Ke Klausově návštěvě se šéf irské diplomacie vyjádřil v ranním programu rádia RTE Morning Ireland. "To, co Klaus řekl při setkání s Declanem Ganleym, bylo nevhodné při státní návštěvě. Každý se může scházet s kýmkoliv, ale jeho komentáře byly jasně politické," řekl podle zpravodajky MF DNES ve vysílání.
Klaus označil vyjádření irského ministra za příklad licoměrnosti a úbytku demokracie v Evropě. Podle zpravodaje České televize se prezident zároveň podivoval nad tím, že Michael Martin s kritikou vystoupil až v samém závěru jeho návštěvy a kritiku mu nesdělil tváří v tvář.
PŘEČTĚTE SIANKETA: Co říkají Klausovu „eurodisidentství“ čeští politici? |
Na slova irského ministra už reagoval i premiér Mirek Topolánek. Podle něj má v Evropské unii každý, tedy i prezident Václav Klaus, právo na své názory, které je možné také svobodně vyjadřovat.
Podobně komentovalo slova Michaela Martina i české ministerstvo zahraničí. "Protesty nás nechávají chladnými a nebudeme na ně reagovat. Prezident se může scházet s opozicí," reagoval na slova irského ministra náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.
Ganley uspořádal pro Klause večeři
Český prezident se s vůdčí postavou irských odpůrců Lisabonské smlouvy Declanem Ganleym sešel včera večer. Šéf hnutí Libertas, které mělo velký podíl na odmítnutí dokumentu reformujícího fungování unijních institucí v irském referendu, uspořádal pro Klause, jeho ženu Livii a dalších osmdesát hostů večeři v dublinském hotelu Shelbourne.
SDRUŽENÍ LIBERTASGanleyho sdružení Libertas uvažuje o vytvoření euroskeptické strany, jež by kandidovala ve volbách do Evropského parlamentu v červnu příštího roku. V Irsku se dlouhou dobu spekuluje o původu peněz, jimiž Ganley a jeho sdružení kampaň proti smlouvě financovalo. Ganley má totiž údajně úzké kontakty na americké bezpečnostní služby a armádu. V roce 2004 prý například získal bez výběrového řízení od amerického ministerstva obrany zakázku na dodávku vojenského materiálu ve výši 200 milionů dolarů. |
Večeře s úspěšným podnikatelem a multimilionářem Ganleyem byla podle Klause více než společenská událost. "Já velmi fandím tomu, oč pan Ganley usiluje. Byl bych rád, kdyby se mu podařilo uspět s uskupením Libertas v evropských volbách, protože Evropský parlament potřebuje rozumné hlasy, které říkají, že není všechno zlato, co se třpytí," prohlásil Klaus o Ganleyovi, se kterým se poprvé sešel v červenci. - přečtěte si Klaus přišel v Irsku na "večeři disidentů EU"
Klaus veřejně vychvaloval Ganleyho hnutí
Veřejnou podporou hnutí Libertas český prezident rozčílil irskou vládu a komentují ji i místní média. Například irský list Irish Examiner označil Klausovo jednání za "bezprecedentní zasahování" do irských záležitostí během státní návštěvy. Podle listu riskuje prezident schůzkou s Ganleyem diplomatickou roztržku mezi Irskem a Českem.
Jedna z opozičních stran podle The Irish Times dokonce vyzvala irské ministerstvo zahraničí, aby proti Klausovu "nevhodnému chování" podalo stížnost.
Klaus jako jeden z mála předních evropských politiků červnové irské "ne" smlouvě přivítal a označil ji za mrtvou. Stejný názor na její osud má i čtyřicetiletý rodák z Londýna Ganley. V pondělí český prezident svého hostitele a sebe označil za disidenty Evropské unie kvůli jejich odmítavému stanovisku k reformní smlouvě. - přečtěte si Klaus se v Irsku označil za disidenta Evropské unie
Čeští politologové soudí, že Klausova návštěva v Irsku zřejmě nebude mít vliv na rozhodování Irů o dalším osudu Lisabonské smlouvy. Klausovy aktivity ale podle nich přispívají k nečitelnosti české zahraniční politiky, kdy prezident a vláda zastávají rozdílné názory.