V Severním Irsku létaly zápalné lahve, republikáni zabili novinářku

  11:18aktualizováno  17:02
Při čtvrtečních nepokojích v severoirském Londonderry zemřela mladá novinářka. Vycházející hvězdu investigativní žurnalistiky Lyru McKeeovou podle policie zastřelili tamní republikáni, kteří touží po sjednocení Irska. Násilí i vraždu novinářky odsoudily obě hlavní severoirské politické strany.

„Přistupujeme k tomu jako k teroristickému případu a zahájili jsme vyšetřování kvůli vraždě,“ oznámil zástupce náčelníka severoirské policie Mark Hamilton, který novinářčinu smrt označil za „hroznou a bezdůvodnou“.

Fotogalerie

Devětadvacetiletá Lyra McKeeová v Londonderry informovala o probíhajících nepokojích, které propukly v reakci na domovní prohlídky, do nichž se v oblasti zapojilo velké množství policistů. 

Výtržníci na ně házeli zápalné láhve, cihly i pyrotechniku. Nejméně dva vozy pohltily plameny. V nacionalistické katolické čtvrti Creggan také padlo několik výstřelů. Krátce po půlnoci policie oznámila, že na místě zemřela mladá žena.

Další novinářka Leona O’Neillová pak na Twitteru napsala, že poté, co byla žena zasažena a upadla vedle policejního vozu, ji policisté urychleně převezli do nemocnice, tam ale zemřela. Policie soudí, že ji zastřelili členové Pravé irské republikánské armády (RIRA). Skupina usiluje o sjednocení Irska.

Mladá novinářka podle CNN psala pro množství médií, včetně serverů The Atlantic a Buzzfeed. V roce 2016 se dostala do žebříčku 30 pod 30 v médiích, který sestavuje magazín Forbes, a byla nazývána jako „vycházející hvězda investigativní žurnalistiky“. „Vášní McKeeové je naprosto se zabrat do témat, které ostatní nezajímají,“ napsal o ní tehdy Forbes.

Podle svých přátel a známých byla McKeeová vycházející hvězdou, velmi vzdělanou ženou a talentovanou autorkou, která i při psaní o náročných tématech nezapomínala na lidský rozměr. „Byla inspirativní myslitelkou a novinářkou,“ napsal na Twitteru místopředseda irské vlády Simon Coveney. 

Lyra McKeeová na archivním snímku:

19.dubna 2019 v 08:46, příspěvek archivován: 19.dubna 2019 v 10:04

Lyra McKee: Woman killed in Derry violence was a 'rising star of investigative journalism' https://t.co/SBHlAu5Oso https://t.co/pxVcpFBiLn

Zveřejnil rovněž záznam z debaty, na které McKeeová v roce 2017 vyzývala věřící a mladé lidi z řad homosexuálů a transgenderových osob, aby spolu komunikovali a snažili se změnit náhled církve na osoby s jinou sexuální orientací. Novinářka otevřeně psala o tom, jaké to je vyrůstat jako lesba v nepřátelském prostředí. Její příspěvek nazvaný „Dopis mému čtrnáctiletému já“ vyvolal tolik uznání, že byl podle něj natočen krátký film. Už v roce 2006 také žena získala cenu pro mladé novináře. 

V loňském roce McKeeová podepsala s britským vydavatelstvím Faber&Faber smlouvu na napsání dvou knih o případech zmizení mladých lidí, které se staly během třiceti let sektářského násilí.

Smrt novinářky odsoudily předsedkyně obou hlavních severoirských politických stran. Lídryně strany Sinn Féin Michelle O’Neillová uvedla, že „je šokovaná a zarmoucená tragickou zprávou, že takzvaní disidenti v Cregganu zastřelili mladou ženu“. 

„Je to lidská tragédie pro její rodinu, ale také útok na všechny členy této komunity, útok na náš mírový proces a útok na Velkopáteční dohodu,“ dodala s odkazem na úmluvu, která v roce 1998 ukončila dlouholetý konflikt v Severním Irsku.

Předsedkyně Demokratické unionistické strany Arlene Fosterová pak na Twitteru napsala, že jde o srdcervoucí zprávu. „Nesmyslný čin. Ti, kteří do našich ulic v 70., 80. a 90. letech přinesli zbraně, se mýlili. A je to stejně špatné i v roce 2019. Nikdo se do té doby nechce vrátit. Mé myšlenky jsou také se statečnými policisty, kteří se postavili na obranu naší komunity,“ uvedla.

Tři desetiletí sektářského násilí v Severním Irsku mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány si vyžádala přes 3 600 obětí.

Poslední tweet novinářky Lyry McKeeové:

19.dubna 2019 v 05:20, příspěvek archivován: 19.dubna 2019 v 10:02

A journalist has been killed covering riots in Derry. Her name was Lyra McKee. She was 29. She recently signed a two-book deal with Faber, who called her a "rising star of investigative journalism". This is her last tweet, sent from the scene of the unrest. https://t.co/0gk1Fa7Du0

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Arabština míří do pařížských škol. Chci jazyku dodat prestiž, řekl ministr

Další z billboardů, také na Chodově, je psaný v arabštině a znamená "Děkujeme,...

Několik veřejných základních a středních škol na předměstí Paříže začalo nedávno nabízet kurzy arabštiny, navzdory...

Maduro zaútočil na parlament ovládaný opozicí. Navrhl předčasné volby

Lidé ve Venezuele protestují proti současnému prezidentu Madurovi (30. ledna...

Národní shromáždění v současné době ovládá opozice, Madurova vláda ale jeho legitimitu neuznává a ustanovila...

Jaký je Černobyl dnes? Ráj pro zvířata i útočiště pro uprchlíky z Donbasu

Kdysi v Pripjati žilo 50 tisíc obyvatel, dnes je to město duchů.

Populární seriál Černobyl rekonstruuje události po osudném výbuchu jaderné elektrárny na severu Ukrajiny v roce 1986....

Najdete na iDNES.cz