Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rumunsko a Bulharsko 11 let míří do Schengenu. Europoslanci odhlasovali přijetí

  6:08aktualizováno  12:56
Evropský parlament v úterý vyzval k připojení Rumunska a Bulharska k schengenskému prostoru. Krok by mohl zemím pomoci s náporem lidí z Ukrajiny, kteří prchají před ruskou agresí. Česká vláda připojení podporuje, k jednáním chce přispět v rámci předsednictví v Radě EU, která má z hlediska přijetí finální slovo. Dle europoslanců má rozhodnout do konce roku.

Ukrajinští uprchlíci prchající před válkou v rumunském Siretu poblíž rumunsko-ukrajinské hranice (1. března 2022) | foto: Reuters

Od začátku roku by se tak obě země mohly těšit z výhod volného pohybu osob mezi členskými státy. Pro usnesení, které vyzývá Radu EU, aby do konce roku státy do Schengenu začlenila, hlasovalo 547 europoslanců, proti jich bylo 49 a 43 se zdrželo.

Na vpuštění nových států do prostoru bez vnitřních hranic se musí jednomyslně shodnout vlády zemí v rámci Rady EU. Rumunsko i Bulharsko přístupová kritéria již 11 let splňují, pouze čekají na potřebné odhlasování.

„U Bulharska a Rumunska není žádný důvod, proč by neměly vstoupit do schengenského prostoru,“ sdělil na tiskové konferenci před hlasováním český europoslanec Tomáš Zdechovský. Dle přijatého usnesení je ponechání hraničních kontrol jednak vůči zemím diskriminační a dále má negativní ekonomické dopady na celý evropský trh.

KONTEXT: Východ věří v naše předsednictví, chce Schengen, říká Jourová

Rumunsko i Bulharsko čelí v posledních měsících velkému náporů migrantů kvůli ruské agresi na Ukrajině. Skrze obě země vede jedna ze dvou migrační cest do středu Evropy. I proto by podle části europoslanců měly být země začleněny do Schengenu právě nyní.

Iratxe Garcia, předsedkyně evropských sociálních demokratů, uvedla, že země projevily „bezprecedentní úroveň solidarity“. A Evropa by měla „opustit dvojí standard, který uplatňuje, a ukázat stejnou míru solidarity,“ napsala španělská europoslankyně v komentáři pro web EUobserver.

„Prodlužování tohoto procesu a nejistoty vrhá na EU špatné světlo. Lidé mají dojem, že se s námi jedná jako s podřadnými občany,“ míní rumunský socialista Emilian Pavel.

Na druhou stranu rozšiřování Schengenu má i své odpůrce, i když je jich méně. Německý europoslanec za stranu Alternativu pro Německo (AfD) označil země za „divoký západ Evropy“, kde bují organizovaný zločin či korupce a vyslovil se pro jejich nepřijetí.

Europoslanci z levicové frakce sice přijetí zemí podporují, ale poukázali na problematické násilné praktiky na východních evropských hranicích. „Bulharsko a Rumunsko činí velice málo pro popření dojmu, že Evropa od těchto zemí chce, aby dělaly vše pro zastavení migrantů výměnou za volný pohyb,“ cituje irskou europoslankyni Clare Daly server Euractiv.

Příležitost pro české předsednictví?

Ministerstvo vnitra pro iDNES.cz uvedlo, že rozšíření Schengenu je jednou z priorit českého předsednictví. „Minulý týden proběhla návštěva expertních týmů v Bulharsku a Rumunsku s cílem seznámit se se způsobem, jak tyto státy implementovaly legislativou přijatou v mezidobí, a odblokovat tak proces rozšíření Schengenu,“ sdělila mluvčí Hana Malá.

Dle české eurokomisařky Věry Jourové by připojení zemí mohlo být i jedním z největších úspěchů českého předsednictví. „Česko může promluvit do procesu přístupu zemí západního Balkánu,“ řekla v rozhovoru pro iDNES.cz.

Česká republika připojení obou zemí do schengenského prostoru podporuje dlouhodobě. „České předsednictví je odhodláno učinit posun a umožnit přijetí Bulharska a Rumunska jako součást Schengenu,“ uvedl v říjnu v Evropském parlamentu český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

K přijetí Rumunska vyzval i šéf diplomacie Jan Lipavský po říjnové návštěvě rumunského ministra zahraničí Bohdana Aureska v Praze. „Česká republika dlouhodobě podporuje, aby Rumunsko vstoupilo do Schengenu. Vítám, že se na evropské scéně daří určitý politický průlom. Deklaroval jsem panu ministrovi, že při různých politických jednáních budeme vystupovat takovým způsobem, aby se Rumunsku podařilo do Schengenu vstoupit co nejdříve,“ uvedl Lipavský.

EU do své pohraniční stráže nabírá posily. Migrační pravidla Evropa hledá

Europoslanci prvně k připojení Rumunska a Bulharska vyzvali již v roce 2011. Naposledy pak v roce 2018 schválili usnesení, v němž rovněž pobídli další evropské instituce k urychlenému přijetí těchto zemí.

Podmínky pro vstup do Schengenského prostoru

  • Státy musí přijmout zodpovědnost za kontrolu vnějších hranic Unie.
  • Státy musí uplatňovat společná pravidla Schengenského prostoru, jako jsou kontroly vzdušného, pozemního a námořního prostoru, a také jednotná schengenská víza.
  • Stát musí spolupracovat s donucovacími orgány v ostatních zemích Schengenského prostoru a provozovat Schengenský informační systém.

Zdroj: Evropský parlament

Mimo to politici odmítli, aby přístup probíhal postupně, nejprve pro lodní a letecký prostor a až poté pro silniční dopravu. „Kategoricky odmítáme jen částečný přístup, postrádá nejen oporu v právu, ale přináší nevýhody v ekonomické, sociální a politické oblasti pro celou EU,“ uvedl tehdy bulharský europoslanec Sergej Stanišev.

Volný pohyb, který přináší občanům EU řadu výhod, jako například právo žít, studovat, pracovat a také odejít do důchodu kdekoliv v EU, bývá označován jako největší úspěch evropské integrace.

Prostor bez kontrol na vnitřních hranicích vznikl schengenskou úmluvou v roce 1995. Česká republika se připojila společně s dalšími devíti zeměmi 21. prosince 2007.

Kritiku si takzvaný Schengen vysloužil v letech migračních vln, kdy odpůrci poukazovali, že volným prostorem pronikají i nelegální migranti bez řádných dokladů. Od roku 2015 zavedly některé státy Schengenského prostoru vnitřní hraniční kontroly. Učinily tak zejména kvůli migrační krizi a teroristickým hrozbám. Některé státy kontroly prodloužily i po konci těchto mimořádných událostí.

Na vstup kromě Rumunska a Bulharska čeká i Chorvatsko. Záhřeb však zatím ještě nesplnil přístupová kritéria. I k přijetí Chorvatska po splnění požadavků vyzývají europoslanci. Stejný krok podpořila vláda Petra Fialy.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Pořadatelka nahé párty dostala v Rusku pokutu, provinila se kritikou války

25. dubna 2024  15:14

Moskevský soud ve čtvrtek uložil pokutu 50 tisíc rublů (asi 12 750 korun) televizní moderátorce a...

S vládou nemá smysl pokračovat v jednáních, a to ani za účasti prezidenta, řeklo ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno 

V atriu Poslanecké sněmovny proběhla tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluvili...

POLITICKÝ DIÁŘ: Pověstná „střídačka“ ODS a Kupkův úspěch na kongresu

25. dubna 2024

Premium Byť se před čtrnácti dny na kongresu ODS v Ostravě téměř nic nestalo (natož aby šlo o něco...

Odvrátili jsme dronový útok na Minsk z území Litvy, tvrdí Bělorusko

25. dubna 2024  13:11,  aktualizováno  14:56

Šéf běloruské tajné služby (KGB) Ivan Tertel ve čtvrtek uvedl, že se podařilo zmařit dronový útok...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...