Dvě tváře Saúdů. Velvyslankyně v USA a uprchlice před terorem v Hongkongu

  6:59aktualizováno  12:04
Saúdská Arábie jmenovala svou první velvyslankyni. Působit bude ve Spojených státech, kde nahradí syna současného krále, který má údajně podíl na smrti novináře Džamála Chášukdžího. Jenže zatímco Rijád jmenoval první ženu do vysoké funkce, ze Saúdské Arábie nepřestávají utíkat dívky kvůli porušování jejich lidských práv.

Saúdskoarabské sestry, které uprchly před tyranskou rodinou do Hongkongu (23.2.2019) | foto: Reuters

Novou velvyslankyní bude princezna Ríma bint Bandar Saúdová, dcera dlouhodobého velvyslance ve Washingtonu Bandara bin Sultána Saúda. Ve funkci ji čeká velká výzva, protože bude muset zlepšit vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií.

Fotogalerie

Princezna Ríma studovala v Americe a žila zde více než 20 let, v době, kdy zde její otec zastával post velvyslance. Doma je známá díky své filantropické práci. Po návratu z USA pracovala v Saúdské Arábii v soukromém i veřejném sektoru. Mimo jiné pracovala v úřadu pro sport, kde se zaměřovala na zvyšování účastni žen ve sportu.

Ríma je označovaná za obhájkyni ženských práv. Je však otázkou, jak volný prostor jí pro tuto činnost její vlast dává, a také zda se ji do vzdáleného Washingtonu nesnaží „uklidit“ . Navzdory jmenování první ženy velvyslankyní se ze Saúdské Arábie i celého regionu množí útěky dívek, které už nechtějí snášet útisk tamější patriarchální společnosti. 

Žijeme jako v otroctví, popisují dívky

Zatímco princezna Ríma čeká na vyslání do Washingtonu, dvě sestry ze Saúdské Arábie se obávají deportace z Hong Kongu, kde jim rodina překazila jejich útěk do Austrálie. Saúdskoarabský konzulát zneplatnil jejich pasy a dívky tak již šest měsíců žijí v zemi, kde měly strávit pouze dvě hodiny při přestupu na letadlo. 

Dívky, které si kvůli bezpečnosti přezdívají Rím a Raván, vedl k útěku útlak ze strany jejich rodinných příslušníků. Schválení mužského příbuzného podléhala každá část jejich života, ať už šlo o výběr oblečení, volbu účesu, ale i kdy mají dívky vstávat a kdy chodit spát. „Byla jsem jako vězeň, oni byli jako moji bachaři,“ uvedla pro Reuters osmnáctiletá Raván, mladší ze sester.

Nový domov. Saúdská dívka prchající před rodinou dorazila do Kanady

Rodina dokonce nabádala desetiletého bratra, aby své starší sestry bil. „Vymývali mu mozek,“ uvedla o svých starších bratrech Raván. Podle dívek není situace žen v Saúdské Arábii ničím jiným než moderním otroctvím. „Nemůžete vyjít z domu, pakliže s Vámi nejde muž. Někdy jsme proto celé měsíce neviděly slunce,“ uvedla starší, dvacetiletá Rím.

Nová velvyslankyně v USA Ríma bint Bandar Saúdová se nyní bude snažit nejsilnějšího spojence Saúdské Arábie přesvědčit, že země dělá v právech žen pokroky. Příběhy Saúdských žen prchajících před omezováním lidských vyvolaly celosvětovou kritiku na začátku ledna, kdy se v letištním hotelu v Thajsku při útěku zabarikádovala Rahaf Kunúnová a žádala na sociálních sítích o azyl (psali jsme zde).

Současný velvyslanec je zapletený do Chášukdžího smrti

Dosavadní velvyslanec, princ Chálid bin Salmán Saúd, údajně odstupuje z funkce kvůli zhoršení vztahů s USA v důsledku vraždy novináře Džamála Chášukdžího zaujmout místo náměstka ministra obrany, uvedla agentura AP.  Princ Chálid nyní zaujme místo náměstka ministra obrany Saúdské Arábie.

Chášukdží, který psal pro list The Washington Post a často kritizoval Rijád, byl loni v říjnu zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. The Washington Post v listopadu s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že americká tajná služba zkoumala telefonní hovor prince Chálida s Chášukdžím, ve kterém údajně novináři řekl, že bude v bezpečí, když si půjde na konzulát pro dokumenty, které potřeboval, aby se mohl oženit. 

List také napsal, že není známo, zda velvyslanec věděl o chystané vraždě novináře. Saúdskoarabská ambasáda ve Washingtonu však popřela, že by se telefonát uskutečnil.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Útok Afghánce má druhou oběť. Po farmáři zemřel i pracovník ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním...

Nechvalně známé vězení na Rikers Islandu končí. New York ostrov zpřístupní

Newyorská radnice se rozhodla zrušit vězeňský komplex na ostrově Rikers Island, známý po celých USA pro vetchou...

Erdogan je gentleman. Kurdové a Turci se porvali jak malé děti, uvedl Trump

Bylo to sice nekonvenční řešení, ale bylo potřeba. Americký prezident Donald Trump je spokojen s příměřím uzavřeným s...

Premium

Jediná cibule neopustí Indii. Země trpí nedostatkem strategické suroviny

Číňané mají vepřové, Češi pivo a Indové – cibuli. V zemi je cibule „strategickou“ surovinou. Nyní mizí z pultů....

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz