(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Pancer, ČTK

Jaderní Saúdové jsou za rok realitou. Írán se bouří, ani USA nejsou nadšené

  • 325
Na předměstí Rijádu se vysokým tempem rozrůstá jaderná elektrárna, první v Saúdské Arábii. Satelitní snímky ukazují, že experimentální jaderný reaktor je blízko spuštění jen tři měsíce poté, co království oznámilo záměr jej zbudovat. Jaderné ambice Saúdské Arábie odsuzuje Írán, obavy však vyvolávají i u Spojených států.

„Odhadoval bych, že celý komplex mohou mít dokončen - včetně střechy a zavedené elektřiny - během jednoho roku,“ uvedl Robert Kelley, bývalý ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která dohlíží na mírové využívání jaderné energie.

Kelleyho předpověď potvrzují i satelitní snímky, které ve středu zveřejnila agentura Bloomberg. Trojice fotografií ukazuje, jak stavba za dva roky pokročila.

Reaktor, který vzniká ve Městě pro vědu a techniku krále Abdulazize v Rijádu, je pouze experimentální a má sloužit k tréninku jaderných techniků. „S jeho velikostí nemá velký strategický význam,“ uvedl Kelley, podle kterého by reaktoru trvalo 100 let, než by vyprodukoval dostatek plutonia k výrobě nukleární zbraně. 

Ihned po dokončení experimentálního projektu Rijád plánuje zbudovat dva velké, komerční reaktory. V současnosti vybírá firmu, které zakázku zadá, píše CNN. Mezi pěti finalisty je americká společnost Westinghouse, a také firmy z Číny, Ruska, Francie a Jižní Korei. 

Saúdská Arábie se již nyní zdráhá MAAE sdělit, kdo a jak bude nad prvním reaktorem dohlížet. Země je jedním z jejích 171 členských států a v roce 1988 se připojila ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. V současnosti je však Saúdská Arábie podepsaná pouze pod zastaralými pravidly MAAE pro kontrolu využití reaktorů. 

Důvěra Washingtonu klesá

Rijád opakovaně zdůraznil, že jeho jaderné elektrárny budou mít pouze mírové využití. Odborníci se však obávají vzniku závodů v jaderném zbrojení mezi Rijádem a Teheránem. „Pokud Írán vyvine jadernou bombu, my je budeme následovat jak nejrychleji to půjde,“ uvedl loni Saúdský korunní princ Mohamed Bin Salmán. 

Podle CNN znepokojuje americké experty a kongresmany také požadavek Saúdů produkovat do jaderných elektráren vlastní jaderné palivo, než importovat zahraniční, které podléhá přísným kontrolám. Nadměrně obohacené jaderné palivo je totiž základním materiálem pro výrobu jaderných bomb.

Spojené státy odstupují od jaderné dohody, Írán ji nadále bude dodržovat

„Nebylo by pro nás přirozené dovážet obohacený uran z cizích zemí, aby poháněl naše vlastní reaktory,“ odmítl import saúdský ministr energetiky Khálid Falíh s odkazem na fakt, že Saúdská Arábie má nemalé zásoby uranu. S Čínou již podepsal dohodu o průzkumu nalezišť. 

Pochyby o tom, zda je Saúdská Arábie důvěryhodným partnerem, se Washingtonem začaly šířit po loňské vraždě novináře Džamála Chášukdžího na ambasádě v Istanbulu. Vztah Washingtonu s Rijádem ochladl ještě více, když USA ukončily vojenskou podporu Saúdy vedené koalice v Jemenu, která svojí blokádou přístavu Hudajdá zhoršuje humanitární krizi.

Stavbu jaderných elektráren Saúdská Arábie zahájila v rámci dlouhodobé strategie „Vize 2030“, která má zemi zbavit ekonomické závislosti na ropě a rozčlenit její energetický mix. Postavit chce také solární a větrné elektrárny. Jádrem a obnovitelnými zdroji chce Saúdská Arábie v budoucnosti pokrývat až třetinu své energetické spotřeby.

05.dubna 2019 v 00:59, příspěvek archivován: 10.dubna 2019 v 14:58

Saudi Arabia is nearing completion of its first nuclear reactor, satellite images of the facility show, triggering warnings about the risks of the kingdom using the technology without signing up to the international rules governing the industry. https://t.co/Ff1V1oEhxS


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video