Rusové definitivně zamítli polské žádosti o vyšetření katyňského masakru

  16:49aktualizováno  16:49
Jedna z nejtemnějších událostí polských dějin zřejmě zůstane zahalena tajemstvím. Ruský Nejvyšší soud definitivně zamítl žádosti o vyšetření masakru tisíců polských důstojníků v katyňském lese. Podle soudu je zločin spáchaný na jaře 1940 už promlčený.

Odborníci zkoumali v roce 1943 nalezené tělesné pozůstatky. Sovětský svaz tvrdil, že masakr polských důstojníků není jeho dílem. | foto: ©War/UPP/TopFotoProfimedia.cz

Podle dostupných záznamů se krátce po vypuknutí války dostalo do sovětského zajetí více než 22 tisíc polských důstojníků, intelektuálů a duchovních. Bylo mezi nimi i několik stovek Čechů. Rudá armáda je ale nezadržovala dlouho, tajná sovětská policie NKVD je po krátkém věznění popravila.

Celý incident se poté stal nástrojem propagandy. Sovětské úřady po desetiletí svalovaly zločin na německé okupanty, než nakonec Michail Gorbačov a Boris Jelcin v roce 1990 uznali sovětskou vinu. Za vraždu ale nikdy nebyl žádný ze strůjců ani vykonavatelů potrestán.

Varšava naléhala, aby Moskva masakr uznala jako genocidu, Rusové ale odmítli. Jejich prokurátoři dospěli k závěru, že popravy zajatců nelze považovat za vyvražďování národa.

Katyňský masakr proto dodnes zůstává citlivou kapitolou v rusko-polských vztazích. Ruské vyšetřování případu bylo uzavřeno v roce 2004 s tím, že spis zůstane přísně utajený.

Ruský soud pozůstalým nevyhověl

To ale neodradilo pozůstalé polských obětí, kteří chtějí, aby někdo byl za katyňský masakr potrestán. Jejich úsilí dnes zmařil verdikt ruského nejvyššího soudu. Ten dal za pravdu rozhodnutím soudů nižších instancí, které zamítly snahy pozůstalých domoci se znovuotevření případu.

Argumentoval i tím, že z 1 803 těl zastřelených polských důstojníků nalezených v katyňském lese bylo identifikováno jen 22, a tak "není důvod se domnívat, že právě příbuzní stěžovatelů přišli o život v důsledku zločinu".

Katyň

Na motivy knihy Katyň: Post Mortem od Adrzeje Mularczyka natočil režisér Andrzej Wajda o tragické události film, který měl v České republice loni svoji premiéru.

Zločin z roku 1940 má být podle Nejvyššího soudu posuzován podle stalinského trestního zákona z roku 1926, což znamená, že již uplynula desetiletá promlčecí lhůta stanovená tímto zákonem.

"Trestní stíhání nemůže být vedeno, protože promlčecí lhůta vypršela a obnovené vyšetřování by odporovalo zákonu," uvedl soud. Kromě toho bylo vyšetřování ukončeno i kvůli smrti pachatelů.

Soud bude mít zřejmě pokračování ve Štrasburku

Advokátka pozůstalých označila argumentaci soudu za nepochopitelnou a dala najevo, že se obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Je nepochopitelné, jak lze tvrdit, že lidé, kteří nebyli identifikováni, nebyli zastřeleni," poznamenala Anna Stavická.

Nebude první, kdo se kvůli masakru v katyňském lese obrátí do Štrasburku. Žalobu na Moskvu u soudu podali loni v říjnu dva potomci zavražděných vojáků, kterým se podařilo prokázat, že jejich blízcí byli zavražděni, přesto do ruský dokumentů nemohli nahlédnout. - přečtěte si Evropský soud chce od Ruska vyjasnění katyňského masakru

Katyň, nástroj propagandy

Ostatky polských důstojníků, zastřelených převážně ranou do zátylku, objevili v katyňském lese u Smolenska v roce 1943 němečtí vojáci. Na místo povolali experty z okupované Evropy, kteří dospěli k závěru, že zločin byl spáchán na jaře 1940, tedy ještě před německým vpádem do Sovětského svazu.

Sovětská komise naopak obvinila z masakru německé okupanty. Spor se stal pro Moskvu záminkou k přerušení diplomatických styků s polskou exilovou vládou v Londýně v předvečer nastolení prosovětského režimu v Polsku. Téměř až do pádu komunismu byla otázka osudu polských zajatců tabu v obou zemích.

V polském tisku se mezitím už objevila jména 125 "katů" z tajné policie NKVD, kteří se na popravě zajatců podíleli a byli za svůj čin odměněni.

Major Vasilij Blochin byl povýšen na generála, major Nikolaj Siněgubov se stal náměstkem ministra. Někteří však dopadli špatně, kupříkladu kapitán Rodos byl po Stalinově smrti zatčen a popraven, podobně jako šéf lvovského komanda major Měšik.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Shanahan už nechce být ministrem obrany USA, funkci převezme jeho náměstek

Náměstek ministra obrany Patrick Shanahan (vpravo) po boku prezidenta Donalda...

Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan nechce tento rezort převzít trvale. Rozhodl se proto neusilovat o...

Nové srdce, ledvina či játra za pár týdnů. Čína dál odebírá orgány vězňům

Lékaři provádějí v čínském městě Hefel transplantaci ledviny (25. srpna 2018)

Čínské úřady dál pokračují v nuceném odebírání orgánů k transplantacím od politických vězňů. V pondělí to prohlásil...

Merkelovou postihl při setkání se Zelenským třes těla, prý málo pila

Merkelová se kvůli dehydrataci začala třást

Německá kancléřka Angela Merkelová se v úterý při berlínském setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz