Velitelé Jednotné revoluční fronty (RUF), jejíž povstání konflikt v Sieře Leone spustilo, byli odsouzeni mimo jiné za útoky na mírové jednotky, za rekrutování dětských vojáků a za zakládání nucených manželství.
Rebelové pod jejich velením zabíjeli, znásilňovali a usekávali končetiny nevinným lidem. Boje, které povstalci z velké části financovali příjmy z prodeje diamantů, si vyžádaly nejméně 50 tisíc mrtvých. Jiné zdroje ale uvádějí až 200 tisíc obětí.
Nejkrvavější konflikt v dějinách Afriky
Konflikt je označován za jednu z nekrvavějších válek v moderních dějinách Afriky. Odsouzení rebelové jsou poslední nejvýše postavení členové RUF, kteří jsou ještě naživu. Nejvyšší trest odnětí svobody přiřkl soud Issovi Hassanovi Sesayovi - 52 let. Morris Kallon dostal 40 a Augustine Gbao 25 let.
"Tyto tresty charakterizují váhu všech těch hrůz, za které byli tito muži shledáni odpovědnými," uvedl v prohlášení žalobce Stephen Rapp. "Hlavně ale uctívají oběti, tisíce mužů, žen a dětí Sierry Leone, kteří zemřeli kvůli těmto mužům."
Obvinění jsou jedinými rebely RUF, které Zvláštní soud pro válečné zločiny v Sieře Leone odsoudil. Předtím však poslal za mříže členy jiných povstaleckých skupin.
Posledním obžalovaným před Zvláštním soudem pro válečné zločiny v Sieře Leone zůstává bývalý liberijský prezident Charles Taylor. Ten čelí obvinění, že rebely RUF podporoval ve snaze získat kontrolu nad diamantovými doly v Sieře Leone.
Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google