Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Sabře a Šatíle se před 40 lety rozpoutal masakr, dodnes vyvolává otázky

  12:30
Sabra a Šatíla, dvě slova z dob studené války a z propletenců blízkovýchodních nenávistí. Co se přesně před 40 lety v táborech stalo, je stále předmětem otázek. Jisté je, že do události byly zapleteny Izrael, Palestinci, různé libanonské ozbrojené formace a možná i Sýrie.
Palestinská žena se snaží identifikovat některé z obětí v uprchlickém táboře...

Palestinská žena se snaží identifikovat některé z obětí v uprchlickém táboře Šatíla v jižním Bejrútu. (21. září 1982) | foto: Profimedia.cz

„To, co jsme našli v táborech [Sabra a Šatíla] v září 1982, se nedá popsat. V domech ležely ženy s roztrhanými sukněmi až k pasu a široce roztaženýma nohama, děti s podříznutým hrdlem, řady mladých mužů, kteří byli střeleni do zad poté, co byli postaveni do řady u popravčí zdi,“ napsal britský novinář Robert Fisk, který tábory navštívil jako jeden z prvních žurnalistů navštívil.

„Byly tam děti – zčernalí kojenci, kteří byli zabiti před více než 24 hodinami a jejich malá tělíčka už byla ve stavu rozkladu – pohozené na hromady odpadků. Šlo o masové zabíjení. Byl to válečný zločin,“ popsal Fisk.

Bolest a utrpení palestinských žen, které objevily rozsah masakru v Sabře a Šatíle. (září 1982)

Masakr v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla na jihozápadě Bejrútu 17. a 18. září 1982 spadá do libanonské občanské války (1975-1990), ale i do období palestinských útoků z Libanonu proti Izraeli.

To vedlo v červnu 1982 židovský stát k zahájení ofenzívy Mír Galileji s cílem vypudit ze země palestinské hnutí odporu, což se podařilo. Izrael pak okupoval asi polovinu libanonského území, z něhož se stáhl do června 1985, v květnu 2000 vyklidil i bezpečnostní pásmo na jihu země.

Masakru předcházela smrt prezidenta

Ve značně nepřehledné libanonské občanské válce byli místní křesťané vždy proti přítomnosti Palestinců v zemi. Libanonští muslimové ji ale schvalovali. Masakru předcházela smrt libanonského designovaného prezidenta, křesťana Bašíra Džamáíla, který zahynul při atentátu 14. září 1982.

Autorství útoku bylo dlouho přisuzováno Palestincům, později se k autorství přihlásily prosyrské milice. Soud až v říjnu 2017 vynesl za atentát tresty smrti nad dvěma Libanonci, členy prosyrských milic. Odsouzeni byli ale v nepřítomnosti a tehdy ani nebylo známo, zda byli vůbec naživu.

Animované drama Valčík s Bašírem léčí šokem

V odvetu vtrhli o tři dny později křesťanští falangisté nejspíš pod vedením Elieho Hubajky – za nečinného přihlížení izraelských vojáků – do bejrútských palestinských uprchlických táborů Sabra a Šatíla, kde za 36 hodin zmasakrovali mnoho set lidí, mužů, žen i dětí.

Počet mrtvých se nejčastěji odhaduje od 760 až do 2000 lidí, nejvíce z nich bylo Palestinců. Novinář Fisk odhadl v roce 2002 v článku pro list The Independent počet mrtvých na 1 700 a například palestinský červený kříž uvádí přes 2000 mrtvých v táborech.

Ministr obrany Šaron přišel o post

Oba tábory byly po celá 70. léta (od vyhnání Palestinců z Jordánska po takzvaném černém září v roce 1970) středisky palestinského hnutí odporu a jejích hlavních orgánů. Palestinští bojovníci byli ale z táborů na pokyn vedení odsunuti již koncem srpna a počátkem září 1982.

Kromě masivních protestů ze strany Palestinců měla akce v Bejrútu značnou odezvu i v Izraeli. Již 24. září proběhla v Tel Avivu čtyřistatisícová demonstrace (v tehdy čtyřmilionové zemi) a o čtyři dny později jmenoval premiér Menachem Begin vyšetřovací komisi.

Izrael požaduje po cizincích, aby nahlásili milostný vztah s Palestincem

Ta 7. února 1983 zveřejnila své závěry: vina tehdejšího ministra obrany Ariela Šarona nebyla kriminální, ale politická. Neměl přehlédnout, že „falangisté jsou připraveni páchat krutosti a že nenáviděli Palestince“, a měl by z toho vyvodit osobní důsledky.

Podle komise se Šaron a izraelští generálové nepokusili dostatečně rychle a razantně masakr zastavit – kromě Šarona byl za masakr shledán nepřímo odpovědným i tehdejší náčelník generálního štábu Izraelských ozbrojených sil Rafael Ejtan.

Když ani poté Šaron, kterého Palestinci poté léta označovali za „bejrútského řezníka“, z křesla ministra obrany neodstoupil, 10. února následovala další demonstrace a o čtyři dny později vláda svým hlasováním zbavila Šarona křesla ministra.

Záminka pro Usámu bin Ládina

Pozdější libanonský poslanec a ministr Hubajka svou odpovědnost za masakr vždy popíral. V roce 2000 bylo v Libanonu zahájeno vyšetřování jeho podílu na masakru, koncem roku 2001 údajně hodlal vypovídat proti Šaronovi, který byl tehdy premiérem, u soudu v Belgii s tím, že může dokázat svoji nevinu a Šaronovu plnou odpovědnost.

Ještě před výpovědí byl ale Hubajka zabit při pumovém atentátu v Bejrútu v lednu 2002, vedení Libanonu z jeho vraždy obvinilo Izrael, ten to ale odmítl.

Konfederace Izraele a Palestiny. Nový plán míří do OSN, řeší otázku osadníků

Francouzský dokumentarista Pierre Rehov, který natáčel s bývalými libanonskými vojáky, ve svém snímku Svatá země: křesťané v ohrožení tvrdí, že za masakr byl odpovědný právě Hubajka, a to i přesto, že jej Šaron údajně měl nabádat, aby se choval humánně.

Hubajkův bývalý osobní strážce Robert Marún Hátim ve své knize Z Izraele do Damašku zase napsal, že masakr nařídil Hubajka navzdory izraelským pokynům a ve snaze se chovat jako velitel „důstojné“ armády.

Šaron s přímočarostí sobě vlastní vždy tvrdil, že s masakrem „nemá žádný problém“.

Tábory Sabra a Šatíla byly ale v centru bojů i jindy. Již v červenci 1981 v nich bylo při izraelském náletu zabito asi 300 lidí a 800 zraněno. A v takzvané válce o tábory, ve které od května 1985 do dubna 1987 mezi sebou bojovali Palestinci a bojovníci šíitského hnutí Amal, bylo na 2400 osob zabito a 3500 zraněno. Tábory byly tehdy téměř zcela zničeny.

Podle novináře Fiska zmiňoval terorista Usáma bin Ládin Sabru a Šatílu jako jeden z důvodů útoku Al-Káidy na americkou vojenskou základnu u saúdského města Zahrán v červnu 1996, při kterém bylo při explozi bomby v cisternovém voze zabito 19 Američanů a jeden civilista.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Zatkněte propalestinské levicové fašisty, vyzývá demokratický kongresman

25. dubna 2024  20:44

Demokratický kongresman Adam Smith označil propalestinské demonstranty za „levicové fašisty“ a...

Pád zhýralého náměstka otřásl Moskvou. Pod Šojguem se houpe židle

25. dubna 2024

Premium Ruskou politickou scénu rozvířil největší korupční skandál od začátku války. Zatčení náměstka...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...