Prorok polygamie vládne z vězení, jeho ovečkám se rodí postižené děti

Seriál   18:18aktualizováno  18:18
Fundamentalistická církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů pod vedením proroka Warrena Jeffse proslula tvrdou disciplínou a polygamií. Její vůdce se objevil na seznamu nejhledanějších lidí světa a za znásilňování mladistvých si vyslechl doživotní trest. Server iDNES.cz přináší další díl seriálu Sekty, kulty, mesiáši.

Warren Jeffs | foto: YouTube.com

Nad městečkem Short Creek, které se rozkládá na rozhraní států Arizona a Utah, vychází slunce. Nezáleží na tom, jaký je zrovna den, měsíc ani rok. Pro osm tisíc místních obyvatel se čas slévá do jednoho beztvarého celku. Coby oddaní členové Fundamentalistické církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů (FLDS) slouží Bohu. Většinu dne pracují. Jejich životy řídí nekonečný soubor pravidel a nařízení jejich mesiáše.

Tím je štíhlý muž se zjevem obyčejného úředníka. Warren Jeffs si však vybral jinou životní cestu. Nechává skrze sebe promlouvat Boha. „Jsi pro nás vším, vždy ti budeme poslušní. Ať se stane cokoli,“ svěřuje se na archivní audionahrávce jedna ze členek sekty. Její mesiáš ji pak klidným hlasem popisuje, že jedním ze základů jejího života by měla být polygamie.

Sekty, kulty, mesiáši

„Kdo nebude žít v polygamii, toho stihne ten nejhorší trest. Ti, co se oddají polygamii, budou spaseni,“ pronáší Jeffs. A klidným hlasem dívce popisuje, co by měla dělat, aby ho co nejlépe uspokojila.

Až později vyjde najevo, že jí bylo v té době 14 let a byla jednou z desítek manželek Warrena Jeffse. Jeho příběh o několik let později zaplnil přední stránky deníků po celém světě a jeho jméno se objevilo na seznamu nejhledanějších osob hned vedle Usámy bin Ládina.

Osud Warrena Jeffse byl předurčen ihned po jeho narození. Coby syn Rulona Jeffse, někdejšího proroka a vůdce FLDS, byl vyvolen Bohem ještě před svým příchodem na tento svět. Narodil se předčasně a hrozilo, že zemře. „S pomocí Boží však tyto strasti přečkal,“ vzpomínala později jeho matka a jedna z mnoha manželek Rulona Jeffse. Warren se stal tatínkovým oblíbencem a dětství trávil stranou od ostatních dětí.

Tradiční oděv musely nosit i malé dívky.

Později se stal ředitelem Alta Academy, soukromé školy pro rodiny, které tajně praktikovaly polygamii. Žáci si ho pamatují jako vysokého a hubeného muže s charakteristickým přednesem. O Bohu vždy přednášel jemným nosovým hlasem s neměnnou intonací.

Již od mládí vyžadoval od svého okolí absolutní loajalitu. „Dokonalá poslušnost vyžaduje dokonalou víru,“ přesvědčoval své žáky před každou přednáškou. Mnohdy se také během přednášek plížil za studenty a bez varování je chytal za krk. Do ucha jim přitom šeptal: „Schováváš tu něco, nebo chceš jen potrestat?“. Vůbec největší hrůzu však měli žáci z návštěvy jeho kanceláře. Mlácení ukazovátkem bylo to nejmenší. O mnoho let později Jeffse žaloval jeho synovec, kterého měl údajně během jeho studií opakovaně znásilnit.

Koncem devadesátých let se Jeffs přestěhoval do Short Creek. Jeho otec se stal v roce 1986 prorokem a nejvyšším vůdcem sekty. Poté, co utrpěl sérii mozkových příhod, se Warren stal jeho hlavním poradcem a mluvčím. Společně zavedli přísná pravidla, které byly pro členy až do té doby nemyslitelné. Nikdo například nesměl nosit oblečení červené barvy ani jezdit v červeném autě. Jeff starší totiž tvrdil, že Ježíš při svém návratu oblékne právě rudou. Bezpodmínečná oddanost byla samozřejmostí.

K sektě FLDS se hlásí asi deset tisíc lidí
Mnohé ženy zůstaly Jeffsovi věrné i při jeho pobytu ve vězení.

Proroctví Warrena Jeffse

Zlom nastal v roce 2002, kdy Rullon Jeffs zemřel a vedení sekty převzal Warren. Na setkání se svými ovečkami krátce po smrti svého otce prohlásil: „Můj otec nezemřel.“ Vysvětlil, že někdejší vůdce sekty se pouze převtělil a nyní mluví skrze něj. „Proto je pochopitelné, že se mohu oženit se všemi jeho manželkami,“ dodal.

Před nástupem rodiny Jeffsů

Počátek působení sekty Fundamentalistické církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů (FLDS) se datuje do roku 1904, kdy se její stoupenci odtrhli od mormonů. Ta v roce 1890 oficiálně zakázala praktikování polygamie. Všichni členové, kteří vyznávali mnohoženství, byli z církve vyloučeni a založili FLDS se sídlem v Short Creek.

V roce 1935 se do čela skupiny postavil John Y. Barlow. Jeho hlavním programem bylo zachování polygamie. Sídlo v Short Creek na rozhraní států Utah a Arizona bylo výhodné pro případy, kdy úřady jednoho státu plánovaly zátah na členy sekty. Ti se jednoduše přesunuli do části města v druhém státě.

Postupem let vedení sekty převzala skupina nejvyšších duchovních, která si říkala Rada přátel. V čele však vždy stál takzvaný Nejvyšší prorok.

V roce 1953 podnikla policie zátah na sídlo v Short Creek a všechny členy sekty pozatýkala pro podezření z praktikování polygamie. Po pár měsících se však vrátili.

V roce 1984 nadvládu nad sektou převzal Rulon Jeffs, čímž započalo nejtemnější a nejtvrdší období v dějinách FLDS.

Jak slíbil, tak také v následujících letech učinil. Podle výpovědí bývalých členů sekty udržoval vztah se sedmdesáti ženami, se kterými zplodil desítky dětí.

Zavedl také celou řadu nových pravidel. Všem lidem nařídil odevzdat zbraně a nářadí. Zrušil všechny svátky a prázdniny. Zakázal televizi i internet. Nakázal také spálení většiny knih. Ve školách dostala prostor výuka alternativní historie, která se zaměřovala na dějiny sekty FLDS a její proroky. Absolutní poslušnost byla základem. Kdo se vzepřel pravidlům, byl ze sekty vypuzen a přišel o kontakt se svou rodinou.

Sekta pod vedením Jeffse po stránce obchodní vzkvétala. Nový vůdce navázal na úspěchy svého otce, který postupem let nashromáždil díky otrocké práci poddaných desítky milionů. Sekta dokonce vlastnila několik firem, které dodávaly díly americkému leteckému průmyslu. Veškerý majetek vlastnily spřízněné firmy vedené sektářskými lídry.

Řadoví členové sekty však zažívali peklo. Charlene Jeffsová vzpomíná na takzvané „Nositele semínek“. Jeffs tak pojmenoval skupinu patnácti mužů, kteří měli povoleno plodit děti s ostatními ženami. Jednotlivé páry totiž měly sex zapovězený. Pohlavní styk byl povolen jen za účelem plození dětí a muselo ho schválit vedení sekty. Když však Jeffs zplození potomka povolil, čekalo je zklamání.

„Vždy se objevili tři členové FLDS v černých kápích. Jeden prohlásil, že je zde, aby měl s touto ženou sex s cílem zplození dítěte,“ popisuje Jeffsová. Manžel ženy se mohl na celý akt pouze dívat. Podle Jeffsové se proti útlaku vzepřel jen málokdo. „Učili nás, že loajalita je základem života. Oddanost Bohu a prorokovi je první a nejdůležitější. Všechno ostatní jsou jen materiální nepodstatné věci,“ vypráví.

I kvůli praktikování polygamních vztahů v rámci uzavřené komunity se členům sekty často rodí postižené děti. Vědci u nich zjistili nedostatek enzymu fumarázy, kvůli čemuž mají děti zdeformované tváře a mozek, mají nižší inteligenci a trpí epileptickými záchvaty. Mezi laiky se pro touto genetickou poruchu ujalo označení „Downův syndrom polygamistů“ .

Zneužívání od pěti let

Na zvrácenou podobu intimních vztahů vzpomíná i Rebecca Musserová, která se narodila přímo v Short Creek a o okolním světě dlouho nevěděla vůbec nic. „Měla jsem staršího nevlastního bratra, který mě opakovaně sexuálně obtěžoval. To jsem zažívala od svých pěti let. Od mala mi říkali, že nejposvátnější věc, které mohu dosáhnout, je stát se matkou v Zionu. Měla jsem být poslušná prorokovi,“ popisuje.

Jednoho dne jí vedení sekty oznámilo, že si za manžela vezme samotného proroka Rulona Jeffse. Tehdy mu bylo 85 let. „Bylo to těžké, protože mi všechno, co jsem se naučila, říkalo, že dělám správnou věc. Říkala jsem si, že je to svaté poslání,“ vzpomíná na období před uzavřením sňatku. Po svatbě přišlo vystřízlivění. Musserová si uvědomila, že samozvaný prorok je jen obyčejným člověkem. Později se měla stát manželkou Warrena Jeffse. Rozhodla se však ze sekty uprchnout.

Členky fundamentalistické církve Ježíše Krista (FLDS) čekají na soudní líčení v...
Letecký pohled na chrám fundamentalistické církve FLDS v texaském Eldoradu....

Tisíce dalších však zůstali a Jeffs nad nimi měl absolutní kontrolu. „Zajímá mě jen to, jak zlepšit naše vzájemné vztahy a propojit naše duše. Tak, abychom společně naplnili lásku našeho Pána,“ kázal svým poddaným. Za vlídnými slovy se skrývala tvrdá práce hraničící s otroctvím. Fyzickým i duševním.

Ženy si nesměly stříhat vlasy ani nosit makeup a musely mít neustále zahalené tělo. Tetování bylo přísně zakázané. Jeffs viděl v jednotě svou sílu a kdo se chtěl odlišovat, musel odejít.

Jeffs však už koncem roku 2002 tušil, že jeho prorocké chvilky se chýlí ke konci. Ve státě Utah bylo proti němu zahájeno vyšetřování kvůli podezření ze znásilňování dětí. Jeffs se stáhl do ústraní a se svými ovečkami komunikoval kódovanými zprávami z desítek mobilních telefonů. Nařídil založení nového centra sekty v Texasu a sám spolu s několika manželkami cestoval po celých Spojených státech. Podle dobových záznamů si na cestách užíval luxusu.

Warren Jeffs na snímcích, které zveřejnila FBI v rámci pátrání

Warren Jeffs na snímcích, které zveřejnila FBI v rámci pátrání

V roce 2005 úřady ve státě Utah zmrazily veškerá aktiva FLDS a Jeffs byl obviněn ze zaranžování manželství mezi nezletilou dívkou a dospělým ženatým mužem. O rok později přišla další obvinění ze znásilnění nezletilých. Jeffs však stále unikal. V květnu téhož roku ho FBI zařadila na seznam nejhledanějších lidí vedle teroristů a narkobaronů (původní zprávu o hledaném najdete zde).

Dopadení v Las Vegas

Nakonec ho chytili při namátkové silniční kontrole. Když nevadští policisté 28. srpna 2006 zastavovali rudé SUV kvůli nečitelné poznávací značce, netušili, koho objeví uvnitř. Jeffs seděl s klidným výrazem na zadním sedadle. Policisté ho donutili vystoupit a v tu chvíli jim to došlo: před sebou mají jednoho z nejhledanějších mužů světa. „Ano, jsem Waren Jeffs,“ potvrdil jim klidným hlasem. V jeho voze policisté zajistili několik mobilních telefonů a padesát tisíc dolarů v hotovosti.

