Počet úmrtí kvůli selfie strmě roste, loni jich byla ve světě stovka

  14:05aktualizováno  14:05
Během posledních let se výrazně zvýšil počet úmrtí při pořizování populárních selfie. Lidé umírají hlavně kvůli vlastní neopatrnosti při touze pochlubit se na sociálních sítích. Minulý rok zemřelo po celém světě téměř sto lidí, za posledních šest let jich bylo 259, nejvíce případů se stalo v Indii.

Na povedené selfíčko se paraglidista už nepodívá | foto: AP

Úmrtími při pořizování selfie se letos zabývala studie indických vědců z metropole Dillí. Zjistili, že hlavně během posledních tří let výrazně narostl počet úmrtí spojených s tímto celosvětovým fenoménem. 

Ukázka úrazů kvůli selfie v indické televizi:

Statistiku úmrtí způsobených selfie vede s velkým náskokem Indie, kde se stala zhruba polovina všech incidentů za posledních 6 let, které studie analyzovala. V květnu si muž pokoušel pořídit snímek se zraněným medvědem, šelma ho ale roztrhala. Ani ne dva týdny po tomto incidentu zemřelo desetiměsíční dítě. Matka ho upustila na eskalátoru v nákupním centru, když si s manželem chtěla udělat selfie

Známý herec si fotil selfie u vodopádu. Spadl a na dně ležel tři dny

„Když jen stojíte a fotíte se třeba s nějakou celebritou nebo podobně, nic se stát nemůže. Ale když fotíte a riskujete při tom, může být pořizování selfie nebezpečnou činností,“ uvedl Agam Bansal, vedoucí studie. Při pořizování selfie umírají především mladí lidé.

Neopatrnost při snaze získat co nejlepší fotografii stála letos život 18letého mladíka z Izraele, když navštívil Yosemitský národní park v USA. Spadl z více než 200metrové výšky právě při pořizování selfie na okraji útesu.

V roce 2015 přišli o život tři mladíci, když se chtěli vyfotit před přijíždějícím vlakem. Více než 40 lidí se zranilo, když nedbalo varování hasičů a fotografovali se před hořícím obchodem, kde vybuchl plyn.

Přes deset úmrtí spojených se selfie bylo za stejné sledované období v Rusku, USA a Pákistánu. Další spíše ojedinělé incidenty se staly například ve Španělsku, Turecku nebo v Číně. 

Vědci poukázali na to, že počet těchto úmrtí nejvíce stoupl během posledních dvou let. Zatímco v letech 2011 a 2013 zemřelo dohromady méně než 10 lidí, v roce 2015 bylo již 50 úmrtí a hned další rok se počet úmrtí téměř zdvojnásobil. V roce 2017 zemřelo celkem 93 lidí po celém světě.

Je posedlý selfie. Fotka musí získat alespoň 600 "lajků“, jinak ji smaže

Nejvíce selfie zabíjí mladé lidí, kteří jsou také největšími původci a zároveň konzumenty tohoto fenoménu. Zemřely však i desetileté děti nebo lidé v důchodovém věku. Polovina zemřelých byla ve věku 20 až 29 let, a téměř 40 procent bylo ve věku od 10 do 18 let.

Nejvíce umírají muži

Ukazuje se, že selfie zabíjí v mnohem větší míře muže než ženy. Ti tvoří 72 procent všech úmrtí. Dřívější studie chování lidí na sociálních sítích ukázaly, že ženy sice fotí selfie mnohem více než muži, ti však mají mnohem větší tendenci při této činnosti riskovat. Vstupují pak do míst, kam je například zakázaný vstup.

Ne všechny podobné incidenty jsou smrtelné, často lidé ale způsobí svou neopatrností velké hmotné škody. Takto například návštěvnice výstavy v Los Angeles při pořizování selfie srazila řadu vystavených děl a způsobila škodu za zhruba 200 tisíc dolarů.

Podle autorů studie je cestou k prevenci smrtelných nehod zřízení zón, kde je pořizování selfie zakázáno. V Indii již k tomuto kroku přistoupili na několika místech. Již v roce 2016 bylo vyhlášeno 16 takzvaných „No selfie zones“ v Bombaji. V indickém státě Góa, kde se nachází mnoho populárních turistických lokalit, označily úřady varovnými cedulemi více než 20 míst.

V Rusku v roce 2015 ministerstvo vnitra spustilo kampaň, která také upozorňovala na nebezpečí při pořizování selfie. V Indonésii na populárních turistických místech zřizují připravují bezpečné body, kde se mohou turisté fotografovat bez rizika. 

Killfie nebo Selficide

Pořizování selfie je fenomén, kterým se již také zabývají psychologové. Zkoumají, proč mají lidé potřebu se takto takto fotografovat. Selfie bylo Oxfordským slovníkem vyhlášeno v roce 2013 jako slovo roku a v současnosti je to velký fenomén hlavně na sociálních sítích. Brzy možná do anglických slovníků přibude nové slovo killfie (s odkazem na anglické kill - zabít). To již někteří novináři používají poté, co začalo přibývat případů úmrtí. Objevuje se také výraz selficide (s odkazem na anglické suicide - sebevražda).

Podle Googlu bylo například v roce 2015 do jejo aplikace Google photos nahráno 24 miliard takovýchto fotografií. První tragickou internetovou senzací spojenou se smrtí lidí a se selfie byl v roce 2014 případ z libanonského Bejrútu, kdy zemřel mladý muž po bombovém atentátu několik sekund poté, co si vyfotil selfie se svýmí kamarády.

Příčiny úmrtí při pořizování selfie
Příčina úmrtíPočet případůPočet zemřelých
Útok zvířat78
Utopení3270
Zásah elektrickým proudem1316
Pád z výšky4148
Požár148
Zbraně1111
Ostatní47
Dopravní prostředky2851
Celkový počet137259
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Švédští rodiče vyhladověli dítě téměř k smrti, krmili ho veganskou stravou

ilustrační snímek

Švédský soud poslal v pátek na tři měsíce za mříže rodiče, kteří vyhladověli své dítě veganskou dietou téměř k smrti....

Na Mount Everestu se tvoří fronty, horolezcům jde kvůli tomu o život

Na Everestu se kvůli ideálnímu počasí sešly stovky horolezců. (22. května 2019)

Stovky horolezců, kteří se chtějí dostat na vrchol nejvyšší hory světa, museli tento týden čekat několik hodin v...

Nejméně sedmnáct dětí zahynulo při požáru v nákupním centru v Indii

Nejméně 15 dětí zahynulo při požáru, který vypukl v komerčním středisku ve...

Při pátečním požáru v indickém městě Surat zemřelo podle místních médií nejméně 17 dětí. Požár vypukl v patře budovy,...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz