Šaron Arafatovi nevěří

  21:53aktualizováno  21:53
Arafat musí podniknout tři konkrétní kroky, aby dokázal, že to se slibem o příměří myslí vážně. Izraelský premiér Ariel Šaron na tiskové konferenci v Tel Avivu upozornil, že nevěří prohlášením, ale pouze činům. Neví totiž, zda Arafatův sobotní slib o příměří není pouze taktickým krokem.

Arafat v sobotu nařídil svým bezpečnostním složkám, aby začaly uplatňovat okamžité a úplné příměří vůči Izraeli. Učinil tak po pátečním krvavém sebevražedném atentátu v Tel Avivu, který si vyžádal 20 obětí a stovku zraněných, a v obavě z případné tvrdé izraelské odvety. Šaron na tiskové konferenci také zopakoval svůj postoj, že za útoky proti Izraeli nese odpovědnost palestinská samospráva.

Zároveň však nenaznačil, jaké kroky hodlá Izrael podniknout, pokud Palestinci příměří nezačnou uplatňovat. Řekl však, že zdrženlivost je prvkem moci.

Kroky, které musí šéf palestinské samosprávy Jásir Arafat okamžitě podniknout:

1. Skoncovat s podněcováním k násilí
2. Ukončit veškerý teror a násilí
3. Znovu zatknout všechny teroristy, které propustil na svobodu a kteří stojí za dnešními teroristickými aktivitami
K masakru se přihlásil Hamas
K odpovědnosti za páteční sebevražedný útok v Tel Avivu se přihlásily oddíly Kásam, ozbrojené křídlo palestinského militantního hnutí Hamas. Své prohlášení poslaly faxem agentuře AFP v Damašku. Kásam se k odpovědnosti za krvavý útok přihlásil krátce před tím v telefonátu televizi libanonského fundamentalistického hnutí Hizballáh.

"Organizace Kásam nám zavolala a oznámila nám, že se hlásí k odpovědnosti za útok," uvedla televize bez dalších podrobností.

Minulý týden se k odpovědnosti za jiný útok v Izraeli přihlásila další palestinská militantní organizace, Islámský džihád, a to také prostřednictvím televize libanonského Hizballáhu.

Sebevražedný útok, při kterém už zemřelo 20 lidí a další desítky byly zraněny, provedl podle televize Abú Zabí jistý Saíd Hasan Chudarí, který přišel z Jordánska. Izraelský vojenský rozhlas uvedl, že muž pocházel z Kalkílije na západním břehu Jordánu, později prý sloužil v jordánské armádě.

Americký ministr zahraničí Colin Powell vyzval Arafata, aby skutky dokázal uplatňování v sobotu nařízeného příměří. Uvítal na druhé straně umírněnou reakci izraelské vlády a varoval Izrael před odvetnými akcemi, které by mohly roztočit novou spirálu teroru. Powell také naznačil, že USA jsou připraveny hrát na Blízkém východě významnější úlohu. On sám je prý připraven odjet na Blízký východ a jednat, pokud bude moci položit na stůl něco užitečného, co napomůže řešení problému, a nepůjde jen o jednání pro jednání.

Arafat dostal od Izraele ultimátum
Izrael dává palestinskému vůdci Jásiru Arafatovi "den nebo dva", aby prokázal, že to myslí vážně s úsilím o příměří. Arafat se k tomu zavázal v sobotu v reakci na atentát, při němž zahynulo už dvacet Izraelců.

Třináct palestinských hnutí však na nedělní schůzce svých představitelů v Gaze vyjádřilo odhodlání v intifádě pokračovat. Izrael zatím nepodnikl ani neoznámil žádná odvetná opatření s výjimkou uzávěry pásma Gazy a Předjordánska a blokády palestinských měst v Předjordánsku.

Izrael prý obnovil akce proti militantním hnutím
Izrael obnovil akce proti militantním palestinským hnutím, především proti Hamasu a Islámskému džihádu, které nesou odpovědnost za většinu protiizraelských útoků a atentátů. Uvedly to podle agentury Reuter izraelské bezpečnostní zdroje.

"Byl vydán příkaz, aby armáda zaútočila na Hamas a Islámský džihád, a tato ofenzíva začala," uvedl podle AFP izraelský rozhlas.

K údajnému incidentu došlo podle Islámského džihádu poblíž vesnice Tamún na západním břehu Jordánu. Izraelské bezpečnostní síly prý odpálily na dálku řízenou výbušninu na silnici, kudy právě projížděl Ahmad Muhammad Bišarát, bývalý člen Hamasu. Ten však vyvázl bez zranění.

Izraelské bezpečnostní zdroje informaci o obnovení zatím blíže neupřesněných akcí proti Islámskému džihádu a Hamasu potvrdily poté, co právě Islámský džihád obvinil podle agentury Reuters Izrael, že se jeho bezpečnostní síly pokusily fyzicky zlikvidovat jednoho z aktivistů hnutí.

Izraelský veřejný rozhlas podle agentury AFP označil tyto akce proti palestinským militantním hnutím za vojenskou ofenzívu. Izraelské úřady se k tomuto incidentu nevyjádřily.

Izraelský ministr financí Silvan Šalom prohlásil, že na sobotním zasedání izraelského bezpečnostního kabinetu byly vybrány terče, na něž se má udeřit. Palestinské úřadovny a policejní stanice v pásmu Gazy a v Předjordánsku byly v předtuše útoku pusté.

Ministr zahraničí Jan Kavan, který je v Jordánsku, řekl, že Česko podporuje snahy této země zajistit stabilitu na Blízkém východě. "Česká republika si nedělá ambice na to, že by mohla zaujmout v tak složitém problému klíčovou roli. Považuji však za důležité, abychom byli informováni a využili přátelské vztahy na obou stranách. Naskytne-li se možnost nějaké zprostředkovatelské role, je ČR připravena ji využít," prohlásil.

Palestinci: Osadníci zastřelili dva krajany
Na západním břehu v neděli přišli o život dva Palestinci, když ztratili kontrolu nad svým vozem, po němž podle palestinských zdrojů stříleli izraelští osadníci. Izraelský mluvčí řekl, že o žádné střelbě nemá zprávy.

Arafat nařídil uplatňovat příměří
Palestinský předák Jásir Arafat v sobotu písemně nařídil svým bezpečnostním službám, aby začaly uplatňovat okamžité a úplné příměří vůči izraelským cílům. Podle izraelského veřejného rozhlasu bezpečnostní kabinet, který o nejnovějším vývoji situace jednal zhruba sedm hodin, dal Arafatovi 24 hodin, aby svou vyjádřenou vůli převedl do konkrétní roviny.

Palestina evakuuje budovy v pásmu Gazy
Palestinské úřady v obavě před izraelským útokem nařídily evakuaci veřejných budov na svých územích, která se má týkat ministerstev a správních úřadů a také policejních stanovišť, dále palestinské televize a univerzity v Gaze. Také mezinárodní organizace začaly evakuovat z palestinských územích svůj personál.

Izrael se zřekl politiky zdrženlivosti
Izrael se zřekl politiky zdrženlivosti, kterou nedávno vyhlásil. Rozhodl o tom bezpečnostní kabinet, který zvažoval odvetu za páteční atentát. Žádné konkrétní odvetné kroky proti Palestincům zatím oznámeny nebyly. "Izrael podnikne všechna potřebná opatření na obranu svých občanů", řekl po zasedání kabinetu tajemník vlády Gideon Saar. "Detaily neuvádíme," dodal.

Řekl dále, že odpovědnost za atentát nese palestinská samospráva. Izrael z toho podle něho vyvodí patřičné důsledky a nebude se samosprávou jednat, dokud ta nepodnikne opatření k zastavení teroru.

Komuniké z několikahodinového zasedání kabinetu nijak nereaguje na slova palestinského vůdce Jásira Arafata, že učiní vše pro okamžité a bezpodmínečné příměří s Izraelem. "Jsem pro to, aby byl Arafat souzen ne podle slov, ale podle činů," řekl Saar.

Bezpečnostní kabinet rozhodl, že cesta premiéra Ariela Šarona do Evropy, která byla plánována na příští týden, se na neurčito odkládá.

Před budovou, kde ministři jednali, se shromáždilo asi 150 atentátem rozhněvaných lidí, kteří volali Hanba! a vyzývali Šarona, aby nechal armádu zvítězit.

Izraelská armáda už zahájila blokádu všech palestinských měst na autonomním západním břehu Jordánu.

Izrael připravoval odvetu
Izraelský bezpečnostní kabinet dvanácti členů vlády začal jednat krátce po deváté hodině SELČ. Zasedání členů vlády v sobotu, která je židovským svátkem, je nanejvýš neobvyklé.

Předcházela mu schůze bezpečnostního minikabinetu. Jeho členy jsou premiér Šaron, ministr obrany Benjamin ben Eliezer a ministr zahraničí Šimon Peres. Z tohoto jednání však nic neproniklo na veřejnost. "Kabinet bude jistě přezkoumávat otázku jednostranného příměří, které Izrael vyhlásil 22. května," řekl mluvčí premiéra Ariela Šarona Raanan Gissin.

Izraelský ministr spojů Reuven Rivlin podle AFP tvrdí, pokud palestinský vůdce Jásir Arafat nemůže anebo nechce skoncovat s protiizraelskými atentáty, mohl by ho
Izrael z palestinských autonomních území vyhnat.

Arafat slibuje příměří
Arafat na tiskové konferenci v Ramalláhu slíbil, že vyvine maximální úsilí, aby bylo zastaveno krveprolití palestinského a izraelského lidu a sjednáno okamžité a bezpodmínečné příměří. "Opakuji naše odsouzení této tragické operace proti civilistům a všech operací, které vyúsťují v zabití civilistů, ať Palestinců, nebo Izraelců," prohlásil.

Atentátník spáchal v pátek večer v Tel Avivu nejkrvavější protiizraelský útok za posledních pět let.

Sebevražedný atentátník odpálil nálož mezi mladými lidmi u vchodu do diskotéky. Aby si pojistil ničivý účinek nálože, přidal do ní hřeby a šrouby.

Při atentátu přišlo zatím o život 20 lidí.
Několik z více než 90 raněných je stále v kritickém stavu.

Nejkrvavější útok za pět let
"Viděl jsem jak lidé létali ve vzduchu. Bylo mnoho raněných," řekl rozhlasu očitý svědek exploze. Mezi oběťmi je mnoho mladých lidí. Na místo okamžitě dorazilo zhruba třicet sanitek a policie oblast uzavřela. Všechny oběti sebevražedného útoku byli mladí lidé ve věku od 14 do 32 let.

Jak oznámila izraelská televize, pohřební služba řízená ortodoxními Židy odmítla dva z nich pohřbít s odůvodněním, že jejich rodiče nejsou Židé. Jde o dva mladé ruské imigranty.

Izraelská policie oznámila, že zatkla několik lidí, ale žádné podrobnosti neuvedla.

Izrael vyhlásil blokádu
Izrael v prvním odvetném kroku zpřísnil blokádu palestinských území a vyzval Palestince z těchto území, kteří jsou nyní v Izraeli, aby se co nejrychleji vrátili domů. Podle televize začaly už v noci na palestinských územích přípravy na případné rozsáhlé odvetné akce Izraele. Později izraelská armáda zahájila totální blokádu všech palestinských měst na autonomním území západního břehu Jordánu.

Intifáda už stála na 600 životů
Útok zapadá do palestinského povstání proti Izraeli (intifády), které vypuklo loni v září. Zatím při něm bylo podle agentury AP zabito 484 na palestinské straně (včetně pátečního atentátníka) a 104 Izraelců.

Páteční krvavý útok ihned odsoudili americký prezident George Bush, generální tajemník OSN Kofi Annan i francouzský prezident Jacques Chirac. Německý ministr zahraničí Joschka Fischer, který je právě na návštěvě v Izraeli, položil ráno kytice květů na místě atentátu. Masakr odsoudili také britský premiér Tony Blair, Evropská unie, ruské ministerstvo zahraničí a další.

Atentát naopak uvítala radikální Lidová fronta pro osvobození Palestiny se sídlem v Damašku.

Sebevražedné útoky Palestinců

 - 4. března Útok sebevražedného atentátníka ve městě Netanja: čtyři mrtví a na 60 zraněných. Pachatelem Hamas.

 - 27. března Izraelskou částí Jeruzaléma otřásly během šesti hodin dva bombové výbuchy. Druhá exploze zasáhla autobus. Při výbuchu zemřel sám atentántník, 11 lidí bylo zraněno. Ráno vybuchla nálož v automobilu poblíž nákupního střediska ve čtvrti Talpiot. Zraněni byli tři lidé.
 - 28. března Sebevražedný útok provedl palestinský terorista u města Kalkílija na západním břehu Jordánu. Spolu s pachatelem přišli o život dva malí izraelští školáci.

  - 22. dubna Atentát na autobusové zastávce ve městě Kfar Saba: dva mrtví a na 50 zraněných. K útoku se přihlásil Hamas.

- 18. května Palestinec odpálil nálož na svém těle před nákupním střediskem, kam ho chvilku předtím odmítla vpustit ochranka. Zabil pět lidí.
- 25. května Při sebevražedném útoku na izraelskou jednotku v pásmu Gazy přišel o život sám útočník. Další sebevrah zahynul v izraelském městě Hadera. Spolu s ním možná zahynul další člověk.
- 1. června Nejméně patnáct lidí zahynulo a zhruba šedesát bylo zraněno při sebevražedném pumovém útoku poblíž klubu na pobřeží v izraelském městě Tel Aviv. Útok podnikl neznámý Palestinec


Izraelská armáda zahájila blokádu všech palestinských měst na autonomním území západního břehu Jordánu. Je to odveta za páteční protiizraelský atentát, při kterém v Tel Avivu zahynulo 18 lidí a asi 100 bylo raněno. (2. června 2001)

Izraelská armáda zahájila blokádu všech palestinských měst na autonomním území západního břehu Jordánu. Je to odveta za páteční protiizraelský atentát, při kterém v Tel Avivu zahynulo 18 lidí a asi 100 bylo raněno. (2. června 2001)

Izraelská armáda zahájila blokádu všech palestinských měst na autonomním území západního břehu Jordánu. Je to odveta za páteční protiizraelský atentát, při kterém v Tel Avivu zahynulo 18 lidí a asi 100 bylo raněno. (2. června 2001)

Izraelská armáda zahájila blokádu všech palestinských měst na autonomním území západního břehu Jordánu. Je to odveta za páteční protiizraelský atentát, při kterém v Tel Avivu zahynulo 18 lidí a asi 100 bylo raněno. (2. června 2001)

Izraelská armáda zahájila blokádu všech palestinských měst na autonomním území západního břehu Jordánu. Je to odveta za páteční protiizraelský atentát, při kterém v Tel Avivu zahynulo 18 lidí a asi 100 bylo raněno. (2. června 2001)

Izraelská armáda zahájila blokádu všech palestinských měst na autonomním území západního břehu Jordánu. Je to odveta za páteční protiizraelský atentát, při kterém v Tel Avivu zahynulo 18 lidí a asi 100 bylo raněno. (2. června 2001)

Izraelská armáda zahájila blokádu všech palestinských měst na autonomním území západního břehu Jordánu. Je to odveta za páteční protiizraelský atentát, při kterém v Tel Avivu zahynulo 18 lidí a asi 100 bylo raněno. (2. června 2001)

Izraelská armáda zahájila blokádu všech palestinských měst na autonomním území západního břehu Jordánu. Je to odveta za páteční protiizraelský atentát, při kterém v Tel Avivu zahynulo 18 lidí a asi 100 bylo raněno. (2. června 2001)

Izraelci zapalovali svíčky na místě sebevražedného útoku neznámého Palestince před vchodem do diskotéky v Tel Avivu. (3. června 2001)

Archivní snímek Saída Hasana Chudarího z Jordánska, který údajně provedl sebevražedný útok na diskotéku v Tel Avivu, kde 1. června zemřelo 20 mladých Izraelců a další stovka byla zraněna. (3. června 2001)

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Globální oteplování přinese i víc letů s turbulencemi, varuje vědec

Boeing B737 společnosti Turkish Airlines

Kromě stoupání hladiny oceánů, extrémů v počasí a vymírání zvířat se změna klimatu může projevit i v letecké dopravě....

Putin připoutal Krym ještě víc k Rusku, spustil tam naplno dvě elektrárny

Ruský prezident Vladimir Putin v rámci oslav pátého výročí anexe Krymského...

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí v rámci oslav pátého výročí anexe Krymského poloostrova spustil na plný výkon...

Najdete na iDNES.cz