Šéf mormonů dostal obsílku. Má dokázat, že indiáni přišli z Izraele

  20:40aktualizováno  20:40
Westminsterský soudní dvůr v Londýně se rozhodl podívat na zoubek učení mormonské církve. Prezidenta společenství Thomase Monsona proto předvolal k soudnímu líčení. Má obhajovat učení svého společenství.

Mormonský chrám v Salt Lake City | foto: Profimedia.cz

Britský deník The Telegraph předvolání označil za "jeden z nejneobvyklejších dokumentů, který kdy britský soud vydal." Prezident Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů by totiž před britským soudem měl vyvrátit nařčení, že mormoni svým učením o vzniku lidstva klamou věřící.

Součástí předvolání, které vydala soudní úřednice Elizabeth Roscoová, je i pohrůžka, že by na Monsona mohl být vydán zatykač, pakliže se k líčení 14. března nedostaví.

Dokument cituje celkem sedm "sporných" pravd církve. Mezi nimi například tvrzení, že domorodí Američané jsou potomky izraelské rodiny, která opustila Jeruzalém v roce 600 před našim letopočtem.

Mormoni

Celým názvem Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Společenství v roce 1830 založil Joseph Smith. Ústředí církve sídlí ve městě Salt Lake City (Utah). Po celém světě se k církvi hlásí asi 15 milionů věřících.

Jedním z ústředních textů společenství je Kniha Mormonova, jejíž text přeložil Smith ze zlatých desek, které mu měl předat anděl Moroni. Spis vypráví příběh o skupině Izraelitů, jež se okolo roku 600 př. n. l. přeplavila do nové země zaslíbené - Ameriky.

Pro církev je na prvním místě rodina. Věřící se zříkají veškerých škodlivých látek, včetně alkoholu a cigaret. V minulosti členové hojně praktikovali polygamní svazky, nyní se mnohoženství mezi mormony vyskytuje spíše zřídka.  

Mezi další podezřelá mormonská dogmata patří tvrzení, že "Adam a Eva žili před 6 000 lety", nebo že Kniha Mormonova (vedle Bible základní spis církve) je "nejspolehlivější historický záznam o dění na Zemi přeložený ze zlatých desek zakladatelem církve Josephem Smithem."

Předvolání vychází z právních kroků zahájených bývalým mormonem Tomem Phillipsem, který své někdejší souvěrce tvrdě kritizuje. Podle Phillipse jsou pravdy hlásané mormony klamavé či přinejmenším zavádějící, čímž porušují britský zákon proti podvodům z roku 2006. 

Odborníci kroutí hlavou

Soudní dokument argumentuje, že Monson by se mohl dopouštět podvodu tím, že na základě mormonských nauk vybírá příspěvky na církev. Mormoni už obsílku odmítli jako "bizarní obvinění" a zdůraznili, že Monson, kterého považují za žijícího proroka, se líčení zúčastnit nehodlá. 

"Čas od času obdržíme podobné dokumenty, které se vedoucím představitelům církve snaží znepříjemnit život," uvedl mluvčí církve Eric Hawkins.

Neobvyklá písemnost překvapila i právní odborníky, kteří tvrdí, že britské právo nedovoluje zpochybňovat teologické otázky před civilními soudy.

"Sedím zde s otevřenou pusou," poznamenal bývalý státní zástupce Neil Addison. "Tento případ ukazuje, jak lze právo zneužít k vytvoření 'divadla' namířeného proti mormonům. A jsem upřímně šokován, že úředník se soudní pravomocí něco podobného připustil," uzavřel Addison. 

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Mexiku zadrželi, a vzápětí propustili, syna drogového krále Guzmána

V Mexiku tamní policie krátce zadržela Ovidia Guzmána, jednoho ze synů vězněného drogového krále Juaquína Guzmána....

USA se s Tureckem dohodly na příměří. Jde jen o přestávku, říká Ankara

Turecko a Spojené státy se dohodly na klidu zbraní v severní Sýrii. Oznámil to ve čtvrtek v Ankaře podle agentury...

Premium

Nakresleno a naplánováno: jak Turci chtějí vrátit miliony Syřanů domů

V pásmu, které nyní chtějí Turci obsadit, plánují pro uprchlíky postavit deset měst a 140 vesnic, každou po 5 000...

EU a Británie dosáhly nové dohody o brexitu, britská opozice je však proti

Britský premiér Boris Johnson i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker na Twitteru oznámili dosažení nové dohody o...

Najdete na iDNES.cz