Šest mexických policistů pomohlo zosnovat vraždu vlastního starosty

  15:01aktualizováno  15:01
V nekonečné mexické narkoválce proti sobě dosud stály kartely nebo se gangy snažily bojovat s policií. Podle časopisu Time se teď objevila novinka - jedni oficiální činitelé zabíjejí jiné. Šest policejních důstojníků se nechalo najmout drogovým kartelem a zabilo svého starostu.

Mexický policista hlídá zabavené balíky s marihuanou | foto: AP

Vrazi si pro Edelmira Cavazose, který stál v čele klidného městečka Santiago, přišli nad ránem 16. srpna. Sedm vozů přijelo k jeho honosnému domu, vystoupili z nich muži v policejních uniformách a služebnictvo jen v hrůze přihlíželo, jak jejich šéf odchází popoháněný hlavněmi revolverů.

O dva dny později bylo jeho tělo nalezeno na nedaleké silnici. Ve způsobu vraždy se projevil jistý soucit - byl zabit dvěma kulkami do hlavy a jednou do hrudi. Zabijáci ho tedy ušetřili mučení, které musí podstupovat mnoho jiných obětí.

Policisté ve službách drogových kartelů

Následujícího dne stovky obyvatel plakaly nad jeho rakví na hlavním náměstí Santiaga a schody vedoucí do kostela pokryla záplava svíček. Ale čekaly na ně ještě horší zprávy. Už 20. srpna státní policie zadržela šest starostových policejních důstojníků, kteří se prý přiznali, že byli do vraždy zapojeni.

Mexický policista si fotí zabavené zbraně členů mafie

Mexický policista si fotí zabavené zbraně členů mafie

Tihle podezřelí pracovali pro drogový kartel, který vede krvavou válku proti svému rivalovi po celém severovýchodním Mexiku, uvedl úřad státního žalobce. V souvislosti se starostovou vraždou byli zadrženi i čtyři další muži, u nichž policie zabavila samopaly a granátomety.

PŘESTŘELKA NA HRANICI

Velká přestřelka vypukla včera večer mezi mexickou federální policií a překupníky drog v mexickém městě Ciudad Juárez u hranic s USA. Jeden ozbrojenec při incidentu zemřel, tři mexičtí policisté utrpěli zranění. Americké úřady z bezpečnostních důvodů uzavřely část texaského města El Pasa.

Ale nejvážnějším důsledkem tohoto odhalení je skutečnost, že v mexické drogové válce už jedni oficiální činitelé zabíjejí jiné. Cavazos, který byl členem konzervativní Strany národní akce (PAN) prezidenta Felipeho Calderóna, je zatím posledním ze série politiků, kteří byli v letošním roce zabiti nebo uneseni.

V červnu komando ozbrojenců zavraždilo čelného guvernérského kandidáta v sousedním státě Tamaulipas. V květnu byl bývalý prezidentský kandidát unesen ze svého ranče v centrálním Mexiku a od té doby je pohřešován; zabit tu byl i kandidát na starostu a státní poslanec.

Mexická demokracie je v ohrožení, tvrdí prezident

Podle prezidenta Calderóna je v ohrožení samotná mexická demokracie. "Smrt Edelmira nás rozhněvala a zavazuje nás, abychom znásobili své úsilí v boji proti těmto zbabělým zločincům, kteří napadají občany," řekl.

Ale navzdory jeho výzvám k národní jednotě, s níž by bylo možné této hrozbě čelit, na sebe dál mexičtí politici házejí špínu a vzájemně se obviňují, kdo za to všechno může.

Opoziční poslanci tvrdí, že Calderónova politika poslat proti drogovým kartelům celou armádu je katastrofální, protože ve svém důsledku rozdmýchala odvetnou válku a přestřelky.

Od prosince 2006, kdy Calderón nastoupil do úřadu, bylo v zemi zaznamenáno neuvěřitelných 28 tisíc zabití či vražd souvisejících s obchodem s drogami.

Vojáci v mexických ulicích zůstanou

Calderón nenechal obvinění opozice bez odpovědi a vyzval své protivníky, ať tedy přijdou s nějakým lepším nápadem. A popuzeně dodal, že vojáci zůstanou v ulicích do jeho posledního dne v úřadu v roce 2012.

Mexičtí politici se nedokázali sjednotit ani po poslední tragédii - zatímco Strana národní akce připravovala letáky oplakávající smrt starosty Cavazose, obvinila je opozice z politického oportunismu.

Vzhledem k tomu, že mexický soudní systém selhává ve snaze objasnit pozadí obklopující valnou většinu vražd, není přesně jasné, proč jsou politici terčem drogových zabijáků. Federální agenti míní, že gangsteři jsou zoufalí z rostoucího počtu zabavených zásilek a zadržených osob, a proto oplácejí systému rány v naději, že pošle vojáky zpátky do kasáren.

Vláda ovšem nemůže popřít ani to, že mezi samotnými volenými státními činiteli jsou tací, kteří se nechávají drogovými gangy uplácet nebo s nimi dokonce jsou na holport.

V květnu zadržela policie bývalého starostu Cancúnu a guvernérského kandidáta Grega Sáncheze, který byl obviněn z vymáhání výpalného a pašování drog. Jen před několika dny ozbrojenci zaútočili na soudce, který má Sánchezův případ na starosti a zabili člena jeho ochranky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Ozbrojené komando na nevěstu. V Rusku jsou hitem extrémní žádosti o ruku

Žádost o ruku a kalašnikov. Rusové si oblíbili extrémní zážitky (archivní...

Některým Rusům připadají tradičně pojaté žádosti o ruku nudné, proto v posledních letech stále častěji využívají služeb...

Johnson prosazoval brexit kvůli kariéře, píše Cameron ve svých pamětech

Boris Johnson (vlevo) a David Cameron na snímku z roku 2010.

Boris Johnson prosazoval v roce 2016 vystoupení Británie z Evropské unie, aby si pomohl ve své politické kariéře. O...

TÝDEN OBRAZEM: Malá bohyně, psi na surfu a truchlení za mučedníka

MALÁ BOHYNĚ. Malá dívka je oblečená jako bohyně Kumari během festivalU v...

Muslimové slavili svátek, kdy truchlí za zabitého mučedníka, v Kalifornii surfovali psi a v Nepálu oslavovali bohyni...

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADOVÝ MANIPULANT

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz