„Doufáme, že toto rozhodnutí přiměje obě země upustit od kritiky i propagandy a přispěje k mírotvornému procesu i novému začátku,“ uvedlo v prohlášení jihokorejské ministerstvo obrany.
I KLDR má na hranicích obdobná zařízení a pouští propagandu na jižní stranu. V únoru po zahajovacím ceremoniálu zimních olympijských her, kdy Jižní Koreu navštívila severokorejská delegace, snížila KLDR hlasitost svých reproduktorů. Jihokorejské ministerstvo obrany nemohlo ověřit, zda nyní s vysíláním propagandy přestala i severní strana.
Jihokorejské vysílání - směsice zpráv, jihokorejské popové hudby a kritiky Severní Koreje - se odmlčelo po více něž dvou letech. Obdobně Soul vysílání zastavil v polovině roku 2015, ale znovu jej spustil v lednu 2016 po čtvrtém jaderném testu KLDR. Pchjongjang od té doby provedl další dva jaderné testy.
S propagandistickým vysílám přes hranicI pomocí výkonných reproduktorů začal Soul v roce 1963. Podél hranic jsou rozmístěny desítky soustav reproduktorů.
Přípravy na páteční summit
Tento pátek se severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in sejdou v demilitarizované pohraniční zóně, v jihokorejské části obce Pchanmundžom. Hlavními tématy summitu mají být denuklearizace Korejského poloostrova a nastolení míru.
Severokorejská agentura v sobotu oznámila, že KLDR zastaví své jaderné testy, ukončí mezikontinentální starty balistických raket a uzavře jadernou testovací střelnici. Kim Čong-un to zdůvodnil tím, že nyní KLDR zaměří úsilí na hospodářský růst a na mír na Korejském poloostrově.
Bílý dům se však k oznámení Pchjongjangu staví skepticky. Podle činitelů Bílého domu mohou být vyjádření Kim Čong-una pastí před severokorejsko-americkým summitem plánovaným na květen nebo počátek června.
„Jsme ještě hodně daleko od řešení (otázky) Severní Koreje, možná všechno vyjde, možná ne - to ukáže až čas... Ale práce, kterou dělám nyní já, měla být vykonána už dávno!“ napsal Donald Trump.