Z lodi Diciotti se mohou vylodit nezletilí, ustoupil ministr vnitra Salvini

  21:37aktualizováno  21:37
Děti mohou loď Diciotti se 177 migranty na palubě opustit, ale nikdo další, uvedl na Facebooku italský ministr vnitra Matteo Salvini. Právě on podmínil vylodění migrantů v sicilském přístavu Katánie slibem unijních zemí, že si běžence rozdělí.

S žádostí, aby se mohlo vylodit alespoň 29 nezletilých bez doprovodu, se ve středu na několik italských úřadů obrátil místní prokurátor.

Prokurátor také vyšetřuje údajné nezákonné zadržení 177 lidí. Kauza vyvolala další roztržku ministra Salviniho se spisovatelem Robertem Savianem. Italská vláda podle Saviana drží migranty jako rukojmí.

Fotogalerie

„Na palubě této lodi je 29 dětí? Ať se vylodí. Udělal jsem krok vpřed, zatímco zbabělá Evropa mlčí a v Bruselu se spí,“ řekl Salvini na videu zveřejněném na svém facebookovém profilu.

Na loď Diciotti se ve středu vydal prokurátor Luigi Patronaggio. Jeho vyšetřování může podle agentury ANSA vést k obvinění z nezákonného zadržení 177 lidí a zatím je vedeno proti neznámému pachateli. Jestliže v jeho středu stane Salvini, bude se záležitostí zabývat speciální ministerský soud. Prokurátor několik státních úřadů včetně resortu vnitra písemně vyzval, aby z lodi nechaly vystoupit přinejmenším nezletilé bez doprovodu.

„Nejsem neznámý. Jsem tady. Jsem Matteo Salvini. Senátor a ministr vnitra s jasně vymezeným mandátem chránit hranice a starat se o bezpečnost této země. Chcete mě vyšetřovat? Vyšetřujte. Chcete mě soudně stíhat? Stíhejte. Já to unesu. (...) Pokud jde o mě - když Evropa neplní svou pozornost, ty lodě, co připlouvají, se mohou rovnou otočit zpět,“ reagoval na vyšetřování Salvini na Facebooku.

„Itálie nás kontaktovala v neděli a od té doby se ve spojení s členskými státy snažíme najít rychlé řešení,“ řekla mluvčí Evropské komise (EK) Tove Ernstová. „Stále jsem s nimi ve spojení. Pokračujeme v práci, aby se lidé mohli vylodit co nejdříve. To je pro EK ten nejdůležitější humanitární imperativ,“ dodala.

Italská média v úterý napsala, že na výzvu Itálie vlažně reagovaly jen Francie a Španělsko. Agentura DPA ve středu informovala, že Berlín váhá, zda migranty přijmout.

Předseda Poslanecké sněmovny Roberto Fico z vládního Hnutí pěti hvězd ve středu řekl, že migrantům by mělo být umožněno z lodi vystoupit a o jejich rozdělení mezi unijní státy se může jednat potom. Opoziční Demokratická strana se podobně vyslovila pro vylodění všech běženců, napsal list La Repubblica. Libye odmítla migranty zachycené na moři přijímat ve svých přístavech, jak v předchozích dnech navrhoval Salvini.

V sérii příspěvků na sociálních sítích napsal Saviano mimo jiné , že „stát drží jako rukojmí 177 lidských bytostí“. Salvini podle něj jedná protiústavně, za což mu hrozí vězení, a spisovatel jej znovu označil za „ministra podsvětí“.

„Léto končí a Saviano zase začíná blbnout. Chybělo vám to? Mně ne,“ reagoval ministr vnitra stroze na kritiku.

Dvojice se nepustila do křížku poprvé. Spisovatel šéfa protiimigrační Ligy soustavně kritizuje kvůli jeho migrační politice, postupu vůči Romům, či 56 milionům eur (přibližně 1,46 miliard Kč), které zpronevěřilo předchozí vedení strany a Liga by je z rozhodnutí soudu měla vrátit. Salvini na Saviana kvůli některým příspěvkům na Facebooku, například kvůli označení „ministr podsvětí“, podal žalobu.

Spisovatel je pod nepřetržitou policejní ochranou od roku 2006, kdy vyšla jeho kniha Gomora, která pojednává o neapolské mafii Camorra.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Čech chtěl do Hongkongu s pěti kilogramy kokainu, zadržela ho policie

Ilustrační snímek

Na letišti uruguayské metropole Montevideo byl v pátek zadržen český občan, který měl v kufru více než pět kilogramů...

E-cigarety mají v USA první oběť. Jak nemoc vzniká, zatím lékaři nevědí

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření elektronických cigaret. S...

Na summitu Trump s Johnsonem slibují velké věci, v ulicích zuří nepokoje

Britský premiér Boris Johnson (vlevo) a americký prezident Donald Trump na...

Summit skupiny G7 ve francouzském Biarritzu pokračoval nedělním setkáním vrcholných představitelů USA a Velké Británie....

Najdete na iDNES.cz