

„Myslely jsme si, že je to náhoda. Ale hluboko v duši jsme věděly, že takové věci se tady prostě nikdy nedějí náhodou,“ říká Ina. Vypouštění dobytka na cizí pozemky je totiž na Sicílii jednou z nejstarších metod zastrašování. Krátce poté mafiáni sestrám poslali dva otrávené psy a desítky kravích těl.

Čas od času se také objevil nějaký muž a nabízel ženám, že se o jejich 90 hektarů polí postará. Za pět tisíc eur (130 tisíc korun), přitom jejich pozemky mají hodnotu jednoho milionu eur (26 milionů korun). Zájemci tak nikdy nepochodili a na ženy neúčinkují ani neustávající výhrůžky.

„Bossové si mysleli, že okrádání tří zitelle bude jako krást sladkosti dítěti. Ale tentokrát se zapletli se špatnými zitelle,“ říká Irene. Za pár měsíců se totiž rodinná půda dostane pod ochranu organizace Libera Terra, která mimo jiné spravuje pozemky zabavené mafii.

Dnešní bossové už nemají takový respekt

Mladí bossové, kteří nahradili mrtvé, zavřené nebo uprchlé mafiány starého ražení, zkrátka nemají takovou autoritu. Unijní peníze je však lákají. Za hektar půdy totiž zemědělci z EU každý rok dostávají v přepočtu víc než 22 tisíc korun.

Málem zavražděný ředitel Antoci tvrdí, že mafiáni ročně do svých kapes „odkloní“ víc než 400 milionů eur (přes deset miliard korun). „Asi chápete, jak jsou naštvaní, když se od nich ty miliony snažíme dostat zpět,“ řekl Antoci loni pro list The Times.

„Požadují po nás výpalné - peníze za ochranu - od padesáti do pěti set eur měsíčně. Chtějí nám sebrat pozemky. Jejich cílem je přivést farmáře k bankrotu tím, že jim zničí úrodu nebo vypálí pole. Touto cestou pak mohou pozemky levně koupit a vysávat unijní dotace určené zemědělcům,“ popisuje také Emanuele Feltri, který si na Sicílii v roce 2010 otevřel biofarmu.

V únoru catanští prokurátoři zatkli devět mužů z klanů Cesarò a Bronte, kteří farmáře nutili k prodeji stovek hektarů půdy. I sestry Napoliovy se obrátily na policii. Stěžují si však, že jednotlivé případy vyhrožování vyšetřuje zvlášť, a pachatelé proto dostávají jen mírné tresty. Prakticky jsou tak stále na svobodě, zatímco sestry upadají do dluhů kvůli zničené úrodě.

„Někdo za námi dokonce přišel s tím, ať své stížnosti stáhneme a neděláme si to ještě horší,“ vypráví jedna ze sicilských zitelle. To by však sestry nikdy neudělaly. „Srazili nás na kolena, ale nezlomili nás,“ říká odhodlaně Irene.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Zemřel kosmonaut NDR Sigmund Jähn, do vesmíru letěl půl roku po Remkovi

Titulní stránka východoněmeckých novin Tribune z 27. srpna 1978 informuje o...

Ve věku 82 let zemřel východoněmecký kosmonaut Sigmund Jähn. Do vesmíru se podíval v srpnu 1978 coby člen posádky...

Dva týdny na návrat. Pro klienty Thomas Cook se připravují speciální lety

ilustrační snímek

Cestujícím, kteří jsou v zahraničí se společností Thomas Cook, budou dva týdny k dispozici nové lety, které by je měly...

Izraelský prezident chce společnou vládu stran Netanjahua a Gance

Izraelský prezident Reuven Rivlin

Izraelský prezident Reuven Rivlin chce, aby příští vláda v zemi byla stabilní a tvořila ji jak strana Likud dosavadního...

Rukojmím v hotelu, zpožděné lety, málo informací. Klienti Thomas Cook trpí

Klienti cestovní kanceláře Thomas Cook získávají od zaměstnankyně letiště v...

Přes 600 tisíc lidí, kteří jsou na zahraniční dovolené se zkrachovalou britskou cestovkou Thomas Cook, má strach....

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA STROJE

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 21 500 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz