„S ohledem na spekulace médií o možném převodu Záporožské jaderné elektrárny (ZJE) na Ukrajinu nebo o vytvoření jakési společné kontroly nad elektrárnou s Ukrajinou, Spojenými státy či zástupci mezinárodních organizací bychom rádi učinili následující upřesnění,“ uvádí ministerstvo v úvodu své tiskové zprávy.
„ZJE je ruské jaderné zařízení. V důsledku referend konaných na konci září 2022 se k Ruské federaci jako plnohodnotné subjekty připojily Doněcká, Luhanská, Chersonská a Záporožská oblast,“ pokračuje s tím, že v říjnu roku 2022 podepsal ruský prezident Vladimir Putin příslušný dekret, na jehož základě spadá elektrárna pod ruskou jurisdikci.
„Návrat elektrárny ruskému jadernému průmyslu je dlouhodobě ověřený fakt, který mezinárodní společenství musí jen uznat. Převod samotné ZJE nebo kontroly nad ní na Ukrajinu nebo jinou zemi je nemožný,“ uvádí dále ruská diplomacie.
Podle Moskvy jsou všichni zaměstnanci elektrárny občany Ruské federace. „Nelze si zahrávat s jejich životy, zvláště s ohledem na zvěrstva, která Ukrajinci páchali a páchají u nás,“ tvrdí.
Ministerstvo se zároveň ohrazuje proti možnosti, že by se správy elektrárny ujal jiný stát. „Ve světové praxi takové precedenty neexistují. V tomto případě by například nebylo možné řádně zajistit jadernou bezpečnost a vyřešit otázky občanskoprávní odpovědnosti za jaderné škody,“ zdůrazňuje.
„Důležitým aspektem je, že úzká spolupráce mezi Ukrajinou a zpravodajskými agenturami zemí NATO, které mají působivý sabotážní potenciál, znemožňuje i dočasné přijetí těchto států do ZJE,“ tvrdí Moskva.
Dejte nám svoje elektrárny, ochráníme je, překvapil Trump Zelenského |
Myšlenka, že by se jakékoli mezinárodní organizace podílely na řízení provozu elektrárny, je podle ministerstva absurdní. Ani mandát, ani kompetence žádné z nich jim neumožňují se do provozu jaderných zařízení zapojit, soudí.
„Podle mezinárodního práva, včetně klíčových příslušných úmluv, primární odpovědnost za zajištění jaderné bezpečnosti a zabezpečení na jejich území spočívá na samotných státech. V případě ZJE je to bez jiné možnosti Ruská federace,“ uzavírá.
Americký prezident Donald Trump v předchozích dnech zmínil možnost, že by v rámci celkového mírového vyrovnání převzaly Spojené státy kontrolu nad ukrajinskými elektrárnami. Neupřesnil přitom, zda mezi ně zahrnuje i ty jaderné.
O Záporožské jaderné elektrárně, která je největší v Evropě a pátá největší na světě, se během rozhovoru s novináři ale také nepřímo zmiňoval. A to v čích rukou – zda ruských, či ukrajinských – nakonec zůstane, nejspíš vzhledem k nestabilní situaci na nedaleké bojové frontě.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes zdůraznil, že elektrárna nebude fungovat bez Ukrajiny, natož pro Rusy. Obnovení jejího provozu poté, co by ji Rusové vyklidili, podle něho potrvá dva až dva a půl roku.