V pětibodovém plánu CDU/CSU vyzývá mimo jiné k zavedení trvalých kontrol hranic se všemi sousedy, důslednějším deportacím či odmítání migrantů bez dokumentů přímo na hranici, i kdyby měli právo na mezinárodní ochranu.
Návrh není pro vládu závazný. Německý kancléř Olaf Scholz už dal najevo, že se jím nebude řídit.
Pro pětibodový plán nakonec hlasovalo 348 poslanců, 345 jich bylo proti a deset se zdrželo hlasování. S CDU/CSU hlasovala i AfD a také liberální FDP.
Konec protipožární zdi
Podle vládních stran – sociálních demokratů a Zelených – tím bylo prolomeno tabu. Strany demokratického středu dosud odmítaly s AfD, kterou považují za extremistickou, jakkoli spolupracovat. Sama CDU/CSU vůči ní dosud uplatňovala takzvanou protipožární zeď (Brandmauer), což prakticky znamenalo, že s ní vylučovala jakkoli spolupracovat. Podle kritiků dnešním hlasováním zeď padla.
Lídr CDU/CSU Friedrich Merz návrhem reagoval na útok v bavorském Aschaffenburgu z minulého týdne. Osmadvacetiletý, zřejmě psychicky nemocný Afghánec tam zaútočil na děti ze školky. Zabil dvouletého chlapce a 41letého muže, který dětem přispěchal na pomoc. Zranění utrpěli další tři lidé včetně dvouleté dívky. Útok vyvolal krátce před volbami ostrou debatu o migrační a azylové politice Německa. Předcházely mu přitom podobné činy v Magdeburku, Solingenu a Mannheimu v loňském roce.
Protože Merz potřeboval dvoutřetinovou většinu, aby mohl zákon v parlamentu prosadit, kandidát na nového kancléře ponechal otevřenou možnost, aby se za jeho ideje postavily všechny zainteresované strany včetně AfD. Její spolupředseda Tino Chrupalla před hlasováním uvedl, že Merzův migrační plán podpoří, protože je v souladu s politikou strany.
Povstání slušných? Proti AfD, Muskovi i Merzovi protestovaly desítky tisíc Němců |
Frakce AfD po hlasování propukla v jásot. „Tady a teď začíná nová epocha a my v ní budeme v čele,“ řekl předseda frakce AfD Bernd Baumann. Merz uvedl, že ho mrzí, že návrh prošel i hlasy AfD, vládní strany mu ale podle něj nedaly jinou šanci.
Předseda CDU/CSU dříve slíbil nulovou spolupráci s AfD. Merz naznačil, že od svého závazku neodstoupil. Tvrdil, že hledá podporu jiných většinových stran v parlamentu a doufá, že vládní sociální demokraté (SPD) a Zelení „přijdou k rozumu“ a podpoří jej.
Německé spolkové volby 2025 |
Podle předsedy frakce sociálních demokratů (SPD) Rolfa Mützenicha konzervativci z CDU/CSU tímto dnem opustili „politický střed“. Například spolupředsedkyně frakce Zelených Katharina Drögeová označila středu za „černý den pro demokracii“, naopak spolupředsedkyně frakce AfD Alice Weidelová za „skvělý den pro demokracii“.
Německé katolické a protestanské církve vydaly vzácné prohlášení, ve kterém varovaly, že spoléhání na hlasy AfD způsobí „masivní škodu německé demokracii“.
Scholz varuje před spoluprací pravice
Šéf SPD před hlasováním Merzovy návrhy ostře kritizoval. „Právo na azyl je pevnou součástí našeho právního řádu a hodnot,“ uvedl Scholz. Podle něj je to i důsledek nacistických zločinů za druhé světové války. Návrhy, které předložila CDU/CSU, jsou navíc podle kancléře Scholz v rozporu s evropským právem a porušovat ho si podle něj Německo nemůže dovolit.
Útočníka z Aschaffenburgu měli předloni deportovat. Dítě bodl sedmkrát![]() |
Také deportace, po kterých CDU/CSU volá, jsou podle Scholze i nyní možné. Zdůraznil, že Německo jako jediná evropská země vypravila v srpnu deportační let do Afghánistánu a nyní připravuje další. Jakmile to situace dovolí, bude Německo podle kancléře deportovat také do Sýrie.
Kancléř i zmínil přímo možnou spolupráci mezi CDU/CSU a AfD. „Po volbách nesmí mít CDU/CSU a AfD většinu,“ zdůraznil.
Kandidátka AfD na kancléřku Weidelová, jejíž strana se zřejmě po volbách stane druhou nejsilnější v parlamentu, kritizovala ve svém projevu Scholze i Merze. Vládní politiku označila za „politicky motivovanou ztrátu kontroly“. CDU/CSU obvinila, že opsala návrhy na omezení migrace od její strany.
Další návrh, který mimo jiné omezuje scelování rodin některých uprchlíků, bude mít Spolkový sněm na programu v pátek.