Nejen severokorejská média nadšeně hlásila, že raketa Unha-3 vyletěla na oběžnou dráhu, i Američané potvrdili, že raketa "vynesla objekt, který se zřejmě dostal na oběžnou dráhu (orbitu, pozn. red.)". Systémy severoamerického velitelství protivzdušné a kosmické obrany (NORAD) zaznamenaly start i cestu třístupňové rakety.
"V žádném okamžiku nepředstavovala ani raketa, ani odpadávající stupně ohrožení pro Severní Ameriku," uvedl NORAD v prohlášení, které citovala agentura Reuters. První stupeň z rakety odpadl nad Žlutým mořem, druhý pak nad Filipínským mořem. Raketa byla odpálena v 9:49 severokorejského času (1:49 našeho).
Čína: KLDR by měla respektovat rezoluce OSN
Odpálení rakety dlouhého doletu z jedné z posledních bašt komunismu okamžitě odsoudila sousední Jižní Korea, Japonsko, USA, Rusko i Čína. Jihokorejský prezident I Mjong-bak svolal mimořádnou bezpečnostní poradu. Stejně tak i Japonsko, nad jehož územím raketa přeletěla.
Bílý dům označil odpálení severokorejské rakety za "velmi provokativní čin, který ohrožuje bezpečnost v regionu". Start rakety, která vynesla na oběžnou dráhu kolem Země družici, ostře odsoudil také generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Podle Pekingu by KLDR "měla respektovat" rezoluce OSN, které Pchjongjangu zakazují odpalování balistických střel. "Všechny zúčastněné strany by si měly zachovat chladnou hlavu a zdržet se přilévání oleje do ohně, aby situace zůstala pod kontrolou," napsala oficiální tisková agentura Nová Čína.
Rusové vyjádřili "hluboké zklamání" z činů KLDR, která porušila rezoluce. Moskva zároveň vyzvala ostatní státy v regionu, aby se zdržely akcí, které by mohly ještě více zvýšit napětí.
Pátý pokus za 14 let, první úspěšný
Naopak Severokorejci jásali. Svůj úspěch tamní režim oznámil raději až o dvě hodiny později, když získal jistotu. Podle AP to bylo totiž historicky první úspěšné vypuštění rakety dlouhého doletu z KLDR.
O testu severokorejské rakety se v poslední době opakovaně mluvilo. KLDR plánovala raketu odpálit do 29. prosince, a to ze základny u města Sinuidžu na severozápadě. S tím samozřejmě nesouhlasila OSN, USA a Jižní Korea, podle kterých Pchjongjang pod rouškou vědeckého výzkumu ve skutečnosti zkouší raketové technologie pro mezikontinentální balistické střely (více zde).
V úterý však zahraniční agentury spekulovaly o technických problémech. Proto byl její start poměrně překvapivý. Severní Korea se už o odpálení třístupňové rakety pokusila v dubnu. Ta ale selhala asi 90 vteřin po startu (více zde).
Zostření vztahůStart rakety nepochybně dál vyostří napětí na Korejském poloostrově. Jižní a Severní Korea zůstávají technicky ve válce, protože jejich ozbrojený konflikt v letech 1950 až 1953 skončil jen podpisem příměří, nikoli mírové dohody. USA mají v Jižní Koreji rozmístěno téměř 30 000 vojáků, desítky tisíc dalších jsou v nedalekém Japonsku. |
Nynější start byl celkově pátým pokusem Pchjongjangu odpálit raketu dlouhého doletu. Poprvé KLDR poslala raketu nad Japonsko v roce 1998. Předchozí odpaly třístupňových raket ale nebyly úspěšné.
Raketové testy jsou klíčové pro pokrok severokorejských jaderných ambicí. Předpokládá se, že Pchjongjang má několik primitivních jaderných bomb, ale zatím se mu podle expertů nedaří je umístit na střely, které by dokázaly zasáhnout Spojené státy.
Středeční test nastal téměř rok po smrti někdejšího vůdce KLDR Kim Čong-ila, který zemřel 17. prosince 2011. Jeho nástupce Kim Čong-un poctivě navázal na kroky svého otce a pravidelně zdůrazňuje, že KLDR bude i nadále posilovat svůj jaderný arzenál, dokud Washington nepřestane se svou "nepřátelskou politikou".