KOMENTÁŘ: Kauza Muslim vztahy s Turky nepoškodí. I kvůli stavbě metra

  9:37aktualizováno  9:37
Ankara se zlobí na Českou republiku kvůli Sálihovi Muslimovi, kterého pražský soud v úterý propustil na svobodu. Odrazí se kauza syrského kurdského politika na česko-tureckých vztazích? Odborník na Turecko Tomáš Laně ve svém komentáři dochází k závěru, že na to jsou vzájemné ekonomické svazky příliš důležité.

Demonstranti slaví propuštění kurdského předáka Sáliha Muslima. (27. února 2018) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Nebývá zvykem, aby se tak malé zemi jako Česko dostávalo v Turecku takové pozornosti jako nyní. Na zadržení a následné propuštění Sáliha Muslima, bývalého spolupředsedy syrskokurdské strany PYD, kterou Turecko považuje za teroristickou, okamžitě zareagovala turecká vládní místa a odrazily se i ve všech tureckých médiích. 

Fotogalerie

Samozřejmě v příslušném stylistickém odstínění podle vztahu daného média k turecké vládě. Od expresivního označování zadrženého jako pohlavára teroristické organizace u těch provládních až po neutrální označení „lídr strany PYD“ u těch ještě opozičních. 

Všude jsou citována vyjádření tureckého velvyslance v Praze o dopadu na česko-turecké vztahy, prohlášení turecké vlády a ministerstva zahraničí. 

Propuštění Sáliha Muslima je prý v naprostém rozporu s mezinárodním právem, odporuje evropské úmluvě o vydávání zločinců. Česko tím mělo ukázat, že boj proti terorismu nemyslí vážně, neboť nechává teroristy „volně pobíhat“. Musí snad zaplatit smrtí svých občanů, aby uvalilo vazbu na „zuřivého“ teroristu, který má na svědomí stovky životů?

Podobná rétorika provází i stanoviska jiných zemí EU, která se Turecku nelíbí. Například to, že země EU udělují azyl tzv. pučistům proti režimu prezidenta Erdoğana či nezasahování proti kurdským demonstracím. Vleklou politickou roztržku vyvolalo rozhodnutí Nizozemska nepovolit tureckým ministrům vést na svém území mezi tamějšími Turky volební agitaci ve prospěch Erdoğana.

Na narušení vztahů nemá nikdo zájem

Zvláštní kapitolu tvoří stanovisko zákonodárců evropských zemí k arménské genocidě, kterou Turecko odmítá takto uznávat. K evropským parlamentům, které uznaly vyvražďování Arménů během první světové války v Turecku jako genocidu, se nedávno přidal i parlament český, podobný postoj zaujal dokonce i prezident Zeman.

Stejně jako v jiných zemích se u nás v tomto případě podařilo roztržku vyřešit poukazem na odlišnost vlády a parlamentu. V našem případě bylo také poukázáno na velmi dobré vzájemné vztahy. Ty skutečně od jejich navázání téměř před sto lety nebyly vážně narušeny. 

Sálih Muslim: Turecká vláda se mě snaží umlčet

Podobně jako u jiných zemí EU, proti jejichž jednání vznášelo Turecko výše uvedené námitky, ani v případě Česka nejspíš k narušení vzájemných vztahů zejména na ekonomické úrovni nedojde. Obě země na tom nemají zájem. 

Vzájemné ekonomické aktivity i objem vzájemného obchodu jsou poměrně významné. Česko bylo v minulosti dodavatelem úspěšných energetických celků, v současné době staví v Istanbulu depo jedné z linek tamějšího metra, zúčastní se i výstavby metra v Ankaře. 

U nás působí řada menších tureckých firem, turecká diaspora v Česku byť nepočetná je velmi aktivní, na našem trhu se úspěšně uplatňuje turecké spotřební zboží. Pro Turecko máme význam i jako členská země EU a součást schengenského prostoru.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Prezident Zeman zahájil návštěvu Číny. Číňané slíbili miliardové investice

Prezident České republiky Miloš Zeman přiletěl do Číny na svoji již pátou...

Prezident Miloš Zeman čtvrtečním příletem do Pekingu zahájil pátou návštěvu Číny. Česká hlava státu byla přítomna...

Ve srílanském Kolombu bylo z bezpečnostních důvodů uzavřeno letiště i banka

Policista hlídkuje na silnici v Kolombu, hlavním městě Srí Lanky.

Letiště ve srílanské metropoli Kolombu ve čtvrtek z bezpečnostních důvodů dočasně přerušilo provoz. Uzavřené je nejen...

Útočníci ze Srí Lanky jsou děti z bohatých rodin, komunita k nim vzhlížela

Bezpečnostní kamera zachytila sebevražedného atentátníka, jak vstupuje do...

Jeden z útočníků, kteří v neděli spáchali sérii teroristických útoků na kostely a hotely na Srí Lance, vystudoval...

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na iDNES.cz