Turecký guru vytáhl do boje s Darwinem, sešikoval armádu manekýn

Seriál   16:50aktualizováno  16:50
Načesané muslimky v televizi velebí svého mistra a spílají Charlesi Darwinovi, že snůškou nesmyslů o evoluci rozpoutal teror. Tak vypadá mediální impérium, které v Turecku vybudoval Adnan Oktar. O tom, že svět stvořil Alláh, se snaží přesvědčit i české děti. iDNES.cz vám přináší další díl seriálu Sekty, kulty, mesiáši.

Adnan Oktar své knihy píše pod pseudonymem Harun Yahya. | foto: Harun Yahya International, Wikimedia Commons

Pošťáci napříč světem se před třinácti lety pořádně pronesli. Evropu i Spojené státy během několika dní zavalily desítky tisíc knih putujících z Istanbulu. Zejména sekretářky středních škol po celé Francii se nestačily divit, když z papíru vybalily obří knihu nazvanou Atlas stvoření.

Sekty, kulty, mesiáši

Osm set bohatě zdobených stránek, které dohromady vážily téměř šest kilogramů, mělo školáky přesvědčit o nesmyslnosti Darwinovy evoluční teorie.

„Evolucionisté jsou bezradní čelíce fosilním záznamům a každý nový objev zvyšuje jejich zoufalství,“ píše autor atlasu Harun Yahya.

Poselství knihy je poměrně jasné. Čtenáře na každé dvoustraně přivítá fotografie mušle, kusu jehličí či například okouna. Každý exemplář autor porovná s fotografií fosílie a dojde k závěru, že jsou stejné.

„Miliony zkamenělin ukazují, že ryby byly pořád ryby,“ zní pak závěr celé analýzy. Kniha, která dorazila i k profesorům a kongresmanům v USA, tím připomíná aktivity tamních křesťanských fundamentalistů, kteří se snaží vymýtit evoluční teorii ze škol nebo z ní alespoň učinit „jednu z možností“ vedle stvoření světa Bohem. Atlas stvoření ovšem napsal vyznavač islámu.

„Všichni živí tvorové se ve fosilním záznamu ukazují nedotčení a ve své...

„Všichni živí tvorové se ve fosilním záznamu ukazují nedotčení a ve své bezvadné podobě. Třeba před krokodýly a veverkami neexistovaly žádné fosilie divných tvorů částečně se podobajících krokodýlům a částečně veverkám nebo jinému živočichovi. Veverky byly pořád veverky a krokodýli zůstávali krokodýly. Všechna tato fakta odhalují, že tvrzení evoluční teorie je prostě výplod představivosti,“ hlásá české vydání Atlasu stvoření.


Francouzské ministerstvo školství šíření knihy okamžitě zarazilo. Úřady psaly všem učitelům a žádaly je, aby se Atlas stvoření nedostal do rukou dětí. Oktarovi totiž nejde jen o to, aby Darwinovu teorii „vědecky“ vyvrátil. Britského biologa z 19. století viní z toho, že svým tvrzením o souboji vyšších a nižších ras inspiroval německý nacismus i teroristické útoky na počátku 21. století.

Evropou se šíří atlas mající Darwina za kořen terorismu

Přečtěte si dobovou zprávu iDNES.cz z roku 2007. Jeden výtisk knihy tehdy získala i redakce, další dorazily na vysoké školy.

Studentům atlas dodnes v knihovnách nabízí několik fakult Univerzity Karlovy či Univerzita Palackého v Olomouci.

Jeden výtisk je uložen v Národní knihovně, další má třeba krajská knihovna ve Zlíně.

Atlas stvoření se mezitím rozšířil o další tři díly, ten první stoupenci Adnana Oktara přeložili do mnoha jazyků.

Nechybí ani česká verze knihy. Všech osm set stránek je volně dostupných na internetu (prolistovat je můžete zde).

Američané se s knihou vyrovnali o poznání vlažněji. „V naší zemi jsme na takové nesmysly zvyklí,“ řekl tehdy deníku The New York Times evoluční biolog Kevin Padian z Kalifornské univerzity v Berkeley.

Atlas dostala v roce 2007 i celá řada jeho univerzitních kolegů. „Ohromila nás její velikost a výrobní náklady. A podobně nás ohromilo, jaká je to snůška keců,“ zhodnotil Padian.

Učení Adnana Oktara se však mezitím právě v USA dostalo až do školních osnov. Zpravodajský server Daily Beast letos v květnu upozornil, že základní škola v jedné z bašt amerických kreacionistů - v Ohiu - zařadila do výuky jeden z hojných Oktarových videodokumentů o nesmyslnosti evoluce. Nechybí ani zmínka v arabštině o tom, že Mohamed je posel boží. Před očima žáků problikne asi na sekundu.

Islámské kreacionisty svět neznal, Oktar našel díru na trhu

Díky Atlasu stvoření se o Adnanu Oktarovi dozvěděl celý svět, Turci ho však dobře znají už dlouho. Slibnou budoucnost mu jeho známí ostatně věštili už během studia interiérové architektury na umělecké akademii Mimara Sinana v centru Istanbulu. Oktar se tam přestěhoval jako třiadvacetiletý v roce 1979, celé dětství trávil v Ankaře.

Vznik kultu platil Erdoganův úřad i rodiče nových členů

Adnan Oktar a jeho nejbližší stoupenci žijí v okázalé vile na břehu moře. Mají vlastní zoologickou zahrádku, nakladatelství i televizní stanici. Zdarma rozesílají tisíce knih a neustále se soudí - podle serveru Milliyet podal Oktar během deseti let více než 5 000 žalob kvůli údajným pomluvám.

Nic z toho nejsou zanedbatelné rozpočtové položky. Odpověď na otázku, kde kult bere tolik finančních prostředků, je však složitá - o svých zdrojích zarytě mlčí.

Oktar podle serveru Balkanist koncem minulého století výrazně zbohatl díky obchodním dohodám s radnicemi, které ovládala nábožensky založená Strana blahobytu.

Obchody se dařily zejména v Ankaře či Istanbulu, kde v křesle starosty seděl dnešní prezident Recep Tayyip Erdogan.

O další prostředky se údajně postarali nově zlákaní Oktarovi stoupenci, kteří často po vstupu do kultu vybílili bankovní konta svých rodičů. Peníze končily na účtech firmy sídlící v Dubaji.

Nikdo nepochyboval, že mladý student svůj život pevně spojí s islámem. Mešitu nepřestal navštěvovat ani v době, kdy metropolí zmítal krvavý vojenský puč. Jeho vrstevník Edip Yüksel, který je v současnosti občanem USA a o islámu napsal řadu knih, si Oktara pamatuje jako „sunnitského fanatika“.

Na počátku 80. let si Oktar mezi studenty vybudoval okruh svých příznivců, s nimiž probíral svůj pohled na muslimskou víru. Akademická půda byla totiž dle jeho slov „pod vlivem marxistických hnutí“ a k rozpravám o islámu nebyla v posluchárnách příležitost.

Bavil se hlavně s potomky vlivných a zámožných istanbulských rodin, do roku 1984 jich kolem sebe shromáždil zhruba třicet. „Občas přišli učitelé a hlouček kolem mne rozehnali,“ vzpomíná Oktar.

Jednoho dne prý v univerzitní knihovně narazil na knihu o evoluci, kde našel i fotografie pravěkých zkamenělin. „Všiml jsem si, že se ty organismy vůbec nezměnily,“ podotýká. Snímky si z knihy okopíroval a ilustroval jimi vlastní pojednání o tom, že Darwinova teorie je lživá.

Stejné téma i metody mu vydržely přes třicet let - pod pseudonymem Harun Yahya vydal už 300 knih, které prodává v islámských knihkupectvích po celém světě. Občas se mu podaří proniknout i do publikací křesťanských nakladatelství, jeho pojednání o evoluci takto vyšlo třeba v Olomouci.

Švédská religionistka Anne Ross Solbergová ve své disertační práci poznamenala, že sázka na islámské pojetí kreacionismu se Adnanu Oktarovi bohatě vyplatila. Svět o něm totiž dosud příliš nevěděl. Oktar tak zaplnil díru na trhu a mediální smršť kolem Atlasu stvoření nalákala masy čtenářů.

Vedle „vědeckých“ spisů publikuje Oktar i knížky pro děti. Českého překladu se...

Vedle „vědeckých“ spisů publikuje Oktar i knížky pro děti. Českého překladu se dočkal třeba sborník obsahující pohádky jako Džamal a papoušek, Ahmad a šťastná kachna či Čistota věřících. Oktarovo nakladatelství nabízí jejich elektronickou verzi zdarma mezi dětskými knihami v obchodě Google Play. Nechybí hojné odkazy na Alláha ani dodatek o „lži evoluce“.

Jen tady jsme nadřazené, libují si televizní manekýny

A nezůstalo jen u čtenářů. Oktar ve svém honosném sídle nad Bosporským průlivem, kde za vysokou zdí kromě něj a jeho nejbližších přítel žijí i hejna králíků či jehňátek, nechal před pěti lety vybudovat televizní studio. Stanice nazvaná A9 vysílá krátké dokumenty o nesmyslnosti evoluční teorie i zázracích přírody, které podle ní mohl stvořit jedině Alláh.

Fotogalerie

Adnan Oktar se tak kromě spisovatele stal i takzvaným televangelistou - televizním kazatelem, jaké znají převážně diváci ve Spojených státech. Každý den mu na stanici A9 patří až tři hodiny živého vysílání.

Jeho slovům s prázdnými výrazy ve tvářích přikyvují živoucí kulisy s přehnaným make-upem. Jsou to Oktarovy stoupenkyně, kterým jejich guru říká „koťátka“. Ony ho oslovují „mistře“.

Koťátka toho v Oktarově pořadu příliš nenamluví. Jejich úloha je spíše estetická: Nahrazují znělky a předěly. Studiem se občas začne linout hudba, což pro dámy znamená pokyn k neuspořádaným pohybům do rytmu. Zbytek vysílacího času ovšem patří právě jim, v rozličných debatních pořadech nadšeně chválí kupříkladu Oktarovy úspěchy v žebříčcích prodeje knih.

Tanec pro šéfa. Podívejte se na úryvek z vysílání Oktarovy televize A9:

Jen málokdo by při pohledu na jejich načesané kadeře, nánosy pudru v tvářích a výrazné rtěnky hádal, že všechna „koťátka“ jsou muslimky. Televizní kazatel však míní, že na veřejnosti stačí zahalit intimní partie a Koránu je učiněno zadost. „Jsou ozdobou a krásou celého světa. Dávají mu smysl,“ říká Oktar. Vedle ostré kritiky Charlese Darwina tak zasadil druhý základní kámen svého učení: Nadřazenost žen.

„Své matce jsem líbal chodidla a říkal: Takhle voní ráj,“ vzpomíná duchovní před kamerami. Úcta k ženám je podle něj v islámu hluboce zakořeněná, neboť prvním muslimským mučedníkem byla otrokyně jménem Sumajja. Odmítla se zříct víry a zemřela připoutaná mezi dvěma velbloudy.

Svou nadřazenost si ve světě Adnana Oktara pochvalují i samotná „koťátka“, přinejmenším tedy před televizními kamerami.

Sekty, kulty, mesiáši

NA NAH: Chasidé křepčící na techno

ANTON LA VEY: Černý papež z L.A.

VISARION: Kristus žije na Sibiři

KULT DESATERA: Apokalypsa v kostele

NARCO SATÁNICOS: Své oběti vařili v kotli

DR. YORK: Imámova černá pyramida

PARSIFAL: Probudil v Češích hrůzu ze sekt

ASASÍNI: Vraždy a legenda o hašiši

JOHN FRUM: Spasitel s coca-colou

PROZŘENÍ ANDĚLŮ: Spása z Liberce

FIAT LUX: Kult Červené karkulky

CHARLIE MANSON: Tóny rasové války

ROCH THÉRIAULT: Zvrhlý Mojžíš z lesů

SYNANON: Sekta vyléčených narkomanů

LIFESPRING: Brutální kurz osobnosti

CÍRKEV EUTANAZIE: Dada, nebo víra?

WARREN JEFFS: Prorok polygamie

OSHO: Na každý den jeden rolls-royce

ŠABTAJ CVI: Židovský Mesiáš v turbanu

DIGNIDAD: Kolonie hrůzy v Chile

ADAMITÉ: Hanbatí husité skončili v ohni

VÝCHODNÍ BLESK: Ježíš je Číňanka

GOEL RATZON: Harém izraelského gurua

MOONISTÉ: Svatby i sex podle plánu

DĚTI BOŽÍ: Ježíšovy štětky na lovu duší

RAËLIÁNI: Svastika, promiskuita a ufoni

SLUNEČNÍ CHRÁM: Smrt v očistném ohni

SKOPCI: Kastrace jako cesta ke spáse

DAVIDIÁNI: Ohnivá apokalypsa v Texasu

ÓM ŠINRIKJÓ: Sarinem k lepší karmě

NEBESKÁ BRÁNA: Tragédie v San Diegu

CANUDOS: Archa spásy uprostřed pustiny

JIM JONES: Masová sebevražda v džungli

„Všechny jsme byly na Západě a viděly, jak se tam zachází se ženami. Ano, je tam rovnoprávnost. Ale když třeba v Americe vstoupíte do místnosti, není vidět rozdíl mezi ženou a stolem. Pokud žena přijde sem, jako by vstoupila nadpřirozená bytost,“ vylíčila jedna z žen reportérce Vice News.

Nováčky hledá kult na pláži

Pochvalná slova „koťátek“ však mohla být jen divadlo. Novinářka Meher Ahmadová s nimi mohla mluvit jen v Oktarově studiu a pod jeho dozorem.

Před vstupem do paláce musel štáb vypnout své kamery a půjčit si tamní, aby mohl duchovní záběry prostříhat a zaslat jen ty „užitečné“. Oktar si chrání své soukromí a dobře ví, proč to dělá.

Zprávy, které občas unikají zpoza nablýskaných kulis Oktarova studia, totiž naznačují, že kolektiv stanice A9 není jen parta kolegů a přátel okouzlených myšlenkami svého šéfa, ale spíše kult oddaný svému vůdci.

Adnan Oktar svým stoupencům podle serveru Balkanist stanovil jasná pravidla. Nejde jen o denní kvótu modliteb nebo oblékání. Vůdce řídí i jejich partnerský život.

Muži, které Oktar přizval do svého sídla, se všichni honosí titulem „bratr“. Ženy rozděluje do dvou kategorií: Konkubíny a sestry. Zatímco konkubíny jsou volně k dispozici bratrům, sestry se vdávají přímo za Oktara a pro všechny ostatní je intimní kontakt s nimi zapovězený.

Stálý přísun bratrů a konkubín zajišťují misionáři, kteří korzují po tureckých plážích a snaží se pro kreacionismus nadchnout mladé a atraktivní kolemjdoucí. Pokud rodiče čerstvě zlákaného nováčka nesouhlasí, podle reportérů Balkanistu je čeká přerušení kontaktu.

Končil za mřížemi i v blázinci, teď už soud dokáže zastavit

Adnan Oktar si už v minulosti od policie vyslechl obvinění, že si založil „náboženskou“ organizaci pouze za účelem osobního zisku. Soud ho však do vězení neposlal. Podobně skončilo i obvinění ze sexuálního zneužívání, které na Oktara podaly bývalé členky kultu.

Oktarova cenzura

Armáda právníků Adnana Oktara od tureckých soudů dostane, co potřebuje.

Bez větších potíží je schopná nechat všem Turkům zablokovat přístup na internetové servery, kde se podle Oktara objevila pomluva jeho osoby.

Kvůli několika příspěvkům, které se Oktarovi nelíbily, Ankara před časem odstřihla třeba celé blogovací platformy WordPress.com, Blogger.com nebo diskusní server Google Groups.

Na Oktarovu žádost soudy zablokovaly také osobní web Richarda Dawkinse, zoologa a experta na evoluční biologii.

„Mistr“ je podle jejich slov nutil k sexu s jeho vlivnými návštěvníky a dokonce je při souložení nahrával skrytou kamerou. Nahrávka prý měla sloužit k vydírání obchodních a politických partnerů v případě, že by se časem rozhodli spolupráci s Oktarovým hnutím ukončit.

Než soud stihl rozhodnout, obvinění bylo za nejasných okolností staženo. Bez trestu zůstalo i držení a užívání kokainu, kvůli němuž policie duchovního zatkla už v roce 1991. Oktar tehdy tvrdil, že mu bezpečnostní složky drogu podstrčily a přidaly do jídla.

Ještě v osmdesátých letech přitom strávil 19 měsíců za mřížemi a další měsíce v psychiatrické léčebně, když úřady rozzuřila jeho kniha Judaismus a svobodné zednářství pojednávající o tajných hnutích, která údajně vládla Turecku. Soudy mu tehdy ukládaly i pokuty za slovní útoky vůči akademikům.

To se však odehrálo v Turecku, které řídila sekulární vláda. Současné Turecko, kterému stále svrchovaněji vládne Recep Tayyip Erdogan, nemá proti Oktarovi důvod zasahovat. „Koťátka“ a jejich kolegové z televize A9 hlavu státu ve svých pořadech velebí a obě strany mají ještě živé vzpomínky na dobu, kdy Oktar bohatl na obchodech s istanbulskou radnicí vedenou právě Erdoganem. Zdá se tedy, že proti turecké justici bude Adnan Oktar ještě nějaký čas imunní.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Na internetu nadával cizincům, polský soud ho potrestal prací pro veřejnost

Budova Nejvyššího a Odvolacího soudu ve Varšavě

Soud ve Vratislavi ve středu dvěma lety omezení svobody potrestal 42letého inženýra za nenávistné komentáře na...

OBRAZEM: Kohlovo děvče s polskými kořeny. Angele Merkelové je pětašedesát

Německá kancléřka Angela Merkelová v mládí (2. července 1992)

Německá kancléřka Angela Merkelová slaví pětašedesáté narozeniny a kdyby byla obyčejnou Němkou, příští rok by mohla jít...

Nenávidí naši zemi. Trump na mítinku znovu zaútočil na kongresmanky

Americký prezident Donald Trump na předvolebním mítinku v Greenville (17....

Prezident Spojených států Donald Trump pokračoval v útocích na čtyři demokratické kongresmanky, které jsou z řad...

Randstad s.r.o.
Manažer kvality s AJ

Randstad s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz