Saúdové se vzdají mešity v Bruselu. Má pověst líhně mladých radikálů

  • 60
Saúdská Arábie se dobrovolně vzdala práva na pronájem Velké mešity v Bruselu. Rijád je dlouhodobě obviňován z podpory mezinárodního terorismu a exportu radikálního islámu do Evropy. Podle expertů může být poslední krok Saúdů účinnou taktikou, jak zlepšit pověst země v očích veřejnosti i belgických úřadů.

Belgie mešitu pronajala Saúdské Arábii výměnou za dodávky levné ropy už v roce 1969. Bezplatný pronájem měl Rijád zaručený na dobu 99 let. S rostoucím vlivem radikálního islámu v Evropě však Brusel pomalu mění svůj pohled a v posledních letech tlačí na zrušení smluv. Teroristické útoky v Paříži v roce 2015 a v Belgii o rok později posloužily jako pádný argument. Teror byl navíc v obou případech plánovaný na belgickém území.

Vedení Saúdské Arábie v čele s korunním princem Mohamedem bin Salmánem s odstoupením od dohod překvapivě souhlasilo. Oficiálně by měly obě strany konec nájemní smlouvy oznámit v příštích týdnech, potvrdil belgický ministr vnitra Jan Jambon.

Odjel bojovat do Sýrie, po návratu bral dávky. Nejsem Belgičan, ale muslim, říká dnes

Bin Salmán se snaží prosadit v Saúdské Arábii alespoň částečné uvolnění přísných náboženských norem (více v článku Vizionář a kritik radikálního islámu. Saúdský princ čistkou upevňuje moc). Belgický diplomat Dirk Achten, který v listopadu loňského roku vedl vládní delegaci při návštěvě Rijádu, považuje poslední saúdské kroky za unikátní možnost k dialogu.

Velká mešita v Bruselu je pozůstatkem po velké národní výstavě z roku 1880. V rámci orientální expozice stavbu navrhl architekt Ernest Van Humbeek. Během výstavy v ní viselo i obří panorama tehdejší Káhiry od belgického malíře Emila Wauterse. Po skončení přehlídky budova dlouhé roky chátrala.

Až v šedesátých letech minulého století po finanční injekci Saúdské Arábie začala mešita opět vzkvétat. Od roku 1969 provozuje svatostánek Světová muslimská liga (MWL) sídlící v Mekce. A tu financuje saúdská vláda. Zprvu sloužila mešita jako centrála pro pomoc přistěhovalcům z Maroka, kteří do Belgie přicházeli za prací v průmyslu. Sídlí zde i Islámské a kulturní centrum.

Radikalizace mladých muslimů

Spolu s vzestupem radikálního islámu v Evropě se však začaly objevovat hlasy, že zdejší imámové stále častěji cílí na potomky přistěhovalců, kteří často žijí na okraji společnosti. Právě při výuce omladiny má dostávat prostor i radikální islám. Není proto náhoda, že z Belgie odešlo do řad Islámského státu v poměru k počtu obyvatel nejvíce mladých lidí z celé Evropy.

Zpráva belgické bezpečnostní agentury OCAD/OCAM z roku 2016 uvádí, že v mešitě je vyučován i takzvaný wahhábismus, který je považován za sunnitskou fundamentalistickou formu islámu. Wahhábisté sami sebe označují za jediné následovníky skutečného nezkaženého islámu, ostatní muslimy považují za nevěřící. K učení wahhábismu se hlásil i Usáma bin Ládin. „Bruselská mešita sloužila jako nástroj pro šíření této ideologie. Nikdo tomu nevěnoval mnoho desetiletí pozornost,“ uvedl pro agenturu Reuters zdroj z bezpečnostních kruhů.

V říjnu loňského roku jednal o ukončení pronájmu mešity i belgický parlament. Ministr pro imigraci se v té době rovněž pokoušel o vyhoštění egyptského imáma, který v mešitě působil posledních třináct let. Obvinil ho z toho, že hlásá radikální islám, soud však žádosti o vyhoštění nevyhověl.

Oficiální stanovisko bruselských tajných služeb však uvádí, že imámové z Velké mešity neprosazují žádnou násilnou formu islámu a nemají napojení na strůjce teroristických útoků. Náboráři islámských radikálů podle expertů působí spíše na internetu a v chudých oblastech Bruselu, jakou je například předměstí Molenbeek, kde žilo několik útočníků z Paříže.

Cesta k umírněnému islámu v Evropě?

Támer Abú el Saúd, který byl jmenován ředitelem mešity loni v květnu, tvrdí, že bruselský muslimský svatostánek má určité problémy s veřejným míněním. Zároveň však odmítá, že by zde imámové kázali jakékoli radikální formy islámu. Přislíbil, že bude ve všech směrech spolupracovat s belgickými úřady.

Pravá víra gaye přijímá. Islamisté Korán překrucují, říká homosexuální imám

Umírněnější formy islámu začíná prosazovat i MWL. Během prvního roku ve funkci se nový ředitel organizace Mohammad bin Abdul Karim al-Issa setkal s papežem Františkem a opakovaně veřejně vystoupil proti popírání holokaustu. V listopadu loňského roku reportérům Reuters sdělil, že jeho cílem je „vymýtit extremismus“.

MWL ročně přispívá na chod mešity v přepočtu asi 152 miliony korun. Belgická vláda požaduje, aby se v mešitě vyučoval takzvaný evropský islám, který souzní s evropskými hodnotami.

Kdo dostane stavbu nově do nájmu, zatím úřady nerozhodly. Nejčastěji se hovoří o Muslimské výkonné radě, která působí jako prostředník mezi belgickými muslimy a vládou. Zaměřuje se zejména na belgické zákony, které islám uznávají jako státem podporované náboženství. Rada vznikla v roce 1996, současným předsedou je Noureddine Smaili. Podle zákulisních zdrojů má rada úzké vazby na marockou vládu.

Velká mešita se nachází ve východní části Bruselu na rohu Parc du Cinquantenaire

Velká mešita se nachází ve východní části Bruselu na rohu Parc du Cinquantenaire

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video