Santa Claus čelí podezření, že si příběh o umírajícím chlapci vymyslel

  18:40aktualizováno  18:40
Příběh muže v kostýmu Santy Clause, jemuž v náručí zemřel vážně nemocný chlapec, obletěl média po celém světě. Nyní se však zdá, že dojemná historka má trhlinu. Lokální deník Knoxville News Sentinel, který zprávu přinesl jako první, uvedl, že se mu příběh nepodařilo ověřit.
Santa Claus (ilustrační foto)

Santa Claus (ilustrační foto) | foto: SXC

Šedesátiletý Eric Schmitt-Matzen se již šest let převléká za Santu Clause. Americkým médiím se svěřil se svým smutným zážitkem, kdy mu v náručí zemřel pětiletý chlapeček, který si přál spatřit vánočního děda. „Dal jsem mu dárek. Byl tak slabý, že ho ani nemohl vybalit z balícího papíru. Když uviděl, co je uvnitř, doširoka se usmál a opět položil hlavu na polštář,“ popisoval Schmitt-Matzen (celý příběh si můžete přečíst zde).

Deník Knoxville News Sentinel, který o smutném příběhu informoval jako první, se od něj však nyní distancoval. „Od zveřejnění příběhu provedl News Sentinel další šetření, aby nezávisle ověřil Schmitt-Matzenův příběh. To se nepodařilo. Ačkoli jsme prošetřili informace o jeho minulosti, jeho příběh o daru pro umírající dítě zůstává neověřený,“ uvedl deník.

Pravdivý příběh, nebo ne?

Zatímco deníku Knoxville News Sentinel se „Santův“ příběh ověřit nepodařilo, lokální stanice WBIR-TV prý byla úspěšnější.

Televize podle svých slov „nezávisle ověřila několik klíčových detailů příběhu, ale souhlasila s tím, že je v zájmu soukromí (rodiny) nezveřejní“.

Schmitt-Matzenova manželka Sharon reportérům sdělila, že jména rodičů chlapce ani zdravotní sestry nezveřejní, pokud to nebudou chtít, doufá ale, že tak učiní oni sami.

Nebyl to Schmitt-Matzen, kdo deník o příběhu informoval jako první, píše redakce. Novináři se o něm prý dozvěděli od nejmenovaného zdroje, „Santu Clause“ však kontaktovali, aby jim zprávu potvrdil.

„Během rozhovoru řekl, že slíbil chránit identitu rodiny dítěte i zdravotní sestry, která ho zavolala k nemocničnímu lůžku. I v dalších rozhovorech si za tímto příběhem stál,“ napsal deník s tím, že po dodatečném šetření už si za pravdivostí zprávy nestojí.

Server International Business Times navíc přišel se zjištěním, že Schmitt-Matzen má blízko ke krajně pravicovým názorům. Na svém facebookovém profilu se totiž nevyhýbá rasistickým ani islamofobním prohlášením.

Kromě zdi na hranicích s Mexikem, jejíž stavbu navrhuje budoucí prezident Donald Trump, by „Santa“ uvítal i zeď na hranicích s Kanadou. „Skvělé! Ručníkáři přecházejí přes tuhle hranici také!“ vysvětlil svůj názor a dodal, že muslimové ani nepotřebují zbraně, protože „jdou do místního obchodu a nakoupí si tlakové hrnce i další věci, které potřebují, aby mohli vyrábět bomby“.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

První žaloba na Boeing ze strany pilota. Nutili nás riskovat životy lidí

Jeden z motorů Rolls Royce Trent 1000 na letadle Boeing 787 Dreamliner

Kanadský pilot anonymně žaluje společnost Boeing za „bezohlednou lhostejnost“ k bezpečnosti cestujících. Odkazuje tím...

Loď Sea Watch 3 s migranty vplula do italských vod. Úřadům i soudu navzdory

Migranti z lodi Sea-Watch 3 mohli po dvou týdnech opustit palubu a vstoupit na...

Humanitární loď Sea Watch 3 s 42 migranty na palubě se rozhodla porušit italskou blokádu a u ostrova Lampedusa vplula...

K vraždě německého politika Lübckeho se přiznal pravicový extremista

Prouprchlický vysoce postavený úředník ze středoněmeckého Kasselu Walter Lübcke...

Pravicový extremista Stephan E. se přiznal k vraždě politika německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Waltera...

Najdete na iDNES.cz