Podívejte se na záznam, ve kterém se Jeffs přiznává, že není prorokem:

Samozvaný prorok skončil ve vazbě. Před sebou měl mnohaletý soudní proces plný šokujících svědectví, rozporuplných rozhodnutí poroty, odvolání a finální přesun hlavního líčení z Utahu do Texasu, kde také čelil obviněním ze znásilnění a polygamie. Při soudních přelíčeních neodpovídal na otázky. Vždy se odvolával na Pátý dodatek americké ústavy, která obviněnému umožňuje nevypovídat v případě, že by tím sám sobě uškodil.

Ve vazbě se stal z Jeffse odevzdaný člověk. Na záběrech kamer je vidět, jak mnoho hodin bezcílně postává před zrcadlem a hledí na svůj odraz. Půl roku po zadržení se pokusil oběsit. Pravidelně ho navštěvovali členové sekty. Z počátku se před nimi snažil vystupovat jako silný vůdce.

Kamery ho však zachytily také v momentě, kdy o sobě začal pochybovat. „Byl jsem lhář. Ve mně pravdu nehledejte. Nikdy jsem nebyl prorokem. Toto není test, toto je proroctví,“ sdělil jedné z návštěv. Ta se ho snažila přerušit. „Bůh stále diktuje. Toto je proroctví, toto není test,“ zopakoval Jeffs.

Podívejte se na část rozhovoru Larryho Kinga se členkami sekty:

Zvěstování apokalypsy

Netrvalo však dlouho a Jeffs se vrátil do své prorocké role. Svého „mučednictví“ využil, aby si udržel moc nad svými ovečkami. Až v srpnu roku 2008 se začali někteří stoupenci sekty bouřit. Na tísňovou linku přišlo hlášení o domácím násilí a znásilnění v novém centru sekty v Texasu. Po zásahu odsud policie odvezla bezmála pět set dětí. Některé ženy, které při zátahu přišly o děti, později vystoupily v show Larryho Kinga, kde obvinění ze znásilňování dětí Jeffsem odmítly.

Soud však byl jiného názoru. Na počátku srpna 2011 si Jeffs vyslechl doživotní trest. Protestoval proti němu sérií hladovek a na sklonku srpna musel být převezen do nemocnice. Lékaři ho uvedli do umělého spánku. Jeffs byl na pokraji sil, díky umělé výživě však přežil. Nyní si odpykává trest v texaském nápravném zařízení Louis C. Powledge Unit.

Poslechněte si jednu z přednášek Warrena Jeffse:

Členy své sekty odsud ovládá i nadále. V prosinci roku 2012 varoval, že se blíží konec světa, jeho proroctví se však nenaplnilo. Jeffs proto sepsal obsáhlou publikaci s názvem Zpráva Ježíše Krista všem národům. Jedná se o soupis zjevení, která mu do vězení údajně seslal Ježíš. Několik pasáží se věnuje i proroctví, kdy by měl být Jeffs propuštěn.

Kdysi dávno Jeffs prohlásil, že je nutné, aby po Zemi kráčel mimo reinkarnace Boha také Ďábel. Podle těch, kterým se ze spárů zvrhlého proroka podařilo utéct, byl Jeffs obojím. Zprvu Bohem, ke kterému vzhlíželi, později Ďáblem, který je poznamenal až do konce života.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Letadlo v Bratislavě přistávalo na dráhu, kde startoval jiný stroj

Letiště M. R. Štefánika, Bratislava

Slovenské úřady vyšetřují pondělní událost, kdy na bratislavském letišti přistávalo letadlo na dráhu, kde startoval...

Jaký je Černobyl dnes? Ráj pro zvířata i útočiště pro uprchlíky z Donbasu

Kdysi v Pripjati žilo 50 tisíc obyvatel, dnes je to město duchů.

Populární seriál Černobyl rekonstruuje události po osudném výbuchu jaderné elektrárny na severu Ukrajiny v roce 1986....

VIDEO: Bulharskou Varnu zasáhly bleskové záplavy. Z ulice se stala řeka

Ilustrační foto

Bulharské přímořské turistické letovisko Varna zasáhl v úterý přívalový déšť, který během několika hodin proměnil ulice...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz