Ruští pravoslavní si zvolili za patriarchu rozporuplného Kirilla

  20:31aktualizováno  20:31
Ruská pravoslavná církev zvolila novým patriarchou metropolitu Kirilla. Dočasně ji vedl už od úmrtí předchozího patriarchy Alexije II. Kirill je označován za reformistu, ale sám to odmítá. Vatikán si od nej slibuje zlepšení vztahů, ale Kirill katolíky neváhá kritizovat.

Kirill (vlevo) je podezřelý i ze spolupráce s KGB a údajně má blízko k Putinovi s Medveděvem. | foto: Profimedia.cz

Dvaašedesátiletý Kirill, občanským jménem Vladimir Gunďajev, byl považován za možného nástupce Alexije II. již za jeho života. Výsledek tajné volby byl oznámen v přímém televizním přenosu.

Metropolita smolenský a kaliningradský Kirill působí již dvacátý rok jako šéf zahraničního odboru moskevského patriarchátu. Je pokládán za hlavního představitele reformátorského křídla ruské pravoslavné církve.

On sám to ale popírá. "Jestliže reforma ničí hodnoty, je to kacířství. Jsem proti jakýmkoliv reformám. Úlohou církve je udržovat tradiční víru napříč generacemi," řekl na konci loňského roku.

Sjednotil ruské a exilové pravoslavné

Podle některých zdrojů Kirill spolupracoval podobně jako jiní ruští biskupové s kdysi obávanou sovětskou tajnou policií KGB.

Kirillova kariéra

Narodil se 20. listopadu 1946 v Leningradu v pobožné rodině a v roce 1969 byl vysvěcen na kněze. O rok později vystudoval místní teologickou akademii a na této škole později přednášel a dlouhá léta byl i rektorem.

V 70. letech byl zástupcem ruské pravoslavné obce ve Světové radě církví (WCC). Poté působil ve Vyborgu nebo například v pravoslavné obci ve Finsku a v roce 1989 se stal arcibiskupem smolenským a kaliningradským.

Metropolitou se stal o dva roky později. Předsedou zahraničního výboru moskevského patriarchátu je od listopadu 1989.

Jako šéf zahraničních vztahů Kirill se ale velkou měrou podílel například na sjednocení exilové a domácí části ruské pravoslavné církve. Hodně cestoval a setkal se například i s papežem Benediktem XVI. Vatikán si s ním naděje na pokrok v dialogu mezi oběma církvemi. Kirill ale v minulosti několikrát kritizoval působení katolické církve v Rusku.

"Nedovolíme, aby pod záminkou dialogu pokračovaly dobře naplánované a dobře financované misionářské aktivity," řekl například v roce 2004.

"V západní Evropě jsou prázdné chrámy a je tam duchovní a náboženská krize. Ať katolická církev obrátí svou pozornost na vlastní ovečky na území, které jí svěřil Bůh," prohlásil zase v roce 2002.

Ve spojení s Kremlem

V nové funkci chce bojovat hlavně za jednotu církve, církevní mír, vzájemnou lásku mezi lidmi a úctu mezi biskupy.

Experti také připomínají, že odmítal myšlenku univerzálních lidských práv a zasazoval se o výuku pravoslaví na ruských školách. Údajně má také blízko k premiérovi Vladimiru Putinovi a k prezidentovi Dmitriji Medveděvovi.

Rozruch vzbudila jeho návštěva Iráku v roce 2002 nebo loňská cesta na Kubu, kde vysvětil první ruský pravoslavný chrám v Havaně, jehož základní kameny byly položeny za podpory kubánského vůdce Fidela Castra. Předloni také například osobně žehnal novým zvonům chrámu Svatých apoštolů Petra a Pavla v Karlových Varech.

Ruský tisk kritizoval Kirilla za jeho angažmá v bezcelním dovozu cigaret, což umožnil pravoslavné církvi někdejší ruský prezident Boris Jelcin. Od některých ruských listů si za to vysloužil přezdívku "tabákový metropolita".

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Vězeň v Malawi třikrát přežil svou popravu, kat už byl unavený

šibenice, oprátka

Vězeň Byson Kaula v africkém státě Malawi čekal v cele smrti. Už třikrát jej málem popravili. Pokaždé však vyvázl,...

Zločin, mafie, politika. Od vraždy novináře Jána Kuciaka uplynul rok

Pietní místo pro zavražděné Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu v Bratislavě

Původně měl být „jen“ unesen, ale nakonec pachatelé plány změnili a investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho...

VIDEO: Na Trumpa, nebo Kima? Kadeřník v Hanoji vytváří účesy státníků

Na Trumpa, nebo Kima? Kadeřník v Hanoji napodobuje účesy státníků. (19. února...

Když Donald Trump na začátku února potvrdil, že se druhý summit s Kim Čong-unem bude konat ve Vietnamu, dostal hanojský...

Najdete na iDNES.cz