Slyšet a nebýt slyšen. Rusové plány dokázali utajit, Západ je podcenil

  16:08aktualizováno  16:08
Nejprve dnes už okřídlená věta "do pr**le s EU", pak zveřejněný odposlech estonského ministra Urmase Paeta a teď nevybíravá slova Julije Tymošenkové na adresu Rusů. Řízených úniků, které nahrávají Moskvě, přibývá. Rusko navíc dokázalo svou vlastní komunikaci před americkým odposloucháváním utajit.

Neoznačení ruští vojáci přebírají kontrolu nad pohraničními oblastmi mezi Ukrajinou a Krymem (9. března 2014) | foto: Reuters

Rozhovor, v němž se velmi nevybíravě vyjadřuje ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková a říká, že by Rusy postřílela (článek najdete zde), je nejméně třetí v řadě nedávných událostí, které nesou podobný rukopis: staví oponenty Ruska do nelichotivého světla, kdosi je umístil na portál YouTube a ochotně a rychle je zpracovala ruskou vládou placená televize RT (dříve Russia Today).

Začátkem února to byl telefonát náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandové s velvyslancem USA na Ukrajině Geoffrey Pyattem. Shodli se, že je třeba zapojit do řešení OSN, protože EU je slabá: "Fuck the EU," zaznělo od Nulandové (více zde). "Přesně, souhlasil velvyslanec. A dodal: "Pokud to začne nabírat na obrátkách, Rusové budou pracovat v zákulisí, aby to torpédovali." Tehdy Ukrajině ještě vládl Janukovyč. A na obrátkách to skutečně brzy nabírat začalo.

Obdobně "unikl" rozhovor šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové s estonským ministrem Urmasem Paetem, v němž Paet citoval podezření jedné z demonstrantek, že snipery z Majdanu mohou být radikálové z řad tehdejší opozice (více o případu například zde). Lékařka Olga Bogomolecová, které ruská média přiřkla autorství výroku, pak odmítla, že by něco takového řekla.

Tymošenková, Paet i Nulandová pravost nahrávek potvrdili, vymezili se případně jen proti dílčím zkreslením. Ale ne proti celku jako takovému.

Samy od sebe se hovory na YouTube nenahrají

Telefonáty tohoto druhu na YouTube neunikají samy od sebe. Ale kdo je tam nahrává a jak je získal, to se nejspíš nepodaří spolehlivě prokázat. U konverzace mezi Ashtonovou a Paetem média spekulovala o elementech ukrajinské tajné služby SBU, věrných svrženému prezidentovi Janukovyčovi. Nulandová a Tymošenková zase shodně obvinily Rusko. "Zdravím FSB," jmenovala ukrajinská expremiérka v tweetu, jímž se k nahrávce vyjádřila, ruskou kontrarozvědku.

Jak je možné, že je "slyšeli"?

Tymošenková svá slova pronesla v hovoru s bývalým místopředsedou ukrajinské bezpečnostní rady Nestorem Šufryčem. Vzhledem k tomu, že nejsou ve státních funkcích, lze předpokládat, že nemají možnost užít zabezpečené spojení.

Nulandová a Pyatt podle svých vyjádření použili běžné mobilní telefony. Zachycení jejich hovoru tak patrně nebylo pro zpravodajskou službu příliš obtížné. Telefony amerického ministerstva zahraničí mají zašifrovanou datovou, ale nikoliv hlasovou komunikaci. Pyatt byl při telefonování na Ukrajině.

Asthonová a Paet se bavili přes oficiální úřední pevnou linku - záznam hovoru začíná komunikací spojovatelů. Ruská televize RT přisoudila odposlech ukrajinské tajné službě. "Mohlo to tak být, nedělám si iluze o tom, jak nové vedení v Kyjevě má pod kontrolou bezpečnostní složky, říká bývalý šéf vojenské rozvědky ČR Andor Šándor.

Ta sice má z titulu své funkce na starosti zejména obranu Ruska před špionáží, před jedenácti lety ale převzala značnou část agendy rušené agentury FAPSI, zaměřující se na odposlechy komunikace v zahraničí. Což odpovídá americké NSA, jejíž rozsáhlé odposlouchávání po celém světě "provalil" Edward Snowden, skrývající se nyní v Rusku.

Odposlech šéfky unijní diplomacie však paradoxně v Evropě nevyvolal zdaleka takové pozdvižení jako Snowdenovy zprávy o rozsahu sledování NSA. Ostatně to, že Snowdenovy informace napomohly Rusům vymyslet, jak přelstít "naslouchání" Západu v éteru, nelze vyloučit.

Putin chtěl topit povstalce "v hajzlu"

Zveřejněné odposlechy samy o sobě nedokládají to, že by se protivníci Moskvy vyjadřovali jadrněji než Rusové. Jen se nechali "chytit".

Senátor a někdejší válečný zpravodaj Jaromír Štětina například připomíná, že Putin svého času na adresu čečenských rebelů pronesl veřejně větu "utopíme je v hajzlu".

Čečenci původně žádali samostatnost podle stejného principu na sebeurčení, kterým Rusko argumentuje v případě Krymu. Jenže Čečenci o svou nezávislost svedli dvě kruté války s Rusy a uchýlili se k teroristickým metodám. Kritici tvrdého ruského postupu v Čečensku říkají, že si Rusové "vyrobili" teroristy, před nimiž varovali.

Šándor: Možná neposlouchají tolik, ale využívají to brutálně

Bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor soudí, že Rusové možná nemají schopnost odposlouchávat v takovém rozsahu, jako americká NSA, v zásadě ale používají stejný systém. "Využívají to velmi brutálně k tomu, aby ovlivňovali veřejné mínění tak, jak potřebují," řekl iDNES.cz. Vyjádření Tymošenkové označil za velmi nešťastné. "Ač se ta slova snažila relativizovat a říkala, že to upravili, já si to nemyslím, úplně klidně to může být autentické," dodal.

Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby

Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby

Zveřejnění záznamu hovoru Julije Tymošenkové podle něj vypadá jako práce ruských tajných služeb. "Není to stoprocentní, ale je zřejmé 'qui bono', komu to slouží. Pokud to bylo Rusko, pak o zveřejnění záznamu velmi pravděpodobně Kreml věděl. Neumím si představit, že by to tajná služba pustila bez posvěcení shora," dodal Šándor.

Zveřejněný odposlech americké náměstkyně ministra zahraničí Nulandové a velvyslance na Ukrajině Pyatta podle něj dokládá neobezřetnost zmíněných činitelů. "Překvapuje mě, že velvyslanec s náměstkyní spolu vedou hovor, který lze odposlechnout. Kdyby používali šifru - telefony umějí šifrovat na úroveň přísně tajné - vyloučil bych, že to jde v tak krátkém čase rozbít a zveřejnit," soudí Šándor.

To, že se na YouTube dostávají jen telefonáty západních činitelů, samozřejmě neznamená, že by západní tajné služby nezískávaly důležité informace o Rusku a možná i telefonáty jeho činitelů. Každopádně je však západní rozvědky nezveřejňují na YouTube.

Zaskočení Američané. Rusko Západ přelstilo

List The Wall Street Journal podrobně rozebral pozdvižení, které ve Washingtonu vzbudila ruská akce na Krymu (původní článek najdete zde). Američany zaskočilo zejména to, že o koncentraci ruských sil u Krymu věděli jen ze satelitů, nepovedlo se jim totiž nic zjistit odposlechem komunikací.

Je třeba dodat, že komunikace tohoto druhu, pokud existovala, byla prakticky jistě - na rozdíl od výše zmíněných telefonátů politiků - vedena zabezpečenými metodami.

Prezident Obama tak věděl, že Rusko má vojenskou kapacitu rychle obsadit Krym - ale v zásadě se o rozkazech k akci nemohl dozvědět předem. Vzhledem k tomu, že Rusko podle satelitních snímků dál posiluje jednotky u společné hranice s Ukrajinou, to Obamovu administrativu znervózňuje, uvedl zdroj WSJ.

Pozoruhodným manévrem se jeví to, že Rusko sice ke Krymu stahovalo vojenské jednotky, které poutaly pozornost amerických družic, akci ale vedly jednotky, které na poloostrově už předtím byly. Američané proto zkoumají možnost, že Rusko v předstihu "propašovalo" na Krym - možná v rámci rotací sevastopolské posádky - elitní jednotky, které dokázaly Ukrajince odříznout a poloostrov zajistit bez přímé masivní invaze. Nejsou pro to důkazy, jednotky na Krymu však prokázaly mimořádnou disciplínu, co se týče komunikace vysílačkami či mobilními telefony. Američané opět "neslyšeli" nic.

Republikánský senátor Michael Rogers, předseda výboru pro zpravodajství, nařídil podle WSJ analýzu, zda americké tajné služby neselhaly. Někteří vojenští a zpravodajští důstojníci ve Washingtonu se nicméně nechali slyšet, že Obama stejně nemohl prakticky nic dělat, ani kdyby měl přesné informace včas.

Portál v závěru naznačil, že Rusko mělo v zásadě tři možnosti, jak přelstít Západ: buď se Rusové cíleně vyhýbali zachytitelné komunikaci o invazi, nebo našli způsob, jak tuto komunikaci před příliš zvědavými Američany odstínit, nebo jen uvedli v chod dlouho připravovaný plán, který detailní komunikaci nepotřeboval. Když tak 28. února Obama varoval Putina před narušením suverenity Ukrajiny, Rusko od ovládnutí Krymu už nemohlo nic zastavit. Americký prezident může jen přemýšlet, kolik toho Rusové vlastně celkem slyšeli.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

OBRAZEM: V Benátkách odstartoval karneval, letos je ve znamení Měsíce

Akrobatická vystoupení na loďkách plujících po jednom z benátských kanálů...

Světelnou projekcí a akrobatickými čísly na gondolách začal v sobotu v italských Benátkách tradiční karneval, jehož...

Najdete na iDNES.cz