Počet úmrtí kvůli selfie strmě roste, loni jich byla ve světě stovka

  14:05aktualizováno  14:05
Během posledních let se výrazně zvýšil počet úmrtí při pořizování populárních selfie. Lidé umírají hlavně kvůli vlastní neopatrnosti při touze pochlubit se na sociálních sítích. Minulý rok zemřelo po celém světě téměř sto lidí, za posledních šest let jich bylo 259, nejvíce případů se stalo v Indii.

Na povedené selfíčko se paraglidista už nepodívá | foto: AP

Úmrtími při pořizování selfie se letos zabývala studie indických vědců z metropole Dillí. Zjistili, že hlavně během posledních tří let výrazně narostl počet úmrtí spojených s tímto celosvětovým fenoménem. 

Ukázka úrazů kvůli selfie v indické televizi:

Statistiku úmrtí způsobených selfie vede s velkým náskokem Indie, kde se stala zhruba polovina všech incidentů za posledních 6 let, které studie analyzovala. V květnu si muž pokoušel pořídit snímek se zraněným medvědem, šelma ho ale roztrhala. Ani ne dva týdny po tomto incidentu zemřelo desetiměsíční dítě. Matka ho upustila na eskalátoru v nákupním centru, když si s manželem chtěla udělat selfie

Známý herec si fotil selfie u vodopádu. Spadl a na dně ležel tři dny

„Když jen stojíte a fotíte se třeba s nějakou celebritou nebo podobně, nic se stát nemůže. Ale když fotíte a riskujete při tom, může být pořizování selfie nebezpečnou činností,“ uvedl Agam Bansal, vedoucí studie. Při pořizování selfie umírají především mladí lidé.

Neopatrnost při snaze získat co nejlepší fotografii stála letos život 18letého mladíka z Izraele, když navštívil Yosemitský národní park v USA. Spadl z více než 200metrové výšky právě při pořizování selfie na okraji útesu.

V roce 2015 přišli o život tři mladíci, když se chtěli vyfotit před přijíždějícím vlakem. Více než 40 lidí se zranilo, když nedbalo varování hasičů a fotografovali se před hořícím obchodem, kde vybuchl plyn.

Přes deset úmrtí spojených se selfie bylo za stejné sledované období v Rusku, USA a Pákistánu. Další spíše ojedinělé incidenty se staly například ve Španělsku, Turecku nebo v Číně. 

Vědci poukázali na to, že počet těchto úmrtí nejvíce stoupl během posledních dvou let. Zatímco v letech 2011 a 2013 zemřelo dohromady méně než 10 lidí, v roce 2015 bylo již 50 úmrtí a hned další rok se počet úmrtí téměř zdvojnásobil. V roce 2017 zemřelo celkem 93 lidí po celém světě.

Je posedlý selfie. Fotka musí získat alespoň 600 "lajků“, jinak ji smaže

Nejvíce selfie zabíjí mladé lidí, kteří jsou také největšími původci a zároveň konzumenty tohoto fenoménu. Zemřely však i desetileté děti nebo lidé v důchodovém věku. Polovina zemřelých byla ve věku 20 až 29 let, a téměř 40 procent bylo ve věku od 10 do 18 let.

Nejvíce umírají muži

Ukazuje se, že selfie zabíjí v mnohem větší míře muže než ženy. Ti tvoří 72 procent všech úmrtí. Dřívější studie chování lidí na sociálních sítích ukázaly, že ženy sice fotí selfie mnohem více než muži, ti však mají mnohem větší tendenci při této činnosti riskovat. Vstupují pak do míst, kam je například zakázaný vstup.

Ne všechny podobné incidenty jsou smrtelné, často lidé ale způsobí svou neopatrností velké hmotné škody. Takto například návštěvnice výstavy v Los Angeles při pořizování selfie srazila řadu vystavených děl a způsobila škodu za zhruba 200 tisíc dolarů.

Podle autorů studie je cestou k prevenci smrtelných nehod zřízení zón, kde je pořizování selfie zakázáno. V Indii již k tomuto kroku přistoupili na několika místech. Již v roce 2016 bylo vyhlášeno 16 takzvaných „No selfie zones“ v Bombaji. V indickém státě Góa, kde se nachází mnoho populárních turistických lokalit, označily úřady varovnými cedulemi více než 20 míst.

V Rusku v roce 2015 ministerstvo vnitra spustilo kampaň, která také upozorňovala na nebezpečí při pořizování selfie. V Indonésii na populárních turistických místech zřizují připravují bezpečné body, kde se mohou turisté fotografovat bez rizika. 

Killfie nebo Selficide

Pořizování selfie je fenomén, kterým se již také zabývají psychologové. Zkoumají, proč mají lidé potřebu se takto takto fotografovat. Selfie bylo Oxfordským slovníkem vyhlášeno v roce 2013 jako slovo roku a v současnosti je to velký fenomén hlavně na sociálních sítích. Brzy možná do anglických slovníků přibude nové slovo killfie (s odkazem na anglické kill - zabít). To již někteří novináři používají poté, co začalo přibývat případů úmrtí. Objevuje se také výraz selficide (s odkazem na anglické suicide - sebevražda).

Podle Googlu bylo například v roce 2015 do jejo aplikace Google photos nahráno 24 miliard takovýchto fotografií. První tragickou internetovou senzací spojenou se smrtí lidí a se selfie byl v roce 2014 případ z libanonského Bejrútu, kdy zemřel mladý muž po bombovém atentátu několik sekund poté, co si vyfotil selfie se svýmí kamarády.

Příčiny úmrtí při pořizování selfie
Příčina úmrtíPočet případůPočet zemřelých
Útok zvířat78
Utopení3270
Zásah elektrickým proudem1316
Pád z výšky4148
Požár148
Zbraně1111
Ostatní47
Dopravní prostředky2851
Celkový počet137259
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

OBRAZEM: V Benátkách odstartoval karneval, letos je ve znamení Měsíce

Akrobatická vystoupení na loďkách plujících po jednom z benátských kanálů...

Světelnou projekcí a akrobatickými čísly na gondolách začal v sobotu v italských Benátkách tradiční karneval, jehož...

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

Najdete na iDNES.cz