Pátek 25. září 2020, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. září 2020 Zlata

Před 4,5 tisíci lety zeslábla v Egyptě moc a vliv králů, nastoupila „mafie“

Seriál   20:02aktualizováno  20:02
Jsou to čtyři a půl tisíce let, kdy se poměry ve starém Egyptě začaly výrazně měnit a k moci se dostávala „mafie“. Členové královské rodiny byli vytlačováni z klíčových státních pozic, sílila byrokracie i vliv mocných rodin a zájmových skupin. Tehdy žil Anchires, vysoce postavený kadeřník a panovníkův oblíbenec s „bezpečnostní“ prověrkou.

Egyptští dělníci vedení předákem, takzvaným reisem, odtahují kamenný blok z Anchiresovy hrobky. V pozadí je vidět Stupňovitá pyramida panovníka Džosera, nejstarší egyptská pyramida. | foto: Český egyptologický ústav FF UK

Anchires je jednou z postav na seznamu egyptoložky Veroniky Dulíkové, která vede specifický výzkum. Zkoumá osoby starověkého Egypta a vytváří databázi jejich jmen, pracovního zařazení i společenského postavení. Dnes už má šest tisíc příběhů a ročně přibývá tisíc dalších postav, doplňovaných do databáze hlavně z dostupné literatury. Rozsáhlý seznam umožňuje egyptoložce analyzovat rodinné a společenské vazby ve starověkém státě a rozkrývat změny v egyptské společnosti, včetně přelévání moci od jedné vlivné skupiny k jiné.

„Inspektor královských kadeřníků, kněz v pyramidovém chrámu panovníka Niuserrea, ten, který drží tajemství svého pána o kadeřnických pracích ve Velkém domě, Anchires.“ Sloupec tohoto souvislého nápisu v hieroglyfech stále nese zbytky zeleného, modrého, černého a červeného pigmentu. Byl vytesán v nadzemní části hrobky z 5. dynastie, kterou čeští egyptologové objevili v roce 2016.

Fotogalerie

Anchiresova hrobka leží v jižním Abúsíru, na dohled od nejstarší egyptské pyramidy panovníka Džosera. Na povrchu má rozměry 24 krát 17,2 metru.

„Její nadzemní část z vápencových bloků je dost poničená, zloději kamene ji demontovali už ve starověku. Fragmenty výzdoby, které jsme nalezli, dokládají, že kaple byla zdobená nádhernými jemnými reliéfy, ale nezůstalo v ní nic, kromě několika zlomků nepravých dveří. Ty se nám podařilo zrekonstruovat,“ popisuje Dulíková.

Při odkrývání hrobky čekala na archeology dvě překvapení. Především byla postavena ve dvou fázích, o zdobenou místnost a chodbu, která do ní vedla, byla rozšířena později. Podle egyptoložky to mohlo souviset s tím, že Anchires postoupil v kariéře, když si ho oblíbil samotný panovník.

„Fungovalo to tak, že panovník vysokému úředníkovi – v tomto případě věrnému služebníkovi, daroval na stavbu hrobky třeba materiál na nepravé dveře nebo poskytl řemeslníky z královských dílen. Výzdoba Anchiresovy hrobky opravdu působí tak, jako by na ní pracovali ti nejlepší řemeslníci,“ vysvětluje.

Panovník, pro něhož Anchires pracoval, byl nejspíš Niuserre, případně někdo z jeho následovníků. Jeden z titulů totiž o inspektorovi kadeřníků říká, že byl knězem v pyramidovém chrámu krále Niuserrea. To mohl být za života tohoto panovníka i po jeho smrti. Egyptologové na zpřesnění pracují a počítají i s budoucím výzkumem okolí hrobky. Může to odhalit Anchiresovy další společenské vazby.

Zdobená nadzemní dostavba jeho hrobky dávala naději, že v podzemí bude mumie uložena v sarkofágu ve větší pohřební komoře. Opak byl nemilým překvapením.

„Komora byla nedokončená, jen hrubě opracovaná, žádný sarkofág a ani mumii jsme nenašli. Vzhledem k tomu, že se jedná o jedinou pohřební šachtu v hrobce, zůstává nedořešenou otázkou, zda v ní byl Anchires vůbec pohřben. Možná ano, ale narychlo bez sarkofágu a jeho kosterní pozůstatky mohly být poničeny starověkými zloději. Soví vývržky v pohřební komoře napovídají, že 12 metrů hluboká šachta zůstala nějakou dobu otevřená. Nicméně v zásypu šachty jsme našli keramické nádoby, části korálkových šperků a měděnou jehlu, které nepřímo dokládají, že se pohřeb v komoře nacházel,“ říká Dulíková.

Když Anchires zemřel, určitě nebyl příliš mladý, protože si stihl vybudovat slušnou kariéru. V hrobce chtěl být pohřbený, jinak by ji nerozšiřoval. Dokonce v ní nechal vybudovat i dvě místnosti zvané serdáb se sochami majitele hrobky. Serdáby byly po pohřbu zazděny a úkolem soch bylo skrze malý průzor „sledovat dění“ a kontrolovat, jak kněží přinášejí obětiny.

Zasvěcený kadeřník, který nesmí mluvit

Anchiresovu kadeřnickou profesi nelze vnímat dnešním pohledem. „Měl privilegované postavení, mohl se dotýkat panovníka, tedy boha žijícího na zemi, což smělo jen málo lidí. Do takové blízkosti krále se dostaly jen osoby, které se staraly o jeho oblékání, královské insignie nebo třeba lékař,“ říká Dulíková.

Jak Češi objevili hrobku 4500 let staré královny. Na unikátním hřbitově

A upozorňuje, že inspektor palácových kadeřníků měl ještě jeden specifický titul – „ten, který drží tajemství svého pána o kadeřnických pracích ve Velkém domě“. „Tento titul ve spojení s kadeřnickými pracemi nebyl dosud známý, jedná se o první doklad. S nadsázkou lze říct, že kdyby měl panovník pleš, Anchires o tom nesměl nikde mluvit. Jeho titul můžeme chápat jako druh bezpečnostní prověrky,“ vysvětluje.

Anchires byl i „opatrovník ozdoby královy hlavy“. Co to přesně znamená, vlastně není jasné. Někteří egyptologové míní ozdobou paruku, jiní korunu nebo čelenku. Tento titul však česká egyptoložka v rámci svého výzkumu řadí k těm, které pracovně nazývá strategické. Neoznačují jen běžnou péči o panovníka, ale mají přesah do rituálního nebo ceremoniálního kontextu. Titul „opatrovník ozdoby královy hlavy“ byl přidělován také vysokým hodnostářům, kteří s profesí kadeřníka neměli co do činění, včetně vezírů, jako projev důvěry a pocty ze strany panovníka. Jeho nositelé přímo obsluhovali krále, když mu například nasazovali korunu při různých slavnostech a obřadech.

„Ač jde o jiné kulturní prostředí, je v tomto ohledu velmi zajímavé srovnání s praxí v našich dějinách. Předmětem zájmu předních šlechtických rodů na dvoře Karla IV. byly dvorské hodnosti jako číšník, lovčí, stolník atd. S jejich držením byl vždy spojen mimořádný vzestup některého z rodů. Například číšník neobsluhoval krále denně, ale jen při korunovaci nebo jiných důležitých událostech panovníkovi naléval víno. Daný rod se pak mohl pyšnit, že jeho členové jsou číšníky panovníka, privilegium dědili a číše se také stala součástí jejich erbů,“ popisuje egyptoložka Dulíková.

100 let české egyptologie

Speciál iDNES.cz

100 let české egyptologie

Anchires žil ve druhé polovině 5. dynastie, kdy změny poměrů ve státě vrcholily. Zatímco ve 4. dynastii vznikaly pyramidy fascinujících rozměrů v Gíze a stát řídili členové královské rodiny, na přelomu 4. a 5. dynastie jsou odsunuti a na vysoké posty úředníků přicházejí lidé nekrálovské krve.

Vliv jejich rodin je čím dál větší, sílí nepotismus a klientelismus. „Nebyl to náhlý zvrat, změna prostupovala společností nenápadně a možná souvisela i s tím, že ve správě státu se Egypt stával sofistikovanějším, narůstala byrokracie a panovník pro její efektivní fungování potřeboval stále více osob. Nevysvětluje to však, proč byli členové královské rodiny odstaveni z vysokých postů, například vezírských. Celou 4. dynastii se vezíry stávali výhradně synové panovníka, od 5. dynastie to byli schopní a loajální muži bez královského původu,“ říká Dulíková.

V administrativě přibylo úředníků, kteří se najednou honosili i mnohem větším počtem titulů, některé byly nové. Výzkum Veroniky Dulíkové potvrdil, že je to i případ Anchiresova titulu „opatrovník ozdoby královy hlavy“. Nově se ustavila i titulatura vezírů, která vyjadřovala všech šest pilířů státní správy, což do té doby nebylo.

Vezír začal užívat tituly představený všech královských prací, představený královských dokumentů, představený soudnictví, představený pokladnic, představený sýpek a představený Horního Egypta. „V té době nastal souběh změn v mnoha oblastech. Dotkly se také náboženství a nekrálovských hrobek, jejichž vnitřní výzdoba byla mnohem honosnější a výstavnější,“ uzavírá egyptoložka.

24. ledna 2019

Výstava Sluneční králové se blíží, představili ji na tiskové konferenci

Národní muzeum v Praze nabídne návštěvníkům největší archeologické objevy...

VIDEO Čeští egyptologové poprvé za 60 let práce v Egyptě ukáží ve své zemi výběr z nejvýznamnějších...

Zemřel egyptolog Břetislav Vachala. Překládal lékařské papyry i milostné písně

Profesor Břetislav Vachala před fragmenty výzdoby hrobky Meriherišefa, které...

Ve středu zemřel bývalý ředitel Českého egyptologického ústavu a v 90. letech i český velvyslanec...

Poprvé v historii můžeme čelit kolapsu civilizace, říká egyptolog Bárta

Egyptolog Miroslav Bárta

VIDEO Seriál „Většina našich elit musí přepnout do jiného modu. Přál bych naší zemi víc skutečných lídrů, kteří...

Egyptologové objevili dosud neznámou královnu a hrobku mocného hodnostáře

Severní a východní stěna Chuyho předsíně. (2. dubna 2019)

VIDEO Setibhor je jméno, po němž vědecké expedice v Egyptě marně pátraly po celá desetiletí. Dosud...

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky...

To, co vidíme teď, se stalo před sedmi až deseti dny, řekl o epidemii šéf Motola

  • Nejčtenější

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

Nebudu se hádat. Šmucler odešel uprostřed debaty s Flegrem o covidu

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je potřeba šlápnout v covidové epidemii na brzdu. „Hrozí tisíce až...

Ministr zdravotnictví Vojtěch odstoupil z funkce. Nahradí ho Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odstupuje ze své ministerské funkce. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stav nouze je namístě, říká Prymula. Očekává až 8 tisíc nakažených denně

„Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Trumpa zažalovala jeho neteř, viní ho, že jí upřel dědictví

Neteř amerického prezidenta Mary Trumpová podala na svého strýce žalobu. Šéfa Bílého domu a jeho sourozence viní z...

Restrikcí se obávají i pendleři dojíždějící za prací z Německa do Česka

Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku hledí s obavami na karanténní opatření nejen čeští pendleři pracující v...

Karneval v Riu kvůli covidu odloží. Naposledy nebyl před více než stoletím

Slavný karneval v brazilském Riu de Janeiro, který se měl konat příští rok v únoru, je odložen kvůli koronaviru na...

Greta a spol. už zase bojují za klima. Poprvé od startu koronakrize

Tisíce studentů po celém světě se opět účastní manifestací za ochranu klimatu, které pořádá hnutí Fridays for Future...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...