Lidé odklízí mrtvé po náletu, který podle pozorovatelů provedlo v severosyrském...

Lidé odklízí mrtvé po náletu, který podle pozorovatelů provedlo v severosyrském městě Maarat an-Numán Rusko. (9. ledna 2016) | foto: Reuters

Ruský nálet v Sýrii zasáhl školu a zabil dvanáct dětí, tvrdí SOHR

  • 418
Nálet na město Andžará, které ovládají syrští rebelové v provincii Aleppo, zabil nejméně dvanáct dětí. V oblasti bojují vládní vojska podporovaná ruským letectvem a povstalci. Informovala o tom syrská exilová organizace pro lidská práva SOHR, která dění v Sýrii sleduje z Velké Británie. V pondělí také dorazil do obléhané a hladovějící Madáje humanitární konvoj.

Agentura AFP napsala, že letecký úder na město Andžará, které leží asi patnáct kilometrů od Aleppa, zasáhl místní školu. Mezi mrtvými je i jeden učitel a podle SOHR je na místě dalších dvacet zraněných. Z náletu jsou podezřelí Rusové, kteří ze vzduchu podporují Asadovu armádu.

Na sociálních sítích se objevily snímky zdemolované školy a zraněných dětí, avšak agentura Reuters uvedla, že nelze ověřit, zda se týkají tohoto náletu. Podle Reuters se ruské ministerstvo obrany k náletu nevyjádřilo.

Počty mrtvých a zraněných nejsou stále přesné. Například turecká Anadolu Agency píše, že obětí je 17 a z toho osm dětí.

11.ledna 2016 v 15:20, příspěvek archivován: 11.ledna 2016 v 17:18

#Syria: Russian airstrike kills 17, including 8 students, in Aleppo https://t.co/Gfi7IGuQZu pic.twitter.com/bwzIHnhHLn

Ruské bombardování by mohlo narušit mírové rozhovory mezi Asadovým režimem a povstalci. Řekl to v reakci na zprávu o zasažené škole hlavní koordinátor povstalců Rijád Hidžáb.

„Nemůžeme vyjednávat s režimem, pokud budou zahraniční armády bombardovat Syřany,“ řekl při návštěvě Paříže Hidžáb. Rozhovory mezi vládou a opozičními zástupci mají pod záštitou OSN začít 25. ledna v Ženevě. Opozice nadále žádá odstoupení Asada, v tom ji v pondělí podpořil i francouzský prezident François Holland.

Organizaci SOHR, která o dění v Sýrii informuje, představuje Ramí Abdar Rahmán. U něj se sbíhají informace ze syrské války (více o SOHR se přečtěte zde). Informoval také o třech zabitých dětech po raketovém útoku na čtvrť v Aleppu, kterou drží vládní síly.

Válka v Sýrii

Rusko v pondělí oznámilo, že jeho letectvo od počátku roku podniklo 311 bojových misí, jejichž cílem bylo 1097 teroristických pozic. Moskva je dlouhodobě obviňováno zejména západními státy, že svou vojenskou intervencí od loňského září slouží především zájmům režimu syrského prezidenta Bašára Asada a že útočí více na povstalecké skupiny, které se nehlásí k islámskému extremismu než na radikální organizaci Islámský stát.

K hladovějícím míří humanitární konvoj

K západosyrskému městu Madájá, kde podle OSN hladoví na čtyřicet tisíc lidí, v pondělí dorazil konvoj s humanitární pomocí. S odvoláním na Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK), který zásobování organizuje, o tom informovala agentura DPA. Další humanitární kolony vyjely i ke dvěma šíitským enklávám Fúa a Kafrajá na severu země, uvedla agentura AP.

Zatímco Madájá je obležena syrskou armádou, dvojici šíitských enkláv obklíčili povstalci. Situace ve městě Madájá je podle OSN mimořádně kritická. Organizace Lékaři bez hranic (MSF) na Twitteru uvedla, že v neděli tam hladem zemřelo pět lidí včetně devítiletého chlapce. Místní lékaři, se kterými je MSF v kontaktu, prý týden nejedli. Na 200 obyvatel města trpí silnou podvýživou a deset lidí kvůli vyhladovění potřebuje intenzivní lékařskou péči, uvedla MSF (o situaci v Madáje jsme psali zde).

Konvoj asi čtyřiceti nákladních vozidel s potravinami a léky, který dopoledne vyjel z Damašku, už vjel do města Madájá. Do centra se dostal až odpoledne, neboť musel absolvovat průjezd nejméně dvacítkou kontrolních stanovišť. Kamiony najíždějí do Madáji postupně, první dva přivezly potraviny a další dva přikrývky. Obyvatelé města vyhlíželi vozy od rána před svými domy.

Situace se také rychle zhoršuje v šíitských enklávách Fúa a Kafrajá, kde je v obležení asi třicet tisíc lidí. Případy, kdy se civilní obyvatelstvo ocitne v blokádě některé z bojujících stran, nejsou v Sýrii výjimečné. Oblasti, do kterých nyní pomoc míří, dostaly humanitární pomoc naposledy v říjnu. V místě nyní platí lokální příměří. Podmínky klidu zbraní sice byly dohodnuty již v září, ale jeho zavedení bylo oddalováno.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video