Němci nedodržují vlastní embargo, nad zbraněmi pro Saúdy přivírá oči i CDU

  20:02aktualizováno  20:02
Německo prodává zbraně do Saúdské Arábie, a to navzdory embargu na vývoz zbraní, o kterém německá vláda rozhodla na konci října v souvislosti s vraždou novináře Džamála Chášukdžího. Německé zbrojovky reagovaly na opatření přesunem výroby do zahraničí, kde zbraně prodávají prostřednictvím dceřiných firem v Evropě nebo Africe.

Dny NATO 2016: Německý tank Leopard 2 | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Vláda německé kancléřky Angely Merkelové minulý měsíc uvalila embargo na vývoz zbraní do Saúdské Arábie, které mělo nejen omezit schvalování budoucích vývozních licencí, ale také pozastavit již schválené dodávky zbraní. Podle webu německé rozhlasové stanice Deutsche Welle však Merkelová povolila splnění starších objednávek na základě již platných smluv.

Fotogalerie

Investigativní vyšetřování magazínu Stern ve spolupráci s televizní stanicí ARD ke všemu na začátku prosince odhalilo, že německé zbrojovky se rozhodly vládní nařízení obejít ještě předtím a přesunuly výrobu zbraní do jiných zemí. 

Například německý zbrojařský gigant Rheinmetall i nadále dodával těžkou munici do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (SAE), a to prostřednictvím dceřiných společností v Jižní Africe a Itálii. 

V Africe navázal Rheinmetall podle stanice PressTV obchodní partnerství s výrobcem zbraní Denel, se kterým vyrábí munici středního a velkého kalibru včetně dělostřeleckých nábojů určených pro Saúdskou Arábii. 

V Itálii se německá zbrojovka dohodla s firmou RWM Italia, která na Sardinii vyrábí bomby typu MK80, které si po tisících objednali Saúdové i SAE. Lidskoprávní organizace Amnesty International posléze prokázala jejich použití ve válce v Jemenu, stejně jako v případě zmíněné dělostřelecké munice. 

Německá vláda schválila od ledna do konce září vývoz zbraní do Saúdské Arábie v hodnotě 416 milionů eur (téměř 11 miliard korun), což z ní po Alžírsku dělá druhého největšího německého zákazníka.

CDU si za závazky se Saúdskou Arábií stojí

Vláda podle všeho umožní splnění starších závazků, což by se mohlo týkat také objednávky výrobce lodí Lürssen, který měl Saúdům dodat 35 hlídkových plavidel. Snad by mělo dojít i na prodej čtyř radarových systému Cobra nebo nadnárodního zbrojního programu Eurofighter. 

Německo ubere imigrantům, přidá raději na svou vlastní obranu. A hodně

Plánované obnovení vývozu dohodnutých zakázek v pondělí vehementně odsoudila německá církevní organizace GKKE zastupující katolíky a protestanty. Podle církevních činitelů se Německo prodejem zbraní Saúdské Arábii podílí na humanitární katastrofě v Jemenu a porušuje mezinárodní práva.

„Vyzýváme vládu, aby okamžitě zrušila všechna povolení, která slíbila zemím saúdskoarabské válečné koalice a konečně začala prosazovat restriktivní politiku vývozu zbraní,“ uvedl pro Deutsche Welle  katolický prelát a spolupředseda GKKE Karl Jüsten. Vláda podle církví nedodržela ani slib týkající se omezení prodeje zbraní v zemích mimo Evropskou unii a NATO.

Ekonomický mluvčíh vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Joachim Pfeiffer nicméně prohlásil, že prodej zbraní Saúdské Arábii je pro Německo stále důležitý. „Je špatné a nebezpečné přerušit veškerou komunikaci a poté jednostranně stáhnout už schválené vývozy zbraní,“ popsal stanovisko CDU Pfeiffer. 

„Německo by ztratilo důvěryhodnost. Saúdská Arábie je důležitý strategický pilíř na Blízkém východě a Západ si nemůže dovolit přijít o její vliv na další blízkovýchodní státy. Ostatní země, například Rusko, jsou připravené tuto mezeru okamžitě vyplnit,“ uzavírá Pfeiffer.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Německo a Francie se semknou v zahraniční politice, obraně i ekonomice

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron při...

Německo a Francie prohloubí spolupráci v zahraniční politice, obraně, hospodářství a při integraci příhraničních...

Majitel domu v Texasu se bránil lupičům. Tři zastřelil, dva zranil

Policie, Texas (ilustrační snímek)

Třemi mrtvými a dvěma zraněnými na straně předpokládaných zlodějů skončil incident pokusu vloupání do domu v americkém...

Doba úsměvů pominula. Španělé migranty nejdříve vítali, teď je nechtějí

Posádka lodi Aquarius při své poslední misi u Libye vzala na palubu stovku...

Španělské úřady změnily svůj postoj vůči migrantům, když na začátku ledna zadržely jednu z lodí španělské nevládní...

Najdete na iDNES.cz