Úterý 11. srpna 2020, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. srpna 2020 Zuzana

Egyptologové v poušti testují odolnost výrobků. Nejlepším dávají známku

Seriál   19:39aktualizováno  19:39
Drsné a náročné prostředí, v němž čeští egyptologové a další vědci v Egyptě a Súdánu dlouhodobě pracují, umožňuje prověřit odolnost výrobků a technologií, které používají. Těm nejlepším mohou od srpna udělit novou ochrannou známku Prověřeno v poušti. První zájemce už mají.

Čeští egyptologové zkoumali také místa v egyptské Západní poušti. V odlehlých místech, od Káhiry vzdálených stovky kilometrů, kdysi bujel život, dnes je to jen holá pustina. Kde se pásly žirafy a choval dobytek, vylézají už jen kobry. Vydat se sem, znamenalo důkladně se vybavit, protože do civilizace je daleko. Na spolehlivých autech záviselo zdraví i život. | foto: Český egyptologický ústav FF UK

Sluneční žár, teploty ve stínu i nad 45 °C. Často obrovské teplotní rozdíly během jediného dne. Prachu je při archeologickém výzkumu stejně jako na rušném staveništi a k tomu všudypřítomný písek. Když v březnu a dubnu přijde chamsín, nepříjemný, velmi horký vítr s písečnými bouřemi, žádný přístroj, žádné místo na těle neunikne bodajícím zrnkům písku letícím vzduchem velkou rychlostí, pokud není pečlivě přikryté a utěsněné. V takových podmínkách pracují egyptologové v Abúsíru asi 20 kilometrů od Káhiry na své hlavní archeologické koncesi v Egyptě.

Pod pouštním povrchem je situace jiná, ale o nic méně náročná. V pohřebních šachtách hlubokých až 25 metrů pod zemí je vlhkost téměř stoprocentní a čerstvý vzduch v podstatě žádný.

Fotogalerie

Po desetiletích práce v Abúsíru egyptologové z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy vědí, jak se na toto prostředí připravit, a jejich zkušeností nyní mohou využít firmy.

„Vždycky si vybíráme výrobky, které mají reference na svou spolehlivost a odolnost. Pokud budou mít firmy zájem, můžeme jejich výrobky otestovat, a když v extrémním prostředí egyptské pouště obstojí, mohou pro ně použít naši novou ochrannou známku Prověřeno v poušti,“ říká ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

„V abúsírské poušti technika i jiné vybavení odchází nejméně dvakrát rychleji. Proto je tak důležité mít k dispozici vybavení, které nás nezklame uprostřed projektu, protože shánět adekvátní náhrady není v Egyptě možné a nemáme tam na to ani čas,“ vysvětluje Bárta a dodává, že výrobky zájemcům otestují jak v Abúsíru, tak v Súdánu, kde mají dvě archeologické koncese. „Súdán je ještě o něco náročnější prostředí než Egypt. Jsou tam vyšší teploty a prašnost těžko představitelná pro člověka, který tam nikdy nebyl.“

Egyptologové mohou testovat vše, co sami ke své práci běžně používají. Oděvy, obuv, fototechniku, kamery, počítače a notebooky, smartphony, ale i například technické textilie nebo klimatizační, ventilační, osvětlovací a záchranná zařízení, čerpadla a kompresory.

„Ochranná známka Prověřeno v poušti slouží jako určitý punc kvality a exkluzivity. Každý oprávněný uživatel bude vůči svým zákazníkům demonstrovat, že jeho zboží úspěšně podstoupilo testování v těžkých pouštních podmínkách,“ říká Matěj Machů, poradce pro právo duševního vlastnictví z univerzitního Centra pro přenos poznatků a technologií.

Boty do všech terénů

Prvním zájemcem o test v poušti je česká obuvnická firma Prabos. Egyptologové budou její pohorky prověřovat už při podzimní expedici. „Poznatky z testování nám mohou pomoci naše boty ještě vylepšit,“ uvedl Jaroslav Palát, předseda představenstva firmy Prabos.

Prověřeno v poušti / Testováno v Antarktidě

Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy je se svou ochrannou známkou Prověřeno v poušti druhým univerzitním pracovištěm v Česku, které nabízí testování výrobků a technologií v extrémních podmínkách.

Masarykova univerzita v Brně uděluje obdobný certifikát, jen z opačných poměrů – testuje v tvrdém prostředí Antarktidy, kde má v jižní polární oblasti vlastní výzkumnou stanici. Uděluje značku Testováno v Antarktidě.

„Pro nás je obecně důležité, aby bota byla kotníková, abychom nemuseli neustále vysypávat písek, lehká a prodyšná a musí zvládnout vlhký povrch v podzemních komorách a neklouzat. Podrážka musí být měkká a ohebná kvůli bezpečnosti například při řízení auta nebo lezení na žebřících,“ vysvětluje egyptoložka Veronika Dulíková, která se podílela na přípravě registrace ochranné známky Prověřeno v poušti Úřadem průmyslového vlastnictví.

První ostré testování pohorek bude spočívat v tom, že egyptologové je budou používat po celou dobu expedice v každém terénu. Všichni ohodnotí, co jim vyhovovalo a co by navrhovali zlepšit. Když se shodnou, že obuv uspěla, Bárta výrobku propůjčí ochrannou známku. Jeho rozhodnutí však ještě musí potvrdit vedení filozofické fakulty.

Prach v hrobkách usedá hodiny

Fotoaparáty a další citlivou techniku ničí v poušti prach. „Když například vyčistíme místnost v hrobce a náš geoinformatik Vladimír Brůna ji má zdokumentovat 3D skenerem, musí několik hodin čekat, než prach usedne. Jinak by životnost skeneru moc dlouho neudržel. Preferujeme tedy opravdu odolnou techniku,“ dodává Dulíková a zdůrazňuje, že technické zázemí, bez kterého se egyptologové neobejdou, se netýká jen dokumentačních zařízení.

100 let české egyptologie

Speciál iDNES.cz

100 let české egyptologie

„Když například profesor Bareš zkoumal Iufaovu hlubokou šachtovou hrobku, firma Inset nám do ní nainstalovala systém vzduchotechniky, který umožnil cirkulaci vzduchu, aby tam členové týmu mohli vůbec fungovat, opakovaně se do hrobky vracet a dokončovat její výzkum,“ popisuje.

Prostory hrobek jsou někdy tak stísněné, že se do nich lze dostat zprvu jen po lanovém žebříku a i po vyčištění je pohyb uvnitř značně limitovaný. To klade zvláštní nároky i na oblečení, které má zajišťovat aspoň minimální pohodlí. „Před časem jsme začali používat oblečení Bushman. Jejich bavlněné kalhoty mám dodnes. Jsou sice dost pevné, ale dobře chrání kůži před různými poraněními a odřeninami, když je potřeba někam lézt nebo dokumentovat v leckdy krkolomných polohách,“ říká egyptoložka.

Specifickou výbavou jsou auta. „Při našich expedicích do egyptské Západní pouště na nich doslova závisel náš život, protože poslední výspa civilizace se nacházela třeba pět dní jízdy pouští. A pokud auta selžou, může být život v ohrožení. Podle mého názoru za desítky let naší práce v Egyptě obstálo ve všech testech extrémní povahy jediné auto, a tím je Toyota Land Cruiser,“ říká Bárta.

České karamely a pivo v Núbii

Mluvčí filozofické fakulty Petr Kukal zdůrazňuje, že nová ochranná známka „rozhodně není marketingovou pozorností pro partnery a sponzory. Její získání bude podmíněno dosažením jasně daných standardů“. Zájemcům o testování bude sloužit web proverenovpousti.cz, kde je i přehled výrobků, které je možné nechat prověřit.

Ostatně zájem o ověření kvality výrobků v pouštních podmínkách měly společnosti už v době, kdy čeští archeologové v Egyptě začínali. Jako první se zapojily firmy, které zásobovaly české výpravy do Núbie. Tam se vědci podíleli na záchraně a dokumentaci památek, dnes zatopených Vysokou asuánskou přehradou.

Egyptologové testovali ve více než padesátistupňovém vedru a velmi prašném prostředí například hodinky Prim, ale také potraviny. Sladké karamely, pivo, masové konzervy, salám nebo sušené polévky zpestřovaly vědcům jídelníček a ti po návratu podrobně hodnotili, jak výrobky obstály.

Zemřel egyptolog Břetislav Vachala. Překládal lékařské papyry i milostné písně

Profesor Břetislav Vachala před fragmenty výzdoby hrobky Meriherišefa, které...

Ve středu zemřel bývalý ředitel Českého egyptologického ústavu a v 90. letech i český velvyslanec...

Poprvé v historii můžeme čelit kolapsu civilizace, říká egyptolog Bárta

Egyptolog Miroslav Bárta

VIDEO Seriál „Většina našich elit musí přepnout do jiného modu. Přál bych naší zemi víc skutečných lídrů, kteří...

KVÍZ: Co víte o českých objevech v Egyptě?

Novinářka Ivana Faryová je autorkou knihy Tajemství ukrytá v písku – 100 let...

Česká egyptologie, to je světový pojem. Letos oslavila sto let své existence. K tomuto výročí...

Češi narazili v Egyptě na bájného mudrce, ukázalo detektivní pátrání

Hrobku mudrce Kairese, který žil pře 4 500 lety, objevili čeští egyptologové...

VIDEO Seriál Kaires, jediný přítel krále, představený všech královských prací, strážce tajemství Jitřního domu,...

Ramesse II. dával najevo, že je výjimečnější, odhalili čeští egyptologové

Výzkum chrámu byl s ohledem na jeho rozsáhlé poničení velmi náročný.

VIDEO Panovník Ramesse II. postavil svůj chrám v Abúsíru mimo jiné proto, aby se připodobnil k dávným...

Koronavirus oslabuje, nakažlivost ale neklesá, řekl epidemiolog

  • Nejčtenější

Hledaní chlapci na Kutnohorsku zemřeli, napsala matka jednoho z nich

Tragický konec má nejspíš pátrání po dvou chlapcích na Kutnohorsku. Matka jednoho z nich oznámila v pátek večer na...

Anální výplachy, Takešiho hrad. Lidé si v mapách utahují z Okamurova domu

Předseda SPD Tomio Okamura si staví na pražském Břevnově netradiční dům. Tvoří ho válcové tubusy a na povolení od úřadů...

Něco uhořelo i vyskákalo. Policie šetří rasistický text o tragickém požáru

Policie prošetřuje nedělní rasistický článek serveru VlasteneckéNoviny.cz o požáru v panelovém domě v Bohumíně....

Divoká koronapárty na chorvatském Pagu. Nakažení Češi pili z jednoho kýblu

Premium Jel do Chorvatska, užil si párty na ostrově Pag a nakazil se koronavirem. Tak dopadla dovolená Kamila Zvoníčka. „Byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výbuch v Bejrútu: 135 obětí, Trump mluvil o útoku. Česko posílá záchranáře

Úterní exploze v bejrútském přístavu, která si podle posledních informací vyžádala už nejméně 135 životů a okolo 5 000...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Máme první vakcínu proti koronaviru na světě, oznámil ruský prezident

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo první očkovací látku proti nemoci...

Hongkongští zákonodárci kvůli koronaviru zůstanou ve funkci další rok

Vrcholný orgán čínského parlamentu rozhodl o prodloužení volebního mandátu hongkongských zákonodárců. Mandát měl...

KOMENTÁŘ: Běloruská parodie na volby. Lukašenko triumfem překonal i Putina

Alexandr Lukašenko ve volbách obhájil prezidentský post. Zisk šestého mandátu v řadě je i v prostoru bývalého...

O hrozbě výbuchu v Bejrútu věděl premiér i prezident, ukazují dokumenty

Na špatně uskladněných 2 750 tun dusičnanu amonného, jenž před týdnem způsobil silnou explozi v Bejrútu, upozorňovali...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...