Česká delegace jela odhalit pomníky legionářům. Uvázla v Moskvě

  11:20aktualizováno  18:35
Až po několika hodinách mohla česká delegace ve čtvrtek odletět z Moskvy do Uljanovska, kde má odhalit památníky padlým československým legionářům. Letiště odletu armádního speciálu bránilo a po celní kontrole odmítlo členy delegace v čele s místopředsedou Sněmovny Petrem Gazdíkem pustit zpět na palubu.

Poslanec Petr Gazdík (TOP 09 a STAN) | foto: Jan Karásek, MAFRA

„S ruskou stranou jsme nadále v kontaktu s cílem podrobně analyzovat nastalou situaci a zabránit obdobným nedorozuměním v budoucnu,“ uvedl úřad české diplomacie. Dopolední tisková zpráva ministerstva zahraničí hovořila o tom, že Rusko považuje situaci za nešťastné nedorozumění.

Delegace, ve které jsou vedle místopředsedy dolní parlamentní komory také zástupci ministerstva obrany a Československé obce legionářské, letěla odhalit památníky v Uljanovsku a Syzrani.

Místo toho však čekala na moskevském letišti Šeremeťjevo. „Přestože bylo vše domluveno dlouho dopředu, ruská strana trvala na celní kontrole,“ uvedl Gazdík. Po ní už však delegaci odmítla pustit zpět na palubu, její členové proto čekali na letišti více než tři hodiny.

Ve vstupu do letadla jim bránili civilní zaměstnanci letiště. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny letadlo přistálo v Moskvě, aby mohli přistoupit zástupci tamní české ambasády. „Jediným sděleným oficiálním důvodem je to, že je nás více, než nás přiletělo. Lidé z ambasády ale prošli bezpečnostní i pasovou kontrolou,“ dodal.

Kvůli zdržení pak v Uljanovsku podle ČTK nemohla předat medaile ruským válečným veteránům. Odhalila pomník československým legionářům a poklonila se i památce sovětských vojáků padlých ve druhé světové válce.

„Alespoň symbolicky jsme předali vedení města jednu pamětní medaili určenou veteránům,“ uvedl Gazdík. V pátek delegace odhalí legionářské památníky v povolžské Penze a v Syzrani.

Vysoce nestandardní, označil postup letiště Hamáček

Události na letišti považuje za vážný incident. O věci hovořil i s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem, podle nějž byl let řádně ohlášen a povolen. Kvůli incidentu telefonicky hovořil s ruskou ambasádou v Praze, aby vyjádřil znepokojení a požádal o tlumočení tohoto stanoviska do Moskvy.

„Před chvílí jsem měl telefonický hovor s ruskou ambasádou. Ruská strana tu věc vysvětluje nějakými technickými nesrovnalostmi ohledně podmínek, za kterých delegace měla letět. Ruská strana sdělila, že delegaci udělila výjimku z předpisů,“ dodal.

Hamáček neví o žádném možném problému v česko-ruských vztazích, které by se čtvrtečním zadržováním letu souvisel. Přesto se spekuluje, že by za incidentem mohly být politické důvody, nikdo to však oficiálně nepotvrdil.

„Podle informací, které jsem získal od ministerstva zahraničí, došlo k přerušení cesty české delegace z administrativních důvodů, které se podařilo v součinnosti s ruskou stranou úspěšně odstranit,“ uvedl v prohlášení premiér Bohuslav Sobotka.

Informoval rovněž kancelář českého prezidenta Miloše Zemana. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že Zeman se bude situaci podrobněji věnovat po návratu z návštěvy Terezína. Hlava státu podle něj nejdříve potřebuje získat podrobnější informace.

Hamáček označil ruský postup za vysoce nestandardní a prohlásil, že si nepamatuje, že by v minulosti někdo zpochybňoval možnost speciálu české armády přepravovat české občany.

České velvyslanectví podle něj poslalo ruským úřadům protestní nótu. „Není úplně obvyklé, aby drželi místopředsedu parlamentu na letišti,“ podotkl Gazdík.

Rusko se bojí o osud památníku maršála Koněva

Ve středu, v předvečer incidentu, se v Moskvě konalo zasedání mezivládní česko-ruské komise pro válečné hroby. Ruská média ve čtvrtek v této souvislosti zveřejnila prohlášení vedoucího ruské delegace Vladimira Popova, že ruská strana je znepokojena možností odstranění památníku sovětského maršála Ivana Koněva v Praze.

Sochu, jejíž část před rokem neznámý pachatel natřel růžovou barvou, mnozí vnímají nejednoznačně vzhledem ke kontroverzní minulosti sovětského vojevůdce.

Maršál Koněv se na konci druhé světové války podílel na osvobození Prahy, v roce 1956 ale vedl krvavý útok sovětských vojsk proti maďarskému povstání. Působil v Berlíně v době budování zdi rozdělující město a v roce 1968 měl podíl na sovětské invazi do Československa.

Předseda české části mezivládní komise Eduard Stehlík potvrdil, že ruská strana ve středu na sporný osud Koněvova památníku upozornila. „Sdělili jsme ruské straně, že to není téma pro jednání komise, která se zabývá válečnými hroby, nikoli památníky,“ prohlásil Stehlík a dodal, že česká strana vzala ruské obavy na vědomí a bude o nich v Praze informovat.

Plukovník Stehlík rozhodně popřel, že by čtvrteční incident s Gazdíkovou delegací na moskevském letišti mohl se spory kolem Koněvova pomníku souviset. „Středeční jednání s ruskou stranou bylo veskrze korektní, tak pozitivní jednání jsme za poslední roky nezažili,“ konstatoval Stehlík.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Američany neposlechli. Gibraltar pustil kontroverzní íránský ropný tanker

Propuštěný íránský ropný tanker pod novým názvem Adrian Darya 1. Předtím se...

Íránský tanker, který byl zadržován na Gibraltaru, opustil v noci na pondělí britské území na jihu Pyrenejského...

TÝDEN OBRAZEM: Léto na lyžích, oběť bohům a špinavá hra

ŽHNOUCÍ PROUD. Láva světélkuje uvnitř kráteru sopky Nyiragongo, která stojí v...

Příznivci zimních sportů se i v létě dočkali závodů, ve Švýcarsku se soutěžilo v travním lyžování. V Pákistánu zase v...

Zákazník v Paříži zastřelil číšníka, protože mu dlouho nenesl jídlo

Místo činu na pařížském předměstí Noisy-le-Grand (17. sprna 2019)

Pozdvižení ve Francii vyvolal v pátek večer incident na pařížském předměstí Noisy-le-Grand. Netrpělivý zákazník zde...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz