Manhattanský teror zastavil mladý policista, útočníka odzbrojil svědek

  12:34aktualizováno  12:34
Newyorský policista Ryan Nash, který v úterý na Manhattanu zastavil řádění atentátníka Sajfulláha Saipova, je za svůj zásah oslavován jako hrdina. Nash ale nebyl sám, kdo se zasadil o zneškodnění útočníka, Saipova pomáhal zastavit i jeden ze svědků události.

Newyorský policista Ryan Nash byl právě na cestě k jinému případu, když z vysílačky uslyšel hlášení o nehodě, která se stala na West Side Highway. Nash a jeho parťák John Hasiotis okamžitě vyrazili na místo nehody, kde Uzbek Sajfulláh Saipov najel dodávkou na stezku určenou pro pěší a cyklisty. Během asi kilometrové cesty zabil útočník osm lidí a jedenáct jich zranil.

Fotogalerie

Oba policisté se na místo podle agentury AP dostali ve chvíli, kdy Saipov při útěku naboural do školního autobusu. Poté z auta vyskočil a začal pobíhat po ulici se zbraněmi v rukou. Osmadvacetiletý Nash vyzval útočníka, aby obě zbraně položil na zem a vzdal se. Když Saipov na policistovu výzvu nereagoval, začal Nash, který se k Saipovovi dostal nejblíže, střílet. Policista vypálil celkem devětkrát, jedna střela zasáhla útočníka do břicha.

K atentátníkovi, který i po zásahu střelou stále držel obě pistole, okamžitě přiběhl jeden ze svědků a zbraně mu z rukou vykopl. Tento civilista se podle The New York Times snažil Saipova zastavit již poté, co vystoupil z auta. Jeho identitu deník nezveřejnil.

Ačkoli se později ukázalo, že Saipov měl v ruce vzduchovou a paintballovou pistoli, Nash je nyní veřejností i americkými úřady oslavován jako hrdina. „Rozhodně je to hrdina,“ řekl newyorský guvernér Andrew Cuomo. „Newyorské policejní oddělení je o mužích a ženách, kteří jsou tam venku každý den v první linii. Myslím, že Nash skutečně ukázal, jak jsou tito lidé důležití, talentovaní a odvážní,“ komentoval policejní zásah Cuomo.

Atentátníkovými oběťmi se stali především turisté z Argentiny:

Útočníkovy zbraně nebyly pravé

Podle policistů vypadaly obě pistole, které měl Saipov u sebe, jako skutečné zbraně. O jejich pravosti prý nepochybovali ani vteřinu. Svědci navíc vypověděli, že Saipov během policejního zásahu arabsky křičel „Allahu akbar“, tedy Bůh je veliký. Policisté byli tedy přesvědčeni, že muž chce zaútočit.

Atentátník z Manhattanu útočil podle návodu IS, k soudu jej přivezli na vozíku

Hasiotis a další dva policisté, Michael Welsome a Kevin McGinn, po zásahu zajistili místo střelby a ihned začali vyslýchat okolní svědky. Podle policie se jim podařilo zachovat chladnou hlavu, když v zalidněné oblasti nezačali střílet také ze svých zbraní.

„Zatímco truchlíme nad děsivou ztrátou a zraněním nevinných lidí, jsme hrdí a vděční za rychlou reakci týmu policistů, kteří zareagovali na prosbu o pomoc a vydali se do chaotické a nebezpečné situace,“ řekl prezident policejní unie Patrick Lynch.

Starosta New Yorku Bill de Blasio chválil Nashe za zachování klidu a řekl o něm, že je to skromný policista, který má pocit, že pouze vykonával svou práci. „To co udělal bylo mimořádné. Lidem to dalo velkou víru v naše policejní síly,“ hodnotil Nashův čin de Blassio.

Dělal jsem jen svoji práci, říká hrdinný policista

Nash byl po zásáhu kvůli zvonění v uších převezen do nemocnice, kde se setkal s policejním komisařem Jamesem O’Neillem. „Je to typický newyorský policista, který si myslí, že to co udělal nebyl akt hrdinství. Je to důvod proč šel k policii,“ komentoval Nashovu skromnost O’Neill.

Pět obětí z Manhattanu byli Argentinci, v USA slavili výročí promoce

„Cítím to tak, že jsme jen dělali svou práci, tak jako každý den činí tisíce dalších policistů,“ řekl Nash na tiskové konferenci. „Chápu ale význam události a role, kterou jsme sehráli. Jsem vděčný za uznání, kterého se nám dostalo,“ dodal.

Magazín Newsweek se v souvislosti se zásahem věnuje tomu, proč Nash útočníka nezastřelil, ale jen zranil. Jako vysvětlení nabízí instrukce newyorské policie, která chce, aby policisté k získání kontroly nad jakoukoli situací používali jen nezbytně nutnou sílu.

Členové sboru proto mají výcvik na zneškodnění i velmi nebezpečných pachatelů tak, aby útočníci přežili. Newsweek poznamenal, že policisté mají po použití střelných zbraní někdy problémy a čelí vyšetřování inspekce, zda zbraň použili skutečně nutným způsobem.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Společnost ukázala sílu, ruská spravedlnost je však dál nejistá

Ruská policie zadržela účastníka demonstrace proti úřední zvůli v souvislosti s...

V Rusku zatkli novináře Ivana Golunova a pak ho najednou propustili. Nejde však o vítězství spravedlnosti, pouze o...

Hongkong odložil schvalování vydávání osob do Číny, ale protesty neskončí

Protest desetitisíců lidí v Hongkongu proti zákonu, který by umožňoval vydávat...

Hongkong odloží schvalování zákona o vydávání osob podezřelých z trestného činu, oznámila správkyně Hongkongu Carrie...

Notre-Dame na peníze od velkých firem stále čeká, žije z malých dárců v USA

Letecký pohled na pařížskou katedrálu Notre Dame po ničivém požáru.

I když některé velké francouzské firmy slíbily nemalé finanční dary na opravu požárem zasažené katedrály Notre-Dame v...

Najdete na iDNES.cz