Rusko znervóznily korejské třenice, vojáci na východě mají pohotovost

  15:25aktualizováno  15:25
Rusové uvedli své vojenské síly na Dálném východě do stavu pohotovosti. Vadí jim rostoucí napětí na Korejském poloostrově i jaderný program KLDR, uvedl náčelník ruského generálního štábu podle agentury Interfax.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Není pochyb, podnikli jsme opatření ke zvýšení bojové připravenosti našich sil," přiznal náčelník ruského generálního štábu Nikolaj Makarov s tím, že armáda "monitoruje situaci".

Jednotky přešly do stavu pohotovosti pouhý den po návštěvě šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova v Pchjongjangu. Ministr zahraničí tam svému severokorejskému kolegovi Pak Ui-džonovi neobvykle tvrdě zdůraznil, že Moskvu znepokojuje rostoucí napětí na Korejském poloostrově.

Rusku, které se Severní Koreou spojuje krátká hranice, vadí ozbrojené útoky KLDR proti Jižní Koreji. Naposledy před necelým měsícem Severokorejci dělostřelecky zaútočili na ostrov Jonpchjong. Při útoku zemřeli čtyři lidé (více čtěte zde).

Moskva se obává i jaderných a raketových testů KLDR, k čemuž přispívá i nedávné oznámení Pchjongjangu, že vlastní tisíce centrifug na obohacování uranu pro mírové účely. Tomu však svět nevěří (přečtěte si zde).

Teď se navíc objevila zpráva, že KLDR uran tajně obohacuje pro výrobu jaderných zbraní. Podle Reuters to uvedl nejmenovaný činitel jihokorejské výzvědné služby.

"Zařízení na obohacování uranu v Jongbjonu, jež KLDR předvedla americkému jadernému odborníkovi Siegfriedovi Heckerovi, není mezi třemi nebo čtyřmi zařízeními, jejichž existenci zjistily Jižní Korea a Spojené státy," citoval deník Čoson ilbo nejmenovaného činitele.

"Zjistili jsme, že testy obohacování uranu, které Severní Korea uskutečňuje už nějakou dobu, se konají na jiných místech," řekl podle ČTK.

JADERNÝ PROGRAM KLDR

Aktivita KLDR může mít i jiný motiv než jen rychlé získání štěpného materiálu pro zbraně.

Pchjongjang například použil jaderný program pro dosažení dvou dohod, jejichž účelem bylo získat kompenzace za jeho ukončení. A podle odborníků snaha získat jadernou zbraň je pro zbídačelý stát nejefektivnější trumf při jednáních s regionálními mocnostmi.

Rozhovory o ukončení severokorejského jaderného programu výměnou za rozsáhlou ekonomickou pomoc už dva roky stagnují. Fakticky je zastavila Severní Korea, když odmítla povolit mezinárodním inspektorům inspekce ve svých zařízeních.

Zdroj: ČTK

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Zneužil jsem děti, ale bez penetrace, hájí se pedofilní chirurg ve Francii

V nemocnici v Dunkerque hrozila žena bombovým atentátem (7. listopadu 2018)

Francouzská policie vyšetřuje případ, který by mohl být největší kauzou zneužívání dětí v historii země. Bývalý chirurg...

Migranti jsou moc vybíraví, v EU o azyl žádat nemají, udeřili činitelé OSN

Posádka lodi Aquarius při své poslední misi u Libye vzala na palubu stovku...

Migranti si nepřípustně vybírají, kde požádají o azyl. Ten by se přitom měli pokusit získat už v bezpečných sousedních...

Bylo to jako lavina. Lidé padali, děti plakaly, líčí svědci bouři v Tatrách

Polští záchranáři převážejí zraněného po zásahu blesku v Tatrách. (22.08.2019)

Dospělým tuhla krev v žilách a děti začaly plakat. Tak popisují svědci údery blesku na polské straně Tater, kde při...

Najdete na iDNES.cz