Skripalovi byli nalezeni 4. března v Salisbury v bezvědomí. Británie tvrdí, že byli vystaveni novičoku a že za útokem na ně je Rusko. Moskva to ale popírá. Julija už byla z nemocnice propuštěna, její otec se uzdravuje, i když je stále v nemocnici.
Lavrov v sobotu řekl, že to, že se oba uzdravují, znamená, že zřejmě nebyla použita látka A-234. Ta by je podle Lavrova musela zabít.
Lavrov dále řekl, že podle analýz provedených v jedné švýcarské laboratoři, která pracuje pro Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), bylo ze vzorků odebraných v Salisbury zjištěno, že byla použita toxická psychoaktivní látka označovaná jako BZ.
Ta působí na nervový systém, způsobuje suchost kůže, dezorientaci a retardaci dušení a fyzické činnosti.
Podle Rusů byla při útoku použita toxická látka BZ
Podle Lavrova OPCW o těchto výsledcích ví, ale nezveřejnila je. „BZ se v Sovětském svazu nebo v Rusku nevyráběl,“ řekl Lavrov s tím, že se tato látka vyráběla v mnoha jiných zemích.
OPCW ve čtvrtek zveřejnila shrnující zprávu, v níž její vyšetřovatelé potvrdili závěry Spojeného království o identitě jedovaté chemikálie použité proti Skripalovým. O jakou látku přesně šlo a odkud pocházela, OPCW neuvedla. Informace o složení látky je podle organizace nicméně v kompletní zprávě, která je tajná a přístup k ní mají jen členské státy - tedy i Británie a Rusko.
Britský ministr zahraničí Boris Johnson krátce po zveřejnění zprávy uvedl, že „nezbývá jiné alternativní vysvětlení toho, kdo je zodpovědný“. Rusko podle něj mělo prostředky a motiv, aby spáchalo útok na Skripalovy. Uvedl rovněž, že zpráva OPCW potvrdila, že látkou použitou při útoku byl novičok. Lavrov už v pátek obvinil Británii, že závěry OPCW překroutila.