Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

Slyšet a nebýt slyšen. Rusové plány dokázali utajit, Západ je podcenil

  16:08
Nejprve dnes už okřídlená věta "do pr**le s EU", pak zveřejněný odposlech estonského ministra Urmase Paeta a teď nevybíravá slova Julije Tymošenkové na adresu Rusů. Řízených úniků, které nahrávají Moskvě, přibývá. Rusko navíc dokázalo svou vlastní komunikaci před americkým odposloucháváním utajit.

Neoznačení ruští vojáci přebírají kontrolu nad pohraničními oblastmi mezi Ukrajinou a Krymem (9. března 2014) | foto: Reuters

Rozhovor, v němž se velmi nevybíravě vyjadřuje ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková a říká, že by Rusy postřílela (článek najdete zde), je nejméně třetí v řadě nedávných událostí, které nesou podobný rukopis: staví oponenty Ruska do nelichotivého světla, kdosi je umístil na portál YouTube a ochotně a rychle je zpracovala ruskou vládou placená televize RT (dříve Russia Today).

Začátkem února to byl telefonát náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandové s velvyslancem USA na Ukrajině Geoffrey Pyattem. Shodli se, že je třeba zapojit do řešení OSN, protože EU je slabá: "Fuck the EU," zaznělo od Nulandové (více zde). "Přesně, souhlasil velvyslanec. A dodal: "Pokud to začne nabírat na obrátkách, Rusové budou pracovat v zákulisí, aby to torpédovali." Tehdy Ukrajině ještě vládl Janukovyč. A na obrátkách to skutečně brzy nabírat začalo.

Obdobně "unikl" rozhovor šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové s estonským ministrem Urmasem Paetem, v němž Paet citoval podezření jedné z demonstrantek, že snipery z Majdanu mohou být radikálové z řad tehdejší opozice (více o případu například zde). Lékařka Olga Bogomolecová, které ruská média přiřkla autorství výroku, pak odmítla, že by něco takového řekla.

Tymošenková, Paet i Nulandová pravost nahrávek potvrdili, vymezili se případně jen proti dílčím zkreslením. Ale ne proti celku jako takovému.

Samy od sebe se hovory na YouTube nenahrají

Telefonáty tohoto druhu na YouTube neunikají samