"Víš, co to je, být sám proti všem Arabům? Mít je na telefonu? Jsou hrozní, přísahám," vysvětloval Sarkozy Topolánkovi.
Šlo mu o to, aby Česko ustoupilo od šéfování Unii pro Středomoří, což je instituce, která vznikla na francouzský popud a sdružuje země severní Afriky a EU. Česko by se jí mělo automaticky ujmout, až bude příští půlrok v čele Evropské unie.
"Chápu, proč to říkáš," reagoval Topolánek podle záznamu, který pořídil nejmenovaný diplomat. "Unie pro Středomoří je tvoje dítě, vypiplal sis ho. A bez francouzské výživy to miminko nepřežije. Chceme mít smířlivý postoj," dodal premiér.
Včera Topolánek MF DNES potvrdil, že Francii ustoupil. "Česká republika bude zemí předsedající, nikoli lídrovskou. Není to bráno jako precedens, pouze potvrzení role Francie jako tahouna procesu spolupráce 43 zemí," napsal v SMS.
Výměnou mu Sarkozy slíbil, že Česko bude do roku 2011 předsedat iniciativě Východní partnerství. Je to nepříliš významné uskupení, které se zabývá ekonomickými a politickými problémy východní Evropy. - čtěte Sarkozy při schůzce s Topolánkem podpořil české předsednictví
Šéfredaktor Reflexu Pavel Šafr řekl, že záznam dostali z vyšších diplomatických kruhů. "Od osoby, u které nemůže být podezření, že by nám dala podvrh."
Šafr podotkl, že i tak redakce dále zjišťovala, jestli záznam odpovídá pravdě. Ukázali jej dalším diplomatům. V dokumentu, který se běžně sepisuje při diplomatických jednáních, je totiž rozdělovník s údaji, komu všemu byl záznam zaslán. "Podle toho jsme to ověřovali. Máme potvrzeno, že to je oficiální záznam," řekl Šafr.
Komunikace, kterou Reflex zveřejňuje ve svém dnešním vydání, probíhala takto (redakčně kráceno):
Sarkozy: Unie pro Středomoří. Je to strašné. Několikrát jsem procestoval Středozemí. Má idea je, aby Egypt s Francií byly v čele a aby Evropská unie spolupředsedala. Jednat s Araby není vůbec jednoduché. Přeci nejde, aby Středozemí předsedali Švédové. Chci Unii pro Středomoří prezentovat jako dohodu mezi Českou republikou a Francií. A tobě odpadá jeden problém, jak čelit rozhádaným lídrům ve Středozemí, dost na tom, že musíš zvládat politickou situaci doma.
Topolánek: Máš zkušenost. Ale my ji máme zase s Východem.
Sarkozy: Dobře, už jsem se také leccos přiučil. Ale alespoň jich je tam míň. Ale na jihu? Alžírský prezident Buteflika, Tunisan, marocký král, Libye, Izrael. Šílená práce.
Topolánek: O. K., nemám s tím problém. Ale přeji si, aby souhlasily i ostatní země EU. Obávám se precedentu. Pokud by se konal summit k východní Evropě, pak tam musíš být ty i Angela Merkelová.
Sarkozy: Řeknu ano a také přijedu. Máš totální podporu. Nejde však, aby – pokud by šlo o východní Evropu – předsedalo třeba Irsko nebo Portugalsko. Něco jiného je jejich účast. Ale předsedat musí jiný.
Topolánek: Takže na jaře počítám na summitu o východu Evropy s pomocí Francie.
Sarkozy: Udělejme dohodu: Zůstaneš předsedou východní Evropy. Potřebuješ mě. Já v křesle zůstávám, nechystám se odejít. Ty si vážně myslíš, že bych dal přednost Angele? Pomohu ti na začátku. A v závěru českého předsednictví se zasadím, abyste měli vliv, stejně jako bude mít Francie v Unii pro Středomoří. Bojuj teď za mě a já budu bojovat za tebe. Čím více se zasadíme jeden o druhého, tím lépe.
O finanční krizi
Topolánek: Česká republika není zasažena tolik jako ostatní. Očekáváme ochlazení ekonomiky, růst nezaměstnanosti. Zpomalení hospodářství – v automobilovém průmyslu se bude propouštět. Chci rovněž zdvořile požádat, zda by se náš člověk mohl dostat do francouzské delegace na summit skupiny G20, které nejsme členem.
Sarkozy: Souhlasím. Beru s sebou ministra financí Česka. Řeknu to veřejně rád, tajné dohody nefungují. Znáš mě, jsem sice tvrdý, ale držím slovo. Vyhlásíme to spolu.
O Lisabonské smlouvě
Dále se pak francouzský prezident dosti neotřele vyjádřil o italském premiérovi Silviu Berlusconim a Topolánek zase prozradil, jak vidí situaci v ODS ohledně Lisabonské smlouvy.
Sarkozy: Silvio vždy říká ne a pak na konci řekne ano. Nikdy nevystoupí z vlaku EU, Silvio.
Topolánek: Voliči ODS jsou z pětaosmdesáti procent pro Lisabon. A s otázkou ratifikace jsem připraven vystoupit na kongresu ODS. Ratifikaci však do konce roku nestihneme. Odhaduji to spíše na první čtvrtletí 2009. Riziko však nevidím, jakkoli budu mít uvnitř strany opozici.
Je možné, že se státníci takto spolu baví? "V osobních vztazích mezi politiky je takový způsob mluvy možný, nicméně ve vztazích Topolánka se Sarkozym si to neumím představit," řekl včera Jiří Gruša, ředitel diplomatické akademie ve Vídni, když si záznam přečetl.
A jak si šéfredaktor Pavel Šafr vysvětluje, že záznam vůbec unikl? "Pro tu delegaci, která seděla spolu s Topolánkem u stolu, to musel být neuvěřitelně silný zážitek. Domnívám se, že ten, kdo u toho byl, se o něj chtěl podělit," říká Šafr.
Z celého záznamu podle něj vyplývá, že česká delegace zjevně nevěděla, jak reagovat.