„V místním náboženském tisku, který vydává oficiální duchovenstvo, se píše, že ženská obřízka působí blahodárně a brání ženám v chlípných myšlenkách a touhách,“ řekl Světové zdravotnické organizaci (WHO) v roce 2016 dagestánský novinář Zakir Magomedov.
Jeho slova téhož roku potvrdila organizace Právní iniciativa, jež vyzpovídala desítky žen v Dagestánu. Praxe je přítomná v horských oblastech země. Mnoho žen se o tématu stydí mluvit, podle iniciativy jde ale ve vesnicích o veřejné tajemství. „Bez toho to nejde, v některých muslimských komunitách je to nutnost,“ řekla jedna z respondentek.
Barbarství nekončí: ženské obřízky přibývají, postižených žije na 230 milionů![]() |
V domácích podmínkách obřízku obvykle provádějí lidé bez lékařského vzdělání a jako nástroje používají nože, nůžky či žiletky. Obětem zákroku je obvykle od několika měsíců do patnácti let.
„Existuje řada různých důvodů. Mnozí tvrdí, že žena poté bude pokornější a umírněnější. Ti, kdo jsou obřezáni, půjdou do nebe,“ citovala iniciativa další ženu z odlehlé dagestánské vesnice.
Při ženské obřízce dochází k částečnému či úplnému odstranění zevního genitálu. V důsledku toho se snižuje citlivost a žena může ztratit schopnost dosáhnout orgasmu. Zákrok může mít za následek celoživotní zdravotní problémy, jako jsou infekce, bolest při sexu, urologické potíže či vyšší riziko komplikací při porodu.
V Anglii bují ženská obřízka. V jakých komunitách, tisk zamlčel![]() |
Zákrok na světě každoročně podstoupí miliony žen, zejména v afrických, asijských či blízkovýchodních zemích. Mezinárodní právo obřízku považuje za formu násilí a diskriminace.
Komunity, které ženskou obřízku provádějí, ji obvykle ospravedlňují kulturními tradicemi nebo náboženstvím. Ačkoli v Koránu není o zákroku ani zmínka, někteří muslimové se řídí sbírkou výroků a činů proroka Mohameda, jež praktiku líčí jako ušlechtilou.
„Dělá se to proto, aby se žena nepotulovala venku před svatbou a neměla chutě, dokud nedozraje. Zachová to slušnost dívky,“ popsal Právní iniciativě dagestánský vesničan.
Pasáž o újmě na zdraví stačí, míní úředníci
Šéf rady muslimů Severního Kavkazu Ismail Berdiev v roce 2016 existenci této praxe v Dagestánu potvrdil a podle stanice BBC uvedl, že je třeba obřízku rozšířit na všechny ženy v Rusku, aby se zamezilo „zkaženosti“. Později svá slova mírnil tím, že mluvil jen o „problému zhýralosti“.
Dagestánská prokuratura došla k závěru, že se jí skutečnosti zjištěné Právní iniciativou nepodařilo prokázat. Státní duma tehdy zvažovala, zda ženskou obřízku výslovně nezakázat zákonem, nakonec z toho ale sešlo s tím, že to obsáhne existující pasáž o újmě na zdraví.
Americká lékařka vrací obřezaným ženám v Keni sebevědomí i pocit ženskosti |
Přestože dagestánský muftí v roce 2020 vydal fatvu, která ženskou obřízku zakázala, podle portálu Vjorstka se zákrok v rurálních oblastech země nadále odehrává. Právní iniciativa v roce 2018 uvedla, že podle jejích výpočtů v Dagestánu podstoupí ročně obřízku na 1 200 dívek.
Přítomnost ženského genitálního mrzačení organizace zaznamenala také v horských oblastech Ingušska a Čečenska, i když podotýká, že zde praxe v posledních letech téměř vymizela.
„Dříve se to dělalo víc. Jako malá jsem obřízku podstoupila, ale svým dětem už jsem to neudělala,“ uvedla tehdy osmašedesátiletá Čečenka.
Egypťan slíbil dcerám vakcínu proti koronaviru. Od lékaře odešly s obřízkou![]() |
Rusko v roce 2020 šokoval případ devítiletého čečenského děvčátka, které nechal obřezat jeho otec žijící v Ingušsku. Stalo se tak bez vědomí jeho matky, která byla s otcem dítěte rozvedená.
„Když jsem se svého bývalého manžela zeptala, proč to udělal, odpověděl mi, že proto, aby se naše dcera nevzrušovala,“ popsala matka, která podala trestní oznámení. Policisté vyšetřovali otce a lékařku, jež zákrok za platbu dva tisíce rublů provedla. Soud ale nakonec doktorce vyměřil nízkou pokutu a proces tím skončil.