S radioaktivní municí si mohou hrát děti

  15:44aktualizováno  15:44
Mise OSN, která zkoumala jedenáct míst v Kosovu postižených při bombardování silami NATO na jaře 1999, našla úlomky munice s ochuzeným uranem a zjistila známky radioaktivity na osmi z nich. Zkoumaná místa patří do 112 oblastí, které Severoatlantická aliance označila za své cíle při bombardování zbraněmi s ochuzeným uranem. Diskuse kolem ohrožení zdraví při použití munice s ochuzeným uranem v Bosně a v Kosovu propukly loni v prosinci, když italský ministr obrany Sergio Mattarella oznámil, že vyšetřuje 30 případů onemocnění vojáků, kteří ve zmíněných oblastech sloužili.

Mise našla kontaminovanou půdu
 "Jen na třech z jedenácti zkoumaných míst nenašli odborníci žádné znaky radioaktivity ani úlomky zbraní s ochuzeným uranem," řekl šéf mise Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) Pekka Haavisto. "Na osmi dalších místech bylo zjištěno mírné zvýšení radiace paprsků Beta, a to buď v místech dopadu munice nebo kolem těchto míst," uvádí se v komuniké UNEP.

Odborníci z mise OSN prováděli na místě testy v budovách a ve zničených vozidlech a shromáždili vzorky půdy, vody a rostlin, které analyzují v laboratořích. Už ale
konstatovali, že na některých místech je půda lehce kontaminována, a snaží se zjistit, zda to znamená ohrožení pro zdraví lidí nebo životní prostředí.

"Může se stát, že děti si některé z těchto úlomků seberou na hraní. Dokonce i dospělí mají ve zvyku sbírat suvenýry z války a ukládat si je v bytech, kde potom mají zdroj radioaktivity," tvrdí Pekka Haavisto.

Zbytky munice se válejí poblíž obcí
Pekka Haavisto pro rádio BBC uvedl, že je překvapující, že zbytky munice s ochuzeným uranem se ještě rok a půl po bombardování válejí na zemi, často poblíž obcí.

Ochuzený uran se používá pro zpevnění střel, aby snadněji pronikaly pancéřovou ochranou. Někteří vědci se domnívají, že zplodiny, které vznikají při nárazu střely do cíle a hoření, mohou po vdechnutí způsobit zdravotní problémy.

Diskuse o balkánském syndromu začaly loni

Odborníci z mise varují před riziky, které hrozí při čištění zamořeného území. "Když budete odpalovat miny v této oblasti, kde jsou zbytky munice s ochuzeným uranem, pravděpodobně odpálíte také tuto munici a vdechnete její prach," prohlásil podle Haavisto a dodal: "Nelze vyloučit, že zdraví mnoha lidí bylo tímto typem munice už vážně poškozeno."

Diskuse kolem ohrožení zdraví lidí při použití munice s ochuzeným uranem v Bosně (1994-1995) a v Kosovu (1999) propukly loni v prosinci poté, co italský ministr obrany Sergio Mattarella oznámil, že vyšetřuje 30 případů onemocnění vojáků, kteří sloužili ve zmíněných oblastech. U dvanácti z nich se vyvinula rakovina a pět jich zemřelo na leukémii.

Od té doby přibývá oznámení o úmrtí na zhoubná onemocnění nebo o vážných zdravotních problémech u vojáků z různých zemí Evropy, kteří sloužili v mírových misích na Balkáně. V Belgii zemřelo za těchto okolností pět vojáků, v Nizozemsku a Španělsku dva, v Portugalsku, v Maďarsku a České republice po jednom.

Záhadná nemoc se zkoumá v řadě zemí
V řadě zemí se vyšetřují další případy záhadných zdravotních problémů válečných veteránů, které u nich nastaly po návratu z balkánských misí. Například ve Španělsku bylo zjištěno nejméně osm případů rakoviny mezi vojáky a dobrovolníky, kteří pracovali v posledních měsících v Bosně a v Kosovu, Francie a Belgie registrovaly každá čtyři případy. Po jednom podobném případu zkoumá rovněž Británie a Řecko. Tyto země nicméně dementují, že by jejich vojáci byli kontaminováni ochuzeným uranem, a příčinu jejich onemocnění nebo úmrtí nedávají zatím do souvislosti s pobytem na Balkáně.

Nikde zatím nebyla hodnověrně prokázána souvislost mezi onemocněním a zářením ochuzeného uranu. USA, které jako jediné tuto munici na Balkáně používaly, ji rovněž odmítají. Řada evropských států nicméně  požádala NATO o bližší vysvětlení účinků zbraní s ochuzeným uranem.

Řecký ministr chce vysvětlení
Řecký ministr obrany Akis Tsochadzopulos požádal v pátek svého švédského kolegu Björna von Sydowa, jehož země nyní předsedá EU, aby inicioval na evropské úrovni požadavek, aby byly osvětleny případné nebezpečné důsledky použití munice s ochuzeným uranem v Kosovu.

Řecký ministr potvrdil, že řečtí vojáci uskutečnili v březnu, dubnu a květnu analýzy oblasti kolem města Uroševac na jihu Kosova, kde působí řečtí vojáci, a že neexistuje žádné nebezpečí. Příští týden tam odjede další tým odborníků. Právě probíhá  vyšetření 3553 řeckých vojáků, kteří v Kosovu a Bosně sloužili.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Polovina mladých Arabů uvažuje o emigraci, nejraději by odešli do Evropy

Tunisané vyšli do ulic kvůli zvýšení cen a daní. (9. ledna 2018)

Polovina mladých Arabů uvažuje o emigraci a nejraději by odešli do Evropy. Stále častěji také připouštějí, že nejsou...

Padělané směnky za miliardy. Na Slovensku začal soud s Ruskem a Kočnerem

Bývalý ředitel soukromé televize Markíza Pavol Rusko  přichází k soudu v kauze...

Ve slovenském Pezinoku začalo soudní líčení s exministrem hospodářství a bývalým ředitelem soukromé televize Markíza...

Rozpíná se a hnije. Řasa pojmenovaná po Okamurovi zamořila pláž ve Španělsku

Asijská řasa „rugulopterix okamurae“ na pláži ve španělském Cádizu.

Španělské pláže zaplavila hnědá řasa původem z Asie. Jmenuje se Ruglopteryx Okamurae a podle expertů z Cádziské...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz