Norové v Laponsku odhalili desítky případů znásilnění, většina je promlčená

  11:26aktualizováno  11:26
Norskou společností otřásá kauza sexuálního násilí v komunitě Sámů (dříve Laponců) za polárním kruhem. Policie odhalila více než 150 případů, přičemž některé z nich se datují až do roku 1953 a týkají se i dětí. Fakt, že příběhy vypluly na povrch až teď, podle médií ukazuje na nedůvěru původních obyvatel Skandinávie vůči norským úřadům.

Centrum sámské kultury Árran v okrese Tysfjord na severu Norska. (27. listopadu 2017) | foto: Profimedia.cz

Norská policie vyšetřování v komunitě Sámů (zastarale Laponců) spustila poté, co místní deník Verdens Gang loni v létě zveřejnil výpovědi jedenácti žen a mužů. Ti tvrdí, že se stali oběťmi sexuálního napadení v okrese Tysfjord za polárním kruhem.

Nakonec policie odhalila 151 případů útoků. U 43 z nich jde o znásilnění, přičemž ve třech případech byly oběťmi děti. Napočítala také 82 obětí ve věku od čtyř do pětasedmdesáti let a 92 podezřelých. Někteří lidé přitom spadají do obou kategorií.

Fotogalerie

„To číslo je obrovské. Sámové jsou malá komunita a toto je samozřejmě ovlivní,“ řekl starosta Tysfjordu Tor Asgeir Johansen pro norskou agenturu NTB. V okrese totiž žije jen asi dva tisíce lidí. 

Většina obětí i podezřelých jsou Sámové, někteří pak patří také k příznivcům laestadianismu, konzervativního skandinávského hnutí, které usiluje o obrodu luteránství.

Z deseti napadení byli zatím obviněni dva lidé a policie předpokládá, že další budou následovat. Více než sto případů už je však promlčených - některé se táhnou až do roku 1953. Zjištění tak podle britského Guardianu ukazuje dlouhodobou nedůvěru Sámů vůči norské policii.

„Policie nemá důvod věřit, že by etnicita nebo náboženství byly vysvětlením útoků, ke kterým došlo,“ uvedla policejní komisařka Tone Vangenová s tím, že kvůli „jistým mechanismům v komunitě však bylo pro některé záležitosti těžké vyplout na povrch“.

Deník Verdens Gang však už před dvěma lety informoval o studii, podle které se sámské ženy mnohem častěji než jejich norské spoluobčanky stávají obětí sexuálního násilí, typicky ještě jako děti.

Bolest a hrdost zároveň

Za diskriminaci se Sámům už v roce 1997 oficiálně omluvil norský král Harald, zřejmě to však vzájemnou důvěru mezi Nory a Sámy či mezi Sámy a norskými institucemi příliš neposílilo.

Někteří podezřelí si například namísto soudce jako svědka svého pokání vybrali bohy. „Když se na vás norská společnost dívá svrchu, máte pak silnou potřebu se se situací vypořádat uvnitř rodiny,“ dodala Vangenová. Zároveň se však omluvila za selhání policie, která nejednala ani poté, co se o několika případech dozvěděla.

Ředitel sámského kulturního centra v Tysfjordu Lars Magne Andreassen ke kauze sexuálně motivovaných útoků mezi Sámy uvedl, že cítí bolest i hrdost zároveň. „Je bolestné zjistit, že tu bylo tolik případů v tolika letech...a že některé byly vážné. Cítím však hrdost, že se společnost odvážila prolomit to ticho,“ říká Andreassen.

Ani on nezapomněl dodat, že v tysfjordské kauze mlčely i norské úřady. „Nejde ani tak o fakt, že mají Sámové kulturní problém, který bychom měli vyřešit, ale o fakt, že jim nikdo nenaslouchal,“ míní ředitel.

Celkový počet Sámů se odhaduje na 65 až 75 tisíc, přičemž nejvíce jich žije v Norsku. Další jsou však i na území Finska, Švédska, a Ruska. Až do začátku 16. století byli Sámové hlavně rybáři a lovci. Tradičním způsobem obživy byl chov sobů, za kterými kočovali. Část Sámů se pastevectvím dodnes živí, zbytek se již usadil v arktických městech.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Další z rubriky

Na hotel v keňském Nairobi zaútočili teroristé, zemřelo 14 lidí

Vojáci při zásahu proti teroristům, kteří zaútočili na hotel v keňském Nairobi...

Na luxusní hotel v keňském hlavním městě Nairobi v úterý zaútočili ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb. Z hotelu se...

Brexit může položit irské zdravotnictví. Přes Británii jde 70 procent léků

Irové se obávají o dodávky léků z Velké Británie.

Irská vláda se stále více obává brexitu bez dohody, který podle ní ohrožuje pravidelné dodávky léků. Více než dvě...

Britské odmítnutí dohody přiblížilo chaotický brexit, upozornil Juncker

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker před Evropským parlamentem...

Jasné odmítnutí dohody o brexitu v britské sněmovně zvýšilo riziko neuspořádaného odchodu Británie z EU, tedy bez...

Najdete na iDNES.cz