"Jsme rádi, že jsem doma, že jsme se přivítali s rodinami a pevně věříme že naši kamarádi přijedou co nejdříve domů," prohlásil podle zpravodajského SME.sk po návratu na Slovensko jeden ze zadržených Slováků Ladislav Frigo.
Na Slovensko je přivezl vládní speciál a jejich propuštění oznámil na tiskové konferenci premiér Robert Fico. O osudu zbývajících dvou Slováků se na tiskovce nehovořilo, slovenská diplomacie však má údajně plán, jak je dostat domů.
Skupinu Slováků, která chtěla v zemi natáčet dobrodružný dokument, zatkli v polovině května. Tedy v době, kdy se Írán připravoval na prezidentské volby a panovala zde přísná bezpečnostní opatření. Spolu se Slováky byl zatčen i jeden Íránec.
Zadrženi byli nedaleko města Isfahán, v jehož okolí se nachází zařízení na obohacování uranu. Důkazem měla být technika, kterou měli Slováci u sebe a údajné fotografie zakázaných oblastí. Ty měli pořídit během letů na padákových kluzácích.
Potíže kvůli vysílačkám
"Přivezli do Íránu po kusech nedovolené zařízení a nelegálně ho používali," prohlásil před časem íránský generální prokurátor Gholám Hosejn Mohsení Ežeí. Slováci měli s sebou vysílačky, satelitní telefony a navigační přístroje, které patří k výbavě paraglidistů.
Frigo na tiskové konferenci uvedl, že fotografovali z výšky 2 300 metrů, což mělo být podle jeho informací povolené. Na vysílačkách údajně nepoužívali pásmo, které je v Íránu zakázané. Podmínky ve vazbě v Isfahánu označil za dobré. Slovenská diplomacie začala o propuštění svých občanů vyjednávat ihned po jejich zatčení, do jednání se zapojila i tajná služba.
V poslední době je to už druhý případ, kdy se Slováci v Íránu dostali do podezření ze špionáže. V polovině ledna se v íránské státní televizi objevil Štefan Valúch z Dubnice nad Váhom a před kamerami se přiznal, že v zemi pracoval pro CIA. Brzy poté se ale šťastně vrátil domů (o jeho případu čtěte více zde).