Němci nedodržují vlastní embargo, nad zbraněmi pro Saúdy přivírá oči i CDU

  20:02aktualizováno  20:02
Německo prodává zbraně do Saúdské Arábie, a to navzdory embargu na vývoz zbraní, o kterém německá vláda rozhodla na konci října v souvislosti s vraždou novináře Džamála Chášukdžího. Německé zbrojovky reagovaly na opatření přesunem výroby do zahraničí, kde zbraně prodávají prostřednictvím dceřiných firem v Evropě nebo Africe.

Dny NATO 2016: Německý tank Leopard 2 | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Vláda německé kancléřky Angely Merkelové minulý měsíc uvalila embargo na vývoz zbraní do Saúdské Arábie, které mělo nejen omezit schvalování budoucích vývozních licencí, ale také pozastavit již schválené dodávky zbraní. Podle webu německé rozhlasové stanice Deutsche Welle však Merkelová povolila splnění starších objednávek na základě již platných smluv.

Fotogalerie

Investigativní vyšetřování magazínu Stern ve spolupráci s televizní stanicí ARD ke všemu na začátku prosince odhalilo, že německé zbrojovky se rozhodly vládní nařízení obejít ještě předtím a přesunuly výrobu zbraní do jiných zemí. 

Například německý zbrojařský gigant Rheinmetall i nadále dodával těžkou munici do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (SAE), a to prostřednictvím dceřiných společností v Jižní Africe a Itálii. 

V Africe navázal Rheinmetall podle stanice PressTV obchodní partnerství s výrobcem zbraní Denel, se kterým vyrábí munici středního a velkého kalibru včetně dělostřeleckých nábojů určených pro Saúdskou Arábii. 

V Itálii se německá zbrojovka dohodla s firmou RWM Italia, která na Sardinii vyrábí bomby typu MK80, které si po tisících objednali Saúdové i SAE. Lidskoprávní organizace Amnesty International posléze prokázala jejich použití ve válce v Jemenu, stejně jako v případě zmíněné dělostřelecké munice. 

Německá vláda schválila od ledna do konce září vývoz zbraní do Saúdské Arábie v hodnotě 416 milionů eur (téměř 11 miliard korun), což z ní po Alžírsku dělá druhého největšího německého zákazníka.

CDU si za závazky se Saúdskou Arábií stojí

Vláda podle všeho umožní splnění starších závazků, což by se mohlo týkat také objednávky výrobce lodí Lürssen, který měl Saúdům dodat 35 hlídkových plavidel. Snad by mělo dojít i na prodej čtyř radarových systému Cobra nebo nadnárodního zbrojního programu Eurofighter. 

Německo ubere imigrantům, přidá raději na svou vlastní obranu. A hodně

Plánované obnovení vývozu dohodnutých zakázek v pondělí vehementně odsoudila německá církevní organizace GKKE zastupující katolíky a protestanty. Podle církevních činitelů se Německo prodejem zbraní Saúdské Arábii podílí na humanitární katastrofě v Jemenu a porušuje mezinárodní práva.

„Vyzýváme vládu, aby okamžitě zrušila všechna povolení, která slíbila zemím saúdskoarabské válečné koalice a konečně začala prosazovat restriktivní politiku vývozu zbraní,“ uvedl pro Deutsche Welle  katolický prelát a spolupředseda GKKE Karl Jüsten. Vláda podle církví nedodržela ani slib týkající se omezení prodeje zbraní v zemích mimo Evropskou unii a NATO.

Ekonomický mluvčíh vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Joachim Pfeiffer nicméně prohlásil, že prodej zbraní Saúdské Arábii je pro Německo stále důležitý. „Je špatné a nebezpečné přerušit veškerou komunikaci a poté jednostranně stáhnout už schválené vývozy zbraní,“ popsal stanovisko CDU Pfeiffer. 

„Německo by ztratilo důvěryhodnost. Saúdská Arábie je důležitý strategický pilíř na Blízkém východě a Západ si nemůže dovolit přijít o její vliv na další blízkovýchodní státy. Ostatní země, například Rusko, jsou připravené tuto mezeru okamžitě vyplnit,“ uzavírá Pfeiffer.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

V mešitách vraždil Australan. Tohle je odplata za útoky v Evropě, napsal

Fotografie z videozáznamu útočníka, který střílel v mešitě v novozélandském...

Při útocích v novozélandském městě Christchurch zemřelo ve dvou mešitách pět desítek lidí. Policie po činu zadržela...

Další z rubriky

Mayová žádá o odklad brexitu do 30. června, dá znovu hlasovat o dohodě s EU

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a britská premiérka Theresa...

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu požádala v dopise šéfa Evropské rady Donalda Tuska o odklad brexitu do 30....

Muslimové na Novém Zélandu pohřbívají oběti střelce Brentona Tarranta

Příbuzní obětí v novozélandském Christchurch. (15. 3. 2019)

Na Novém Zélandu začali muslimové ve středu pochovávat první z padesátky obětí střelby ve dvou mešitách ve městě...

Imigranty čekající na deportaci lze neomezeně věznit, zastal se soud Trumpa

Americký Nejvyšší soud při západu slunce (20. ledna 2019)

Migranti, kteří čekají na deportaci může USA zadržovat i po odpykání trestu neomezenou dobu. V úterý o tom rozhodl...

Najdete na iDNES.cz