Hromady ostatků obětí genocidy v Kigali

Hromady ostatků obětí genocidy v Kigali | foto: Genocide Archive Rwanda

Rwanda zpřístupnila archiv o genocidě. Prozradí poslední okamžiky obětí

  • 79
Rwandská vláda zpřístupnila archiv věnovaný genocidě z roku 1994, při níž příslušníci většinového kmene Hutuů povraždili statisíce lidí, převážně menšinových Tutsiů. Dokumenty, fotografie a videa jsou dostupné i v digitální podobě a rwandská tragédie se tak stala jednou z nejdůkladněji zdokumentovaných genocid.

Řádění hutuských milic, které v roce 1994 stihly povraždit během sto dní 800 tisíc příslušníků kmene Tutsiů a desetitisíce umírněných Hutuů, patří mezi nejděsivější zvěrstva v africké historii. Masakr tehdy ukončili až tutsijští povstalci vedení současným prezidentem Paulem Kagamem.


O deset let později začala vláda spolu s britskou nevládní organizací dávat dohromady dokumenty týkající se tragédie. Nyní kabinet archiv zpřístupnil, a to u památníku genocidy v metropoli Kigali, kde spočívají desetitisíce obětí masakrů.

Internetové stránky Archivu genocidy

Archiv zveřejňuje většinu dokumentů i na svém webu

Masové vraždění připomínají tisíce dokumentů, fotografií ale i videozpovědí, jež poskytly všechny možné strany - svědkové, přeživší i agresoři. Časem bude také většina archivu přístupná i v digitální podobě. Už nyní jde najít na oficiálních webových stránkách archivu stovky fotografií, videa i různé dokumenty.

Muž stojí nad ostatky obětí ve rwandském Biseseru.

Záběr na ostatky obětí v Biseseru. Snímek zveřejnil na svém webu nový archiv genocidy

"Skrze fakta archiv ukáže jak byla genocida připravena a vykonána. Vypoví, co se stalo a řekne 'nikdy více'," uvedl ředitel rwandské sekce organizace Aegis Trust Freddy Mutanguha ještě před otevřením archivu.

Poslední okamžiky obětí

Součástí práce archivářů bude také pomocí systému GPS zmapovat jednotlivé masakry a místa spojit s fotografiemi a výpověďmi přeživších i vrahů, upozornil list The Guardian na svém webu. Dle Davida Kirka, který má právě tuto část projektu na starosti, to pomůže příbuzným obětí zmapovat poslední okamžiky svých blízkých.

Dřevěné bedny plné mrtvých těl z masového hrobu v Ruhashji. (listopad 1995)

Dřevěné bedny plné mrtvých těl z masového hrobu v Ruhashji v roce 2005

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Autoritářská vláda Paula Kagameho se posledních šestnáct let snažila, aby genocida neupadla do zapomnění. Napříč Rwandou lze najít na 200 památníků vraždění a země má za sebou tisíce takzvaných "gacaca" soudů, při nichž hutuští agresoři čelili jakési komunitní spravedlnosti a příbuzným obětí (přístupné budou i záznamy z těchto soudů).

Genocida ve Rwandě stále zůstává ožehavým tématem. V zemi je ilegální zpochybňovat verzi rwandské vlády a kritici Paula Kagameho viní prezidenta z toho, že zákony spojené s genocidou používá k potlačení opozice a udržení se u moci, připomněl korespondent televize BBC ve východní Africe Will Ross.

Soudy s architekty genocidy

Zločiny spáchanými během rwandské genocidy se zabývá Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu (ICTR), který odsoudil na doživotí například vůdce jedné z rwandských povstaleckých skupin Désirého Munyanezu. Váleční zločinci stanuli v souvislosti s genocidou také u jiných evropských a afrických soudů.

Rwanda


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video