Zničení silnic by odpovídalo úsilí severokorejského vůdce Kim Čong-una přerušit vztahy s Jižní Koreou, kterou propaganda vykresluje jako úhlavního nepřítele KLDR, napsala agentura AP.
Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení destrukci silnic odsoudilo a čin nazvalo „velmi podivným“, porušujícím předchozí mezikorejské dohody. Dále připomnělo, že infrastruktura byla postavena za jihokorejské finance a že KLDR bude i nadále povinna tyto peníze splácet.
Napětí na Korejském poloostrově se zvyšuje v důsledku eskalující slovní války poté, co KLDR obvinila svého souseda z vysílání dronů nad hlavní město Pchjongjang, kde podle Severní Koreje bezpilotní letouny rozházely nad městem „obrovské množství“ letáků. To KLDR nazvala politickou a vojenskou provokací, která by mohla vést k ozbrojenému konfliktu, poznamenala agentura Reuters.
K incidentu se vyjádřila i Čína, která je hlavním ekonomickým a politickým podporovatelem KLDR. „Napětí na poloostrově je v rozporu se společnými zájmy všech stran,“ uvedlo podle agentury AFP čínské ministerstvo zahraničí a dodalo, že nejvyšší prioritou je v této chvíli zabránit novému zostření situace.
Po Kimově inspekci zatkli desítky vojáků. Až příliš se soustředili na vůdce |
V předchozí éře uvolňování napětí na poloostrově na přelomu tisíciletí propojily oba státy dvě silnice a dvě železniční tratě, vedoucí přes silně opevněnou hranici. Ale později byl provoz postupně zastaven kvůli sporům o severokorejský jaderný program a dalších problémům, napsala AP.
Podle agentury Reuters dnes Kim Jo-čong, vlivná sestra Kim Čong-una, řekla, aniž by byla konkrétnější, že byl zajištěn „jasný důkaz“ toho, že za proniknutím dronů do vzdušného prostoru nad Pchjongjangem stojí jihokorejská armáda. Mluvčí jihokorejského sboru náčelníků štábů v pondělí odmítl odpovědět na otázku, zda zmiňované bezpilotní letouny řídila jihokorejská armáda nebo civilisté, napsala agentura Reuters. Podotkla, že týž den severokorejský vůdce Kim Čong-un předsedal poradě s představiteli obrany a bezpečnosti, na které se projednávala otázka, jak zareagovat na „vážnou provokaci nepřítele“, napsala státní tisková agentura KCNA.
Dělník se chtěl s kradeným autobusem vrátit do KLDR, zastavil ho až zátaras |
Od letošního května vyslala KLDR nad území Jižní Koreje tisíce balonů naplněných odpadky, včetně cigaretových nedopalků a hnoje. Podle KLDR to byla reakce na posílání politických letáků v jihokorejských balonech.
KLDR v minulosti několikrát demonstrativně zničila zařízení na vlastním území, aby tak vyslala politické poselství. V roce 2020 vyhodila na hranici do povětří budovu styčného úřadu postavenou Jižní Koreou, což bylo odplatou za shazování jihokorejských letáků nad územím KLDR. V roce 2018, když začala vést rozhovory s USA o jaderné otázce, zničila tunely ve svém jaderném testovacím středisku. V roce 2008, když probíhala jednání se západními zeměmi o severokorejském odzbrojení, vyhodila do povětří chladící věž svého jaderného zařízení.