Šéf CIA varoval před dalšími útoky

  0:01aktualizováno  0:01
Ředitel americké zpravodajské služby CIA George Tenet včera varoval před dalšími protiamerickými útoky, které plánují teroristé z Al-Kajdy Usámy bin Ládina a další organizace. Ve zprávě o bezpečnostních rizikách pro USA Tenet uvedl, že útoky mohou vzejít z organizací, které má Al-Kajda ve velkých evropských městech a na Blízkém východě. Teroristická síť může podle něho využít spojení na jiné teroristické skupiny, které operují například v Somálsku, Jemenu, Indonésii a na Filipínách.

Tenet vystoupil na veřejnosti poprvé od 11. září, kdy teroristé unesenými letouny zničili dvojici mrakodrapů Světového obchodního centra v New Yorku a poškodili budovu ministerstva obrany ve Washingtonu.

"Al-Kajda plánuje údery proti Spojeným státům a spojeneckým cílům v Evropě, na Blízkém východě, Africe a v Jihovýchodní Asii," řekl Tenet ve zprávě bezpečnostnímu výboru Senátu. Ve Spojených státech mohou být podle něho cíli velká shromáždění lidí, jako na nedělním fotbalovém finále Superbowl nebo na zimních olympijských hrách v Salt Lake City.

Teroristé podle něho zvažovali útoky proti význačným americkým vládním a soukromým zařízením, pamětihodnostem a dopravním projektům, jakými jsou letiště, mosty, přístavy a přehrady. Uvedl dále, že vysoké riziko úderu nesou americká diplomatická a vojenská zařízení všude po světě, ale zejména v Izraeli, Saúdské Arábii, Turecku.

Před Tenetem upozorňovali na blíže neurčené protiamerické hrozby teroristů další vysocí američtí činitelé, mezi nimi viceprezident Richard Cheney a prezident George Bush. Tenet dodal, že útoky z 11. září napovídají, že Al-Kajda a ostatní teroristické organizace budou používat konvenční zbraně.

Upozornil však, že Al-Kajda se snažila získat nejnebezpečnější chemické sloučeniny a toxiny. Dokumenty zabavené v Afghánistánu dokazují, že Usáma bin Ládin provozoval pokročilý výzkumný program biologických zbraní.

Tenet prohlásil, že operace proti americkým cílům by mohly být vedeny také skupinkami příslušníků Al-Káidy, kteří jsou již rozmístěni ve velkých evropských městech a na Blízkém východě. Kromě toho by Al-Káida mohla využít svých kontaktů na další skupiny v zemích, jako jsou Somálsko, Jemen, Indonésie nebo Filipíny, uvedl Tenet.

Útoky z 11. září podle něj naznačily, že Al-Káida a další teroristické skupiny budou pokračovat v užívání konvenčních zbraní. Nicméně existují důkazy o tom, že Al-Káida se snažila získat některé z nejnebezpečnějších chemických látek a jedů a prováděla vlastní výzkum biologických zbraní na vyspělé úrovni, uvedl ředitel CIA. Podle jeho údajů bylo v průběhu posledních měsíců zadrženo již téměř 1000 příslušníků Al-Káidy ve více než 60 zemích celého světa.

Rijád potvrdil účast Saúdů na 11. září

Saúdská Arábie ve středu vůbec poprvé potvrdila, že 14 z 19 mužů, kteří spáchali loňské zářijové atentáty v USA, byli její občané. Ministr vnitra princ Najíf ibn Abdal Azíz Saúd řekl, že saúdské úřady ověřily jména, která dodaly USA a že už byly kontaktovány rodiny atentátníků.

Saúdští policisté podle prince na základě amerických seznamů teroristů zatkli od atentátů asi 30 mužů. Jsou dosud ve vazbě a údajně byli ovlivněni myšlením teroristy Usámy bin Ládina. Princ Najíf nevyloučil, že mezi nimi budou členové bin Ládinovy organizace Al-Kajda.

Ministr odmítl reagovat na otázku, zda je podle něj bin Ládin naživu nebo mrtev. "Nemáme o tom informaci a nezajímá nás to," řekl. Saúdská Arábie hledaného teroristu zbavila v roce 1994 občanství za aktivity proti královské rodině.

Arabský list Al-Haját napsal, že na dubajském letišti bylo zatčeno několik Arabů, kteří se zúčastnili bojů v Afghánistánu. Do Dubaje přiletěli z Pákistánu a zadrženi byli díky americkým seznamům a fotografiím hledaných členů Al-Kajdy.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Zvrat konečně nastal. Brexit je 31. října a s dohodou, soudí český vyslanec

Velká Británie z Evropské unie pravděpodobně vystoupí k 31. říjnu, a to s novou dohodou na základech, na které naváže...

Bez Salviniho to jde hladce. Migranti jsou přijati, sotva je najdou u Libye

Italské úřady povolily vylodění 176 migrantů, které o víkendu u libyjských břehů zachránila loď Ocean Viking...

Vytáhli na sebe nože. Řecko evakuuje znesvářené migranty z tábora na Samosu

V táboře Vathy na Samosu vypukly v pondělí večer potyčky mezi migranty ze Sýrie a Afghánistánu, nejméně tři lidé...

Znásilněná a zavražděná Kurdka se stala symbolem brutality turecké invaze

Turečtí vojáci a jejich spojenci už mají na severu Sýrie na svědomí stovky obětí. Zabití jedné z nich však pobouřilo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz