Ta sdělila, že spouštěné plavidlo v přístavu Čchongdžin při nehodě ztratilo rovnováhu a části dna lodi byly rozdrceny. Zda si incident vyžádal oběti na životech, není jasné. Plavidlo nyní podle informací jihokorejské armády leží částečně ponořené na boku u přístavu.
Slavnostní spouštění na vodu 5000 tun vážícího nového torpédoborce sledoval diktátor země, který incident označil za „trestný čin způsobený nedbalostí“, jíž nelze tolerovat. Mluvil také o „kolapsu sebeúcty“ KLDR a podle Reuters nařídil, aby bylo plavidlo opraveno před červnovým zasedáním ústředního výboru vládnoucí strany.
KLDR vyvíjí novou ponorku, bude schopna odpalovat balistické střely![]() |
Reuters veřejné přiznání nehody režimem KLDR označil za vzácné. Zároveň upozornil, že Severní Korea už dříve zažila nehody, které režim následně využil k propagaci role vedení a vládnoucí strany při řešení problémů.
Není jasné, jaký trest hrozí osobám, které budou označeny za viníky nehody, ale stav lidských práv v autoritářské Severní Koreji je žalostný, připomněl zpravodajský server BBC News. Podle aktivistů mohou být lidé uvězněni téměř za cokoli, od sledování jihokorejského DVD až po pokus o zběhnutí.
Minulý měsíc Severní Korea provedla podle KCNA první zkušební střelbu ze svého nového torpédoborce třídy Čche Hjon, jehož slavnostnímu spuštění na vodu v přístavním městě Nampcho o něco dříve také přihlížel Kim.
Posílit námořnictvo a připravit se na válku. Kim Čong-un zavítal do loděnic![]() |
Jihokorejští pozorovatelé podle agentury Jonhap upozornili na to, že raketové a radarové systémy torpédoborce se podobají těm, které byly vyrobeny v Rusku. To vyvolalo spekulace, že Pchjongjang dostává technologickou pomoc z Moskvy za vyslání svých občanů do bojů proti napadené Ukrajině.