Šéf komise Barroso by rád byl Mojžíšem Evropské unie

  9:05aktualizováno  9:05
S novým školním rokem čeká šéfa Evropské komise zkouška. Obhájí José Barroso křeslo na dalších pět let? Včera poslal do Evropského parlamentu svůj motivační dopis. Chce přesvědčit, že je ten pravý. Píše v něm, jak povede EU dalších pět let, když dostane podporu.

José Barroso chce být tím, kdo vyvede Evropu z krize | foto: Profimedia.cz

"Evropa je v dnešním světě v těžké situaci. Buď budeme spolupracovat, nebo se sami odsoudíme k bezvýznamnosti," řekl včera Barroso.

To je oblíbený argument všech, kteří říkají, že Evropa musí navenek vystupovat jako jeden "muž", aby uspěla v konkurenci s Amerikou nebo Čínou.

Slibuje, že udělá všechno pro konec ekonomické recese a že s ním Unie zesílí. Že spolu budou častěji jednat státy s eurem a že bude dohlížet na to, aby jejich rozpočty nekazily společné měně pověst. Chce zavést nové finanční regule, aby se krize důvěry neopakovala, udržet úrokové sazby nízko, bojovat s nezaměstnaností a tak dále.

Po menším váhání má Barroso souhlas premiérů členských zemí v kapse od června (o podpoře premiérů si přečtěte zde). Mezi europoslanci má však dost oponentů, kteří jeho znovuzvolení brání nebo se jim nelíbí načasování volby. Nikdo totiž zatím neví, jak bude komise a celá Unie od ledna fungovat. Češi za tu nejistotu mohou také.

Reformní Lisabonská smlouva mění pravidla a v říjnu o ní hlasují Irové. Výsledkem se nechají ovlivnit polský a český prezident, kteří váhají s podpisem. "Kamkoliv cestuji, všude se ptají, jak u nás dopadne Lisabonská smlouva," popsal nedávno ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, který je garantem smlouvy za Česko.

Odložené hlasování by potěšilo Čechy

Je však možné, že šéf komise bude volen teď a "postaru", zatímco noví eurokomisaři později a "ponovu". Barroso by podle strany Zelených měl počkat na to, jak dopadnou volby v Irsku, a podřídit se výsledku. V novém režimu by však ke zvolení potřeboval více hlasů.

José Manuel Barroso a Jan Fischer na summitu EU v Bruselu (19. června 2009)

José Manuel Barroso s českým premiérem Janem Fischerem v červnu 2009

Odložené hlasování o předsedovi komise by Čechy potěšilo. Jakmile bude Barroso zvolen, rozjedou se vyjednávání o komisařích. Jenže česká vláda kvůli volbám nemá jasno, koho by poslala do Bruselu po Vladimíru Špidlovi. A teď nemá jasno ani v tom, kdy budou volby.
Barroso, bývalý portugalský premiér, politicky řazený do pravého středu, má podporu jak 27 premiérů států EU, tak europoslanců ze středopravého křídla.

Poslancům z levé části se podařilo jeho schválení před prázdninami zablokovat a přesunout na zasedání parlamentu v září. Chtěli ukázat, že parlamentu roste moc a není jen loutkou řízenou z Evropské komise. Také si fandili, že najdou vhodného protikandidáta. Takový však stále není, a proto má Barroso vysoké šance.

Barroso má pro svou schopnost vyjít se všemi pověst velmi pružného politika, který se nechává vodit za ruku velkými zeměmi Unie. Alespoň to mu vyčítají menší země. On to popírá. Zároveň však relativizuje smysl tradičního řazení politiky nalevo nebo napravo. Z Bruselu vidí, jak v každé zemi tyto pojmy znamenají něco jiného.

Šéf Evropské komise, která navrhuje zákony a dohlíží na to, aby zákony fungovaly po Unii obdobně, musí umět vyjít se všemi. Má se mu jeho "pružnost" vlastně vyčítat? Je fakticky podřízeným 27 šéfů vlád.

Na jedno se lze spolehnout. Barroso má rád své křeslo. Když ho státníci v červnu podpořili, gratuloval jim, jak "velmi moudré rozhodnutí udělali". Rád se poslouchá a na summitech předčí délkou proslovů i pořádající premiéry. A nejspíš to tak bude dalších pět let.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

V Severním Irsku létaly zápalné lahve, republikáni zabili novinářku

Při nepokojích v severoirském Londonderry zemřela novinářka Lyra McKeeová. (18....

Při čtvrtečních nepokojích v severoirském Londonderry zemřela mladá novinářka. Vycházející hvězdu investigativní...

Klokan, sovy a kachny v autě: němečtí policisté zastavili Čecha na dálnici

Rakousko zavedlo kontroly na hranicích

Německá policie zastavila při kontrole na dálnici A3 v Bavorsku 62letého Čecha, který ve voze převážel klokana, dvě...

KOMENTÁŘ: Libye opíše kruh a od diktatury se vrátí k diktatuře

Členové Libyjské národní armády, vedené polním maršálem Chalífou Haftarem, míří...

Vlivný libyjský maršál Chalífa Haftár vytáhl proti slabé vládě. Není vyloučeno, že se stane „vojenskou náplastí“ na...

Najdete na iDNES.cz