PONDĚLÍ 17. 9. 2001
23:50
Prezident USA George Bush nařídil vládě, aby připravila plán na podporu financování amerického leteckého průmyslu.
23:08
Počet Čechů, kteří se zatím z USA nikomu neozvali a jsou na seznamu pohřešovaných, se poněkud snížil. "Zatím nemáme zprávy o 72 českých občanech," řekl Českému rozhlasu 1-Radiožurnálu Karel Šrol z ministerstva zahraniční.
22:39
Americký prezident George Bush navštívil islámské centrum ve Washingtonu a vyzval Američany, aby respektovali své muslimské spoluobčany. "Tvář teroru není pravou víru islámu," uvedl v mešitě v centru hlavního města.
21:49
Egyptský prezident Husní Mubarak prohlásil, že je příliš brzy na to hovořit o mezinárodní alianci proti terorismu a že by USA měly dvakrát přemýšlet, než začnou akci, která by mohla zabít nevinné civilisty.
21:39
Britský premiér Tony Blair navštíví ve čtvrtek Spojené státy a setká se s prezidentem Georgem Bushem. "Premiér Blair vítá, že americká administrativa buduje širokou koalici mezinárodní podpory proti všem, kdo jsou zodpovědni za krutosti z minulého týdne," uvedla mluvčí britské vlády.
21:25
Komisař EU pro rozšíření Günter Verheugen prohlásil, že teroristický útok na USA by mohl urychlit rozšíření Evropské unie a zvýšit podporu veřejnosti tomuto procesu.
21:06
Dva Češi z Plzně byli na vyhlídce na Světovém obchodním centru v New Yorku den před útokem. New York si z toho místa prohlédli jako jedni z posledních lidí vůbec. Na WTC byli jako jedni z posledních
20:41
Agentura AP získala od indických služeb záznamy s oslavnými písněmi na Usámu bin Ládina zpívané v pákistánských výcvikových táborech po pátečních modlitbách, tedy tři dny po atentátech na USA. "Usámo, Usámo, jsme s tebou. Jdi a bojuj! Zemře-li jeden Usáma, jsou tu miliony dalších. Mudžáhidínové (svatí bojovníci) jsou s tebou," zpívali radikálové.
20:08
Ministr spravedlnosti John Ashcroft upozornil, že společníci teroristů, kteří minulý týden namířili letadla proti Světovému obchodnímu centru a Pentagonu, mohou být stále v USA. Vyslovil se také pro větší pravomoci státu pro odposlouchávání telefonů a pro přísnější tresty za napomáhání teroristům.
19:46
Americký ministr zahraničí Colin Powell na tiskové konferenci ve Washingtonu zopakoval, že všechny stopy, které dosud vyšetřovatelé teroristických útoků našli, vedou k Usámovi bin Ládinovi jako hlavnímu podezřelému.
19:13
Pákistánská delegace zatím nepřiměla vůdce Talibanu k vydání bin Ládina podezřelého z teroristických útoků na USA. Jednání pokračují zítra. Taliban nechce bin Ládina vydat
18:19
Iránský duchovní vůdce odsoudil teroristické útoky. Myslí si však, že k napadení Afghanistánu není důvod.
18:17
Americký prezident George Bush řekl, že Američané chtějí dostat saúdského miliardáře Usámu bin Ládina živého nebo mrtvého. Bush varoval talibánský režim v Afghánistánu, aby bral jeho prohlášení vážně.
18:08
Podle psychologů lidé chtějí zapomenout nebo se odreagovat po hrůzných útocích. Brodwayská kina a divadla mají větší tržby než loni ve stejnou dobu. První broadwayské scény se pustily do práce už ve čtvrtek. Reagovaly tak na výzvu, aby se Newyorčané nenechali odradit od normálního života. Dva dny nucené přestávky je stály tři miliony dolarů.
18:09
Počet anonymních výhrůžek se za poslední týden až ztrojnásobil, tvrdí ministr vnitra Stanislav Gross. Za normální situace je podle ministra hlášena jedna, nanejvýš dvě poplašné zprávy denně. Jen o víkendu bylo takových výhrůžek 11. Ve třech případech se musela evakuovat budova.
18:04
Král Saudské Arábie Fahd řekl, že stojí po boku USA v boji proti terorizmu.
18:14
Americký prezident George Bush prohlásil, že Američané chtějí dostat saúdského miliardáře Usámu bin Ládina živého nebo mrtvého. Bush varoval talibánský režim v Afghánistánu, aby bral jeho prohlášení vážně.
18:02
Americké ministerstvo spravedlnosti bylo evakuováno. Zatím se přesně neví, proč.
17:53
Ministerský předseda Miloš Zeman nabídl pomoc partnerům v NATO. "Vláda je odhodlána poskytnout nikoli pouze gesto solidarity, byť by bylo jakkoli cenné, ale okamžitou a účinnou pomoc, samozřejmě v rozsahu svých možností, o kterou naši spojenci požádají," řekl premiér po jednání kabinetu.
17:45
Mimořádný summit šéfů států a vlád Evropské unie se sejde v pátek v Bruselu. Jednat se bude o vývoji mezinárodní situace po atentátech v USA a terorizmu.
17:29
George Bush se chystá navštívit islámské centrum, kde chce jednat s představiteli muslimské komunity. Reaguje tak na vlnu protiislámských nálad v USA po sérii atentátů z minulého týdne.
17:22
Ministerstvo dopravy zmírnilo zákaz letů malých letadel s vizuální navigací. Létat tak znovu může letecká obchodní doprava a lidé, kteří létají s radiostanicemi pro vlastní potřebu. Stále však platí zákaz letů ultralehkých letadel, závěsných kluzáků a padáků. Od minulé středy rezort umožňoval výjimky ze zákazů pouze pro lety pro záchranu lidského života, pro pátrání, lety státních letadel, kalibrační lety a jiné lety se zvláštním povolením.
17:17
Téměř týden po teroristických útocích ve Spojených státech registrují české úřady 83 Čechů, kteří se svým blízkým dosud z USA neozvali.
17:16
Plných 89 procent Rakušanů považuje radikální vymýcení kořenů terorismu za nejlepší možnost, jak odvrátit útoky podobné těm, které minulý týden postihly New York a Washington. Pro 73 procent ze 450 dotázaných by však odplata zub za zub znamenala zkratové jednání. Ukázaly to výsledky nejnovějšího průzkumu, který zorganizoval Humanistický institut v Klagenfurtu.
17:15
Americká armáda si pronajala dva tankery, které mají dopravit 235000 barelů nafty pro námořní lodě na americké základny v Asii. Oznámily to londýnské rejdařské firmy.
17:03
USA se dostává po útocích v New Yorku a Washingtonu v boji proti terorismu velké podpory. Řekl to americký ministr obrany Donald Rumsfeld.´Ten ale odmítl upřesnit podobu případné vojenské akce proti pachatelům atentátů.
16:56
Podle mluvčího generálního štábu Vladimíra Palána platí pro armádu stále stav pohotovosti. Do prvního stupně pohotovosti byly po útocích na USA uvedeny 4. brigáda rychlého nasazení, záchranné a výcvikové základny sil územní obrany, protivzdušná obrana, 9. rota chemické ochrany a několik dalších jednotek.
16:54
Tříčlenná delegace Evropské unie se má ve čtvrtek ve Washingtonu setkat s americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem. Hlavním tématem jednání bude boj proti terorismu.
16:44
Pákistánským představitelům se nepodařilo přesvědčit afghánské hnutí Taliban, aby vydalo teroristu Usámu bin Ládina. Pákistánci se tak oproti plánu zdrží v Afghánistánu další den.