Saúdská Arabka prchá od rodiny, zabarikádovala se v Thajsku. Zabijí mě, říká

  17:34aktualizováno  17:34
Mladá saúdskoarabská žena, která uprchla před svojí rodinou, se v sobotu večer zabarikádovala v letištním hotelu v Thajsku a prostřednictvím sociálních sítí odtud zoufale žádala o pomoc. Dívka mířila do Austrálie, kde chtěla požádat o azyl. Při přestupu v Thajsku jí ale byl zabaven pas a místní úřady ji chtěly vrátit příbuzným. „Zabijí mě,“ tvrdí o rodině dívka.

Rahaf Kunúnová na snímku z videa, které natočila z pokoje letištního hotelu, odkud žádala o azyl a mezinárodní ochranu. Kunúnová uprchla ze Saúdské Arábie před svojí rodinou. | foto: Reuters

Osmnáctiletá Rahaf Kunúnovou podle vlastních slov žádá o azyl, aby unikla týrání ze strany rodiny. „Má rodina je velmi přísná. Zamkli mě v pokoji na šest měsíců jen za to, že jsem si ostříhala vlasy,“ popsala dívka agentuře Reuters  z hotelového pokoje.

V rozhovoru Kunúnová uvedla, že se návratu k příbuzným brání vší silou, protože se obává o svůj život. Zřekla se totiž Islámu, což je v saúdské společnosti pro rodiny obrovské ponížení. 

Fotogalerie

„Moji bratři, rodina a lidé ze saúdskoarabského velvyslanectví na mě budou čekat. Zabijí mě. Moje rodina mi vyhrožuje smrtí i za ty nejbanálnější věci,“ řekla Kunúnová, která skrze sociální média žádala o azyl v Austrálii.

Kúnová nakonec pokoj opustila poté, co jí thajské úřady dovolily setkat se se zástupci Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle šéfa thajské imigrační policie bude nyní žena pobývat v Thajsku pod ochranou úřadu, jež případ nyní prošetřuje. Ochrana by měla trvat pět až sedm dní. 

Saúdská Arabka míří do Austrálie, kde chce požádat o azyl. Podle dřívějšího prohlášení UNHCR má Kunúnová platná australská víza. Pokud jí thajské úřady vrátí pas, může odcestovat.

Rodina ji zabít „musí“

Žena popsala, že v Saúdské Arábii dlouhodobě čelí fyzickému, verbálnímu a citovému zneužívání ze strany mužských rodinných příslušníků. „Vězní mě v domě, vyhrožují mi smrtí a nedovolují mi pokračovat ve vzdělání. Nenechají mě řídit ani cestovat,“ svěřila se pro Reuters dívka.

Nejsme chudinky, o svá práva bojujeme, říká básnířka ze Saúdské Arábie

Kamarádka Kunúnové, která si přála zůstat v anonymitě, potvrdila deníku The Guardian, že je mladá Saúdka jako bojovnice za ženská práva a exmuslimka ve vážném ohrožení života. 

„Kdyby ji nezabili, nemohli by vyjít na ulici. Je to něco jako ,pokud jsi muž, dokaž to.‘ Musí to udělat,“ uvedla Saúdská Arabka, podle které již Kunúnová obdržela vzkaz od svého bratrance, že ji zavraždí.

Utéci se Kunúnové podařilo na rodinné dovolené v Kuvajtu. Odtud nastoupila na let do Austrálie s přestupem v Thajsku, kde však její cesta skončila. Kunúnová je přesvědčena, že byla zadržená na žádost saúdskoarabských úřadů.

07.ledna 2019 v 03:08, příspěvek archivován: 07.ledna 2019 v 15:54

VIDEO: Video from @rahaf84427714 just sent from her hotel room at the #Bangkok airport. She has barricaded herself in the room & says she will not leave until she is able to see #UNHCR. Why is #Thailand not letting @Refugees see her for refugee status d

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Video from @rahaf84427714 just sent from her hotel room at the #Bangkok airport. She has barricaded herself in the room & says she will not leave until she is able to see #UNHCR. Why is #Thailand not letting @Refugees see her for refugee status determination? @hrw #SaveRahaf https://t.co/3lb2NDRsVG

Thajsko pod tlakem ustupuje

„Po přistání si úředník vzal můj pas a řekl, že mi zpracuje vízum. Vrátil se však s letištní ochrankou a řekl, že moji rodiče s cestou nesouhlasí a že se musím vrátit do Kuvajtu za rodinou,“ řekla Kunúnová. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí její tvrzení popřelo. Žena podle něj porušila thajské imigrační zákony.

Thajské úřady rezervovaly dívce místo v nejbližším letu do Kuvajtu, na který měla počkat v letištním hotelu. V něm se však Kunúnová zabarikádovala a požadovala setkání se zástupci OSN. Její zoufalé žádosti o pomoc na Twitteru získaly obrovskou mezinárodní pozornost. 

Ačkoli Thajsko zpočátku trvalo na vyhoštění Kunúnové a odmítalo setkání dovolit, UNHCR v pondělí uvedl, že se jeho zástupcům Kunúnovou podařilo vyslechnout. Podrobnosti o schůzce však zatím odmítl prozradit.

Thajsko v pondělí odpoledne naznačilo, že Kunúnovou do Kuvajtu nejspíš nevyhostí. „Tato žena se nechce vrátit zpět a my ji nebudeme nutit. Dnes večer nikam poslána nebude,“ řekl šéf thajské imigrační policie. „Thajsko je země úsměvů. Nebude nikoho posílat na smrt. Budeme ctít lidská práva,“ dodal. 

07.ledna 2019 v 04:19, příspěvek archivován: 07.ledna 2019 v 16:06

Official from @KuwaitAirways is at Rahaf’s door but she’s refusing to leave #SaveRahaf https://t.co/TcRf3p7Dys

Tvrdé osudy Saúdských žen

Podobný případ se stal v dubnu 2017. Saudská Arabka Dina Ali Laslúmová se pokusila uprchnout do Austrálie, při přestupu na Filipínách jí však úřady zabavily pas. Ačkoli s pomocí kanadského turisty nahrála prosbu o pomoc na sociální sítě, její strýcové ji další den násilím odvlekli na palubu letadla do Rijádu. Od té doby ženu nikdo nespatřil.

Dubajská princezna chtěla utéct ze zlaté klece, od té doby ji nikdo neviděl

Uprchnout od útlaku rodiny a společnosti se loni pokusila také dubajská princenzna Latífa Maktúmova. Ta se z Emirátů pokusila utéci na lodi a dostat se do Spojených států. V Indickém oceánu ale loď přepadlo speciální komando, Maktúmová je od té doby nezvěstná.

Saúdská Arábie je dlouhodobě kritizovaná za porušování práv žen, které mimo jiné potřebují souhlas poručníka – obvykle svého otce či manžela – aby získaly pas, mohly odcestovat do ciziny, otevřít si bankovní účet, začít pracovat, studovat, vdát se, nebo dokonce navštívit lékaře.

Za Kunúnovou do Thajska nyní údajně míří její otec. Ten je podle organizace Human Rights Watch vysoce postaveným představitelem saúdskoarabské vlády.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Slovenský poslanec ztratil při letecké tragédii manželku, syna a dceru

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo se...

Tragický pád letadla v Etiopii, při kterém zahynulo všech 157 lidí, zasáhl slovenského poslance Národní rady Antona...

Další z rubriky

Před summitem Trumpa s Kimem vtrhla zřejmě CIA na ambasádu KLDR v Madridu

Americký prezident Donald Trump na setkání se severokorejským vůdcem Kim...

Ten příběh nepostrádá nic z napínavého špionážního thrilleru. Vlivné mocenské hry v pozadí, spoutaná rukojmí i...

Odvrácená strana demonstrace za klima – transparenty a kelímky v kašně

Takhle vypadala kašna před Buckinghamským palácem - místem, kde v pátek...

Demonstrace Fridays fo Future jsou symbolem boje za zlepšení klimatu a životního prostředí na Zemi. Symbolem boje za...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Najdete na iDNES.cz