Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. srpna 2021 Oldřiška

Egyptologové v poušti testují odolnost výrobků. Nejlepším dávají známku

Seriál   19:39
Drsné a náročné prostředí, v němž čeští egyptologové a další vědci v Egyptě a Súdánu dlouhodobě pracují, umožňuje prověřit odolnost výrobků a technologií, které používají. Těm nejlepším mohou od srpna udělit novou ochrannou známku Prověřeno v poušti. První zájemce už mají.

Čeští egyptologové zkoumali také místa v egyptské Západní poušti. V odlehlých místech, od Káhiry vzdálených stovky kilometrů, kdysi bujel život, dnes je to jen holá pustina. Kde se pásly žirafy a choval dobytek, vylézají už jen kobry. Vydat se sem, znamenalo důkladně se vybavit, protože do civilizace je daleko. Na spolehlivých autech záviselo zdraví i život. | foto: Český egyptologický ústav FF UK

Sluneční žár, teploty ve stínu i nad 45 °C. Často obrovské teplotní rozdíly během jediného dne. Prachu je při archeologickém výzkumu stejně jako na rušném staveništi a k tomu všudypřítomný písek. Když v březnu a dubnu přijde chamsín, nepříjemný, velmi horký vítr s písečnými bouřemi, žádný přístroj, žádné místo na těle neunikne bodajícím zrnkům písku letícím vzduchem velkou rychlostí, pokud není pečlivě přikryté a utěsněné. V takových podmínkách pracují egyptologové v Abúsíru asi 20 kilometrů od Káhiry na své hlavní archeologické koncesi v Egyptě.

Pod pouštním povrchem je situace jiná, ale o nic méně náročná. V pohřebních šachtách hlubokých až 25 metrů pod zemí je vlhkost téměř stoprocentní a čerstvý vzduch v podstatě žádný.

Fotogalerie

Po desetiletích práce v Abúsíru egyptologové z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy vědí, jak se na toto prostředí připravit, a jejich zkušeností nyní mohou využít firmy.

„Vždycky si vybíráme výrobky, které mají reference na svou spolehlivost a odolnost. Pokud budou mít firmy zájem, můžeme jejich výrobky otestovat, a když v extrémním prostředí egyptské pouště obstojí, mohou pro ně použít naši novou ochrannou známku Prověřeno v poušti,“ říká ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

„V abúsírské poušti technika i jiné vybavení odchází nejméně dvakrát rychleji. Proto je tak důležité mít k dispozici vybavení, které nás nezklame uprostřed projektu, protože shánět adekvátní náhrady není v Egyptě možné a nemáme tam na to ani čas,“ vysvětluje Bárta a dodává, že výrobky zájemcům otestují jak v Abúsíru, tak v Súdánu, kde mají dvě archeologické koncese. „Súdán je ještě o něco náročnější prostředí než Egypt. Jsou tam vyšší teploty a prašnost těžko představitelná pro člověka, který tam nikdy nebyl.“

Egyptologové mohou testovat vše, co sami ke své práci běžně používají. Oděvy, obuv, fototechniku, kamery, počítače a notebooky, smartphony, ale i například technické textilie nebo klimatizační, ventilační, osvětlovací a záchranná zařízení, čerpadla a kompresory.

„Ochranná známka Prověřeno v poušti slouží jako určitý punc kvality a exkluzivity. Každý oprávněný uživatel bude vůči svým zákazníkům demonstrovat, že jeho zboží úspěšně podstoupilo testování v těžkých pouštních podmínkách,“ říká Matěj Machů, poradce pro právo duševního vlastnictví z univerzitního Centra pro přenos poznatků a technologií.

Boty do všech terénů

Prvním zájemcem o test v poušti je česká obuvnická firma Prabos. Egyptologové budou její pohorky prověřovat už při podzimní expedici. „Poznatky z testování nám mohou pomoci naše boty ještě vylepšit,“ uvedl Jaroslav Palát, předseda představenstva firmy Prabos.

Prověřeno v poušti / Testováno v Antarktidě

Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy je se svou ochrannou známkou Prověřeno v poušti druhým univerzitním pracovištěm v Česku, které nabízí testování výrobků a technologií v extrémních podmínkách.

Masarykova univerzita v Brně uděluje obdobný certifikát, jen z opačných poměrů – testuje v tvrdém prostředí Antarktidy, kde má v jižní polární oblasti vlastní výzkumnou stanici. Uděluje značku Testováno v Antarktidě.

„Pro nás je obecně důležité, aby bota byla kotníková, abychom nemuseli neustále vysypávat písek, lehká a prodyšná a musí zvládnout vlhký povrch v podzemních komorách a neklouzat. Podrážka musí být měkká a ohebná kvůli bezpečnosti například při řízení auta nebo lezení na žebřících,“ vysvětluje egyptoložka Veronika Dulíková, která se podílela na přípravě registrace ochranné známky Prověřeno v poušti Úřadem průmyslového vlastnictví.

První ostré testování pohorek bude spočívat v tom, že egyptologové je budou používat po celou dobu expedice v každém terénu. Všichni ohodnotí, co jim vyhovovalo a co by navrhovali zlepšit. Když se shodnou, že obuv uspěla, Bárta výrobku propůjčí ochrannou známku. Jeho rozhodnutí však ještě musí potvrdit vedení filozofické fakulty.

Prach v hrobkách usedá hodiny

Fotoaparáty a další citlivou techniku ničí v poušti prach. „Když například vyčistíme místnost v hrobce a náš geoinformatik Vladimír Brůna ji má zdokumentovat 3D skenerem, musí několik hodin čekat, než prach usedne. Jinak by životnost skeneru moc dlouho neudržel. Preferujeme tedy opravdu odolnou techniku,“ dodává Dulíková a zdůrazňuje, že technické zázemí, bez kterého se egyptologové neobejdou, se netýká jen dokumentačních zařízení.

100 let české egyptologie

Speciál iDNES.cz

100 let české egyptologie

„Když například profesor Bareš zkoumal Iufaovu hlubokou šachtovou hrobku, firma Inset nám do ní nainstalovala systém vzduchotechniky, který umožnil cirkulaci vzduchu, aby tam členové týmu mohli vůbec fungovat, opakovaně se do hrobky vracet a dokončovat její výzkum,“ popisuje.

Prostory hrobek jsou někdy tak stísněné, že se do nich lze dostat zprvu jen po lanovém žebříku a i po vyčištění je pohyb uvnitř značně limitovaný. To klade zvláštní nároky i na oblečení, které má zajišťovat aspoň minimální pohodlí. „Před časem jsme začali používat oblečení Bushman. Jejich bavlněné kalhoty mám dodnes. Jsou sice dost pevné, ale dobře chrání kůži před různými poraněními a odřeninami, když je potřeba někam lézt nebo dokumentovat v leckdy krkolomných polohách,“ říká egyptoložka.

Specifickou výbavou jsou auta. „Při našich expedicích do egyptské Západní pouště na nich doslova závisel náš život, protože poslední výspa civilizace se nacházela třeba pět dní jízdy pouští. A pokud auta selžou, může být život v ohrožení. Podle mého názoru za desítky let naší práce v Egyptě obstálo ve všech testech extrémní povahy jediné auto, a tím je Toyota Land Cruiser,“ říká Bárta.

České karamely a pivo v Núbii

Mluvčí filozofické fakulty Petr Kukal zdůrazňuje, že nová ochranná známka „rozhodně není marketingovou pozorností pro partnery a sponzory. Její získání bude podmíněno dosažením jasně daných standardů“. Zájemcům o testování bude sloužit web proverenovpousti.cz, kde je i přehled výrobků, které je možné nechat prověřit.

Ostatně zájem o ověření kvality výrobků v pouštních podmínkách měly společnosti už v době, kdy čeští archeologové v Egyptě začínali. Jako první se zapojily firmy, které zásobovaly české výpravy do Núbie. Tam se vědci podíleli na záchraně a dokumentaci památek, dnes zatopených Vysokou asuánskou přehradou.

Egyptologové testovali ve více než padesátistupňovém vedru a velmi prašném prostředí například hodinky Prim, ale také potraviny. Sladké karamely, pivo, masové konzervy, salám nebo sušené polévky zpestřovaly vědcům jídelníček a ti po návratu podrobně hodnotili, jak výrobky obstály.

Egyptolog: Průvod faraonů ukázal, jak obrovský tu panuje respekt k minulosti

Dvaadvacet mumií starověkých egyptských panovníků od soboty spočívá v...

VIDEO Velkolepá slavnost, při níž v sobotu v Káhiře přepravili 22 mumií starověkých egyptských panovníků...

Sluneční králové přicházejí, výstava v Národním muzeu začíná

Národní muzeum v Praze nabízí návštěvníkům největší archeologické objevy...

VIDEO Čeští egyptologové jsou světovým pojmem a zrovna tak jejich objevy, které bude poprvé možné spatřit...

Zemřel egyptolog Břetislav Vachala. Překládal lékařské papyry i milostné písně

Profesor Břetislav Vachala před fragmenty výzdoby hrobky Meriherišefa, které...

Ve středu zemřel bývalý ředitel Českého egyptologického ústavu a v 90. letech i český velvyslanec...

Čeští egyptologové zkoumají vzácnou hrobku, Američané jim dali přednost

Celkový pohled na Abúsír od jihovýchodu přes Abúsírský rybník. Jedná se o místo...

VIDEO Jednu z největších a nejkrásnějších hrobek Egypta 3. tisíciletí před Kristem se chystají zkoumat...

Češi narazili v Egyptě na bájného mudrce, ukázalo detektivní pátrání

Hrobku mudrce Kairese, který žil pře 4 500 lety, objevili čeští egyptologové...

VIDEO Seriál Kaires, jediný přítel krále, představený všech královských prací, strážce tajemství Jitřního domu,...

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Jako k Rusku se nechovalo Česko ani k nacistickému Německu, říká Bašta

  • Nejčtenější

Při střetu vlaků u Domažlic zemřeli oba strojvůdci a jedna cestující

U obce Milavče na Domažlicku se ráno čelně střetly osobní vlak se Západním expresem mířícím z Německa. Strojvůdci obou...

Nakažení seděli vzadu. Hygienici prozradili detaily ze skandálního letu do Tokia

Pražští hygienici v pondělí vůbec poprvé detailně popsali, co doteď zjistili při vyšetřování letu české olympijské...

Volno pro očkované státní zaměstnance schválila vláda. Nemocní odloží roušku

V 7 hodin zasedla vláda, které premiér Andrej Babiš předložil návrh o dvou dnech placeného volna za očkování, a to všem...

LGBT je slepá vývojová větev, napsal Pollert. Nenávistné, hnus, sepsuli ho

Anesteziolog a bývalý sportovec Lukáše Pollert pobouřil komunitu na Twitteru svými výroky o LGBT+ menšině. Homosexuály...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neměl jsem pařit. Většina nakažených v americkém městě byla plně očkována

I když jsou lidé plně očkovaní, přesto mohou v sobě nosit stejné množství viru jako neočkovaní. Vyplývá to ze studie...

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Čína k radosti feministek adoptovala MeToo, princi popu hrozí doživotí

Premium V Číně se naplno rozhořela debata o sexuálním násilí. Odstartovalo ji zatčení hvězdného zpěváka a herce Krise Wu, který...

Irové našli neznámý film s Kennedym, je na něm pár měsíců před vraždou

Zrnité záběry ukazují Johna F. Kennedyho, jak jede v autě s otevřenou střechou a při návštěvě Irska mává jásajícím...

Indií otřásla vražda devítileté dívky. Tu nejprve znásilnili, pak spálili

Čtyři dny už v Indii trvají protesty po údajném nedělním znásilnění a zavraždění devítileté dívky. Její tělo se...

Lukašenkovi se nelíbí, že mu Litevci vrací migranty. Nařídil zavřít hranice

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko ve čtvrtek nařídil bezpečnostním složkám uzavřít běloruské hranice, aby „ani noha“...

Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky
Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky

Krásný, čistý, divoký a poměrně velký kout naší vlasti. Národní park, chráněná krajinná oblast, nádherná příroda, kam se podíváš. To je Šumava. Pro...

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Jaký budou mít lidé důchod, napovídá nová aplikace

Už více než sto tisíc lidí vyzkoušelo za první měsíc fungování novou důchodovou aplikaci, kde si mohou zájemci...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...