Seina v Paříži přesáhla šest metrů, zaplavila první byty

  10:45aktualizováno  22:50
Povodně ve Francii sužují třináct ze stovky departementů, nejhorší situace je v Seine-et-Marne. V Paříži hladina řeky Seiny dosáhla v poledne šesti metrů, což je čtyřikrát víc než před týdnem. V noci by mohla kulminovat až na 6,5 metru, tedy o dost více než se čekalo. Sedm obětí má velká voda v Bavorsku.

Stoupající řeka Seina zatopila v pátek odpoledne v Paříži první byty. Kromě muzeí jako Orsay či Louvre a výstavního pavilónu Grand Palais v blízkosti nábřeží uzavřely úřady ke zklamání turistů také některé parky a hřbitovy.

Uzavírají se také některé významné uzly na silničních tazích v pařížské oblasti, což při pátečním odpoledni začalo způsobovat značné problémy.

Zároveň se chystá v městských tělocvičnách ubytování pro lidi v nouzi. Kromě majitelů či nájemníků vytopených bytů jich začali využívat první bezdomovci, kteří přišli o svá místa pod mosty. Televize BFMTV ukázala záběry, jak se voda dostala do sklepních bytů v 16. obvodu na západním okraji Paříže. Místní obyvatelé netajili obavy ze zhoršení situace, což by mohlo vést i k jejich částečné evakuaci.

Stále se počítá s kulminací hladiny řeky na 6,5 metrech v průběhu noci na sobotu. Na této úrovni má vydržet i o víkendu, opadávat má až od pondělí. Marna, která se vlévá do Seiny východně od Paříže, již podle dostupných informací začala zvolna klesat.

Ministryně životního prostředí Ségolène Royalová podle deníku Le Monde uvedla, že hladina Seiny by se v noci měla „stabilizovat mezi 6,1 a 6,4 metru“. Každopádně by neměla přesáhnout výšku 6,6 metru, kterou považuje za kritickou odbor dopravy.

Hladina tedy zůstane daleko za rekordem 8,62 metru, který v metropoli naměřili při velké povodni v roce 1910 (na fotografie z tehdejších povodních se můžete podívat zde). Překonat by však mohla zatím druhou nejvyšší úroveň, které Seina dosáhla v roce 1982, kdy hladina vystoupala na 6,18 metru.

Fotogalerie

Už úroveň hladiny 5,5 metru umožňuje úřadům vyhlásit plán Neptun, který kromě jiného spočívá v mobilizaci 10 tisíc vojáků na pomoc hasičům a policistům při záchranných pracích a ochranně budov. Podle místních médií je ale málo pravděpodobné, že toho vláda využije.

Všechny bezpečnostní síly v zemi jsou totiž dlouhodobě silně vytíženy opatřeními po loňských krvavých atentátech v Paříži a nyní se soustřeďují na zajištění evropského fotbalového mistrovství, které se uskuteční Paříži a dalších městech Francie od 10. června do 10. července.

Vláda slíbila, že příští týden ve středu vyhlásí stav přírodní katastrofy, což umožní vyčlenit prostředky na pomoc nejvíce zasaženým oblastem.

Podívejte se, jak vypadala stoupající řeka Seina ve čtvrtek:

Bavorsko hlásí sedmou oběť i další srážky

V německém Bavorsku už kvůli silným lijákům a záplavám zemřelo sedm lidí, v souhrnu za celý týden je obětí už jedenáct. Úřady v pátek večer uvedly, že už nikoho nepohřešují. Záchranáři od čtvrtka pátrali po starším manželském páru ze Simbachu. Oba se však nakonec podařilo najít, jsou v pořádku.

V nejpostiženějších obcích jako jsou Simbach nebo Triftern a jejich okolí jsou poničeny stovky domů, některé zkáze podlehly zcela. Jen v okrese Rottal-Inn napáchala voda škody za více než sto milionů eur, v přepočtu asi 2,7 miliardy korun.

Německá meteorologická služba i na pátek předpovídá pro Bavorsko vydatné srážky, s deštěm ale musí počítat i další spolkové země. Bouřky a lijáky v noci zasáhly například Hamburk a pobřeží Baltského moře.

Ačkoli je situace v Bavorsku nadále dramatická, úřady hlásí první odhady škod. Jen v bavorském okrese Rottal-Inn napáchala voda zkázu za více než sto milionů eur.

Bavorská vláda už obyvatelům postiženým záplavami slíbila pomoc, ta v první fázi dosáhne okamžitého příspěvku 1500 eur (40,5 tisíce korun). Premiér Horst Seehofer přislíbil i rychlou obnovu zničené infrastruktury. Velké škody má i Bádensko-Württembersko, kde si tento týden živel vyžádal životy čtyř lidí.

Mrtví v Rumunsku

Velká voda trápí také Rumunsko. Při záplavách na východě země zahynuli dva lidé a 200 dalších muselo být evakuováno z domovů, uvedla agentura AP s odvoláním na rumunské úřady. Ministerstvo vnitra oznámilo, že na záchranných pracích se podílí 7000 hasičů, policistů a dalších příslušníků bezpečnostních složek.

Jeden muž zahynul, když ho přívalová vlna srazila z jeho kola ve vesnici Ruginesti. Další muž přišel o život v župě Bacau rovněž na východě země, sdělilo ministerstvo vnitra.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

E-cigarety mají v USA první oběť. Jak nemoc vzniká, zatím lékaři nevědí

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření elektronických cigaret. S...

Ukrajinci vydali manifest střelce z Christchurche knižně. Zéland protestuje

Australan Brenton Tarrant, který ve dvou mešitách ve městě Christchurch...

Nenávistný manifest vraha z mešit v novozélandském Christchurchi se na Ukrajině vydává knižně. Přišla na to skupina...

Na summitu Trump s Johnsonem slibují velké věci, v ulicích zuří nepokoje

Britský premiér Boris Johnson (vlevo) a americký prezident Donald Trump na...

Summit skupiny G7 ve francouzském Biarritzu pokračoval nedělními setkáními vrcholných představitelů. Johnson vyjednával...

Adecco spol. s r.o.
Modelář ve společnosti Lego

Adecco spol. s r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 26 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz