Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. července 2021 Anna

Krev, drogy a death metal. Satanovy bestie zděsily katolickou Itálii

Seriál   16:33
Skupinový sex, černá magie, drogové mejdany a rituální vraždy. Před dvanácti lety Itálií otřásl objev kultu Satanovy bestie, jehož členové sprovodili ze světa nejméně čtyři lidi. Příběh skupiny metalistů, kteří vyděsili Itálii, vám přináší další díl seriálu Sekty, kulty, mesiáši.

Elisabetta Ballarinová | foto: Il giornale

Začal se odvíjet 24. ledna 2004 brzy ráno, když policisté v severoitalském regionu Varese dostali hlášení o hysterickém muži, který v mrazu pobíhá po ulici bez bundy a kope do aut. Když dorazili na místo, zjistili, že Andrea Volpe, jak se dotyčný jmenoval, je naprosto zfetovaný.

Jediné, co z něj kromě nadávek dostali, byla informace, že jeho přítelkyně potřebuje pomoc. U nedalekého mostu našli nabouraný fiat, o kus dál byla havarovaná honda a za jejím volantem bezvládná dívka. Elisabetta Ballarinová byla stejně jako její přítel pod vlivem drog a jen stěží odpovídala na otázky policistů.

Když se osmnáctiletá kráska v nemocnici trochu probrala, svěřila se Volpově matce s děsivou informací. Spolu s jejím synem předešlý večer zavraždila Andreovu bývalou přítelkyni Mariangelu Pezzottovou, dceru místního vlivného politika ze strany Forza Italia.

„Neumíš ani pořádně zabít člověka“

Policisté proto okamžitě prohledali její chatu ve vesnici Golasecca asi 60 kilometrů severozápadně od Milána, kde v poslední době se svým přítelem žila. Našli zde velké množství drog, hořící svíci a podivné rituální předměty. Ve skleníku objevili mělký hrob a v něm ještě teplé tělo sedmadvacetileté Pezzotové.

Vyšetřování ukázalo, že Volpe, psychicky labilní a nezaměstnaný narkoman, svoji bývalou přítelkyni vylákal na chatu pod záminkou, že jí chce vrátit videokazetu. Když dorazila na místo, bylo jí hned jasné, že Volpe a Ballarinová jsou pod vlivem drog (policejní prohlídka později ukázala, že si píchali tzv. speedball, tedy mix heroinu a kokainu). Mezi bývalými milenci vypukla hádka, kterou Volpe ukončil dvěma výstřely do obličeje Pezzotové.

Chata, ve které Andrea Volpe zavraždil svou bývalou přítelkyni Mariangellu...
Člen sekty Satanovy bestie Andrea Volpe.
Auto, které Elisabetta Ballarinová měla utopit v řece, aby zametla stopy po...

Volpe však byl mizerný vrah - přestože střílel z několika centimetrů, dívka stále žila. Zoufalý narkoman proto zavolal na pomoc svého kamaráda Nicolu Saponeho, který vydal rozkaz jeho bývalou přítelkyni odstranit. Důvod? Pezzotová toho věděla příliš o jejich satanistické sektě. „Je mi z toho na blití. Neumíš ani pořádně zabít člověka,“ řval Sapone v chatě a pak několika ranami lopatou ukončil agónii umírající dívky.

Než odjel, přikázal Volpemu a Ballarinové, aby tělo zakopali na zahradě a auto zavražděné dívky hodili do řeky. Oba se na to posílili další dávkou speedballu, tělo nedbale zahrabali ve skleníku a vydali se k řece Ticino. Po cestě se však vybourali a Volpe se vydal mrazivým ránem pro pomoc...

Zarputilý otec

Jen pár hodin poté, co se zpráva o vraždě ve vesnici Gollasecca objevila v televizi, dorazil na policii muž jménem Michele Tollis. O šest let dříve přišel o svého šestnáctiletého syna Fabia, který jednoho lednového dne roku 1998 odešel za kamarády do metalového klubu Midnight a už se nikdy nevrátil. Spolu s ním zmizela i jeho přítelkyně Chiara Marinová. Policie tvrdila, že nejspíš spolu utekli, zoufalý otec tomu však nevěřil a na vlastní pěst se pustil do vyšetřování.

Měl neblahé tušení, že klíč k zmizení jeho syna se skrývá mezi vyznavači death metalu a má cosi společného s uctíváním ďábla. Začal objíždět metalové koncerty a festivaly po celé Evropě, rozdával letáky s fotkou svého syna, zpovídal Fabiovy přátele z klubu Midnight. Bylo mu podezřelé, že mnoho z nich při rozhovoru uhýbá pohledem.

Mezi kamarády jeho syna patřil i Andrea Volpe, takže když Michele Tollis v roce 2004 zaslechl jeho jméno z televize ve spojitosti s vraždou, na nic nečekal a vydal se na policii. Překvapeným strážcům zákona předal tlustou složku, ve které podrobně zmapoval vztahy na deathmetalové scéně v Miláně a okolí.

„Příběh, který nám Michele Tollis vyprávěl, byl podivný. Ale nezůstalo jen u vyprávění, svůj příběh podepřel velmi přesvědčivými dokumenty a fotografiemi, které nashromáždil v průběhu šesti let. Na vlastní pěst vedl skutečné vyšetřování,“ vzpomínal později podle BBC policista Teniente Enzo Molinari.

Fotogalerie

Policisté využili Tollisovy dokumenty a Volpeho u výslechu zmáčkli. Když začal mluvit, začalo být jasné, že na severu katolické Itálie řadu let existoval krvavý kult vyznávající síly temna.

Sex, drogy a death metal

Skupina Satanovy bestie vznikla v druhé polovině 90. let a její motto znělo: „Kdo udělá chybu, zaplatí. Kdo zradí, zemře“. Příslušníci chodili celí v černém, na oblečení měli pentagramy, převrácené kříže, číslo 666 a odznaky s rohatou hlavou pána pekel. Své pokojíky vymalovali černou barvou a vyzdobili je satanistickými ornamenty a soškami.

Praktikovali skupinový sex a užívali tvrdé drogy. „Brali jsme LSD, marihuanu, heroin, kokain i čistý líh. Míchali jsme to všechno dohromady, abychom se dostali do extáze,“ uvedl v roce 2004 u výslechu jeden z členů sekty Mario Maccione. Kromě fetu a orgií měli zálibu v černé magii. Během svých temných rituálů pálili vlasy, nehty či fotografie lidí, které chtěli proklít.

Aby se posílilo vzájemné pouto ve skupině, pili vlastní krev smíchanou s krví dalších členů kultu. Věřili, že si díky tomu budou moci navzájem číst myšlenky. Mohli bychom je považovat za znuděné výrostky, kteří svůj pubertální vzdor ventilují skrze tvrdou muziku a hru na černokněžníky. Jenže skupina sáhla i po lidských obětech.

Teď jsou z vás zombie

Tou první se měla stát Chiara Marinová, která se k satanistům přidala z lásky k jednomu z nich. Ostatní ji však začali během rituálů šikanovat a Marinová se proto pokusila ze skupiny odejít. Časem se od skupiny částečně odstřihla a dokonce si mezi metalisty našla nového přítele - Fabia Tollise.

Satanovy bestie mezitím došly k názoru, že devatenáctiletá prodavačka Marinová představuje Pannu Marii a je tedy démonem, který musí být zavražděn, aby neohrozila existenci skupiny. Spolu s ní měl zmizet i mladý Tollis. Zvažovaly, že je předávkují heroinem nebo že jejich automobil o silvestru vyhodí do vzduchu. Nakonec se rozhodly pro rituální vraždu.

V noci na 18. ledna 1998 členové kultu pozvali Tollise a jeho dívku na černou mši v lese u města Somma Lombardo. Když Marinová s Tollisem dorazili na místo, spatřili v bledém světle úplňku dva čerstvé hroby.

Hrob v lese, kde policisté našli Chiaru Marinovou a Fabia Tollise.

V tu chvíli se Sapone vrhl s nožem na Marinovou a začal do ní bodat jako šílený. Tollisovi, který se ji snažil bránit, nacpali do úst listí, aby nemohl křičet. Pak ho ubili lopatou a kladivem. Když bylo krvavé dílo hotovo, Sapone si do jejich krve namočil cigaretu, vykouřil ji a mrtvoly pomočil. Nakonec si na jejich hrobech zatančil a vykřikoval: „Teď z vás jsou zombie. Zkuste se odsud vyhrabat, jestli na to máte!“

Milost pro krásku

O šest let později členové sekty díky zarputilosti Michela Tollise skončili za mřížemi. V průběhu vyšetřování vyšlo najevo, že mají na svědomí přinejmenším ještě jeden lidský život. Čtvrtou obětí kultu se stal bubeník Andrea Bontade, který se původně měl také účastnit vraždy Fabia a Chiary. Na poslední chvíli však dostal strach a na smluvené místo nedorazil.

Satanovy bestie mu tuto „zbabělost“ neustále vyčítaly, urážely ho a nakonec ho dohnaly k sebevraždě. V září 1998 Bontade po noci plné drog a alkoholu usedl do auta a v rychlosti 180 kilometrů v hodině naboural do zdi. „Tohle je sekta a z ní se nedostaneš jinak než mrtvý,“ vysvětlil později Bontadeho smrt jeden z členů kultu u soudu.

Sekty, kulty, mesiáši

Italští novináři ve spojitosti se Satanovými bestiemi spekulovali o celkem dvaceti mrtvých či zmizelých. Bedlivě zkoumali případy neobvyklých sebevražd, podezřelých úmrtí a podivná zmizení lidí ze severu Itálie, kteří měli blízko k deathmetalové scéně či koketovali se satanismem. Další vraždy se však neprokázaly.

Volpe původně dostal 30 let, ale soud mu později za spolupráci s vyšetřovateli deset let ubral. Nicolu Saponeho a dalšího zakladatele skupiny Paola Leoniho poslal na doživotí do vězení, dlouholeté tresty vyfasovali také čtyři další stoupenci Satana.

Ballarinová dostala 24 let a tři měsíce. Za mřížemi se naprosto změnila, začala studovat a v roce 2013 dostala od italského prezidenta milost. V rozhovoru s novináři vzpomínala, že Volpeho poznala, když jí bylo 14 let. Její rodiče spolu nevycházeli a ona se řezala na pažích, aby „necítila bolest, která ji svírala uvnitř“. Proč s ní Volpe byl? „Kvůli penězům a kvůli sexu,“ přiznala.

Muzika s tím nemá nic společného

Případ Satanových bestií italskou veřejnost naprosto zděsil. Média hledala souvislost s nástupem internetu či zánikem tradičních rodinných hodnot.

Katolická univerzita napojená na Vatikán otevřela pro kněze a seminaristy zvláštní dvouměsíční kurz exorcismu a italská policie oznámila plán na vytvoření speciální jednotky pro boj s násilnými kulty, především satanisty. Její součástí měl být i psycholog, kněz a expert na okultní záležitosti.

Sekty, kulty, mesiáši

K případu se vyjádřil i nejslavnější katolický exorcista Gabriele Amorth: „Samozřejmě, že je to Satanovo dílo. Tito chlapci byli závislí na zlu, četli satanistické knihy. A svědčí o tom i zuřivost, s kterou vykonali své činy“. Jiný katolický kněz zase vyzval k zákazu death metalu. „Pokud se hudba stane nástrojem hanebných činů a smrti, tak ji musíme zastavit,“ prohlásil podle BBC Don Aldo Buonaito.

Metalisté jakoukoliv souvislost mezi zločiny na severu Itálie a svojí hudbou odmítli. Také střízlivěji uvažující odborníci usoudili, že vraždy v provincii Varese nebyly plodem death metalu a Satana, ale spíše zločiny zfetovaných zoufalců, kteří nevěděli co se životem.

Potvrzují to i slova jednoho z členů kultu Maccioneho, který od 15 let hrál na kytaru v metalové kapele: „Kdybych myslel jenom na hraní, tak bych se do toho průšvihu nikdy nedostal. Muzika s tím nemá nic společného“.

Místa řádění Satanových bestií: Somma Lombardo (červená značka) a vesnice Gollasecca (modrá značka)

Místa řádění Satanových bestií: Somma Lombardo (červená značka) a vesnice Gollasecca (modrá značka)

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Klimatolog varuje: Stoupne hladina oceánů a smrtící horko způsobí migraci

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

Slovák se zasekl o výtah na televizním vysílači, zemřel ve výšce 250 metrů

Vysokohorští záchranáři se pokoušeli zachránit život šestapadesátiletému muži, jemuž se při práci na vysílači Suchá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Česku je první případ mutace delta plus. Má ji třicetiletá žena z jižní Moravy

V České republice se šíří hlavně varianta koronaviru delta, původně označovaná jako indická. Experti zachytili v...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Tajemství letu z Prahy do Tokia: kryli sportovce před přísnou izolací?

Premium Ten let už zaujal japonská média, napsali o něm třeba i v Indii a podrobnosti v pátek zjišťoval také americký Wall...

Česko stavělo Afgháncům školy, farmy i základny. Co z nich zbylo?

Premium Více než čtvrt miliardy korun investovala Česká republika do rekonstrukce Afghánistánu. V době, kdy naše vojenské...

  • Další z rubriky

Běloruský režim likviduje nepohodlné zdravotníky. Proočkovanost v zemi vázne

Premium Vakcinační kampaň proti koronaviru v Bělorusku vázne. Nízký počet naočkovaných souvisí s nedostatkem vakcín, omezenou...

V KLDR umírají hlady i privilegovaní Číňané. Země je na dně, tvrdí místní

Premium Nedostatek jídla v Severní Koreji zasahuje už i dříve privilegované skupiny. Na vlastní kůži jej pociťuje také místní...

Na chorvatské dálnici havaroval autobus, zemřelo nejméně deset lidí

Nejméně deset lidí nepřežilo ranní havárii autobusu, který sjel z dálnice na východě Chorvatska. Dalších čtyřiačtyřicet...

Korály v Karibiku decimuje odpadní voda z lodí, soudí vědci. Infekce se šíří

Smrtící infekce se šíří mezi korály v Karibiku. Podle vědců nemoc souvisí s odpadní vodou vypuštěnou z velkých lodí....

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Pornoherečka se zastřelila kvůli rakovině. Její kolega se zabil na motorce

Americká pornoherečka Dahlia Sky spáchala sebevraždu. Měla rakovinu prsu a podle lékařů poslední fáze nemoci provázely...

Opravdová vesmírná turistika začala. Bezos s hosty strávili minuty v kosmu

O něco málo více než deset minut trvala celá cesta od startu do přistání pro čtyři vesmírné turisty, kteří se v úterý...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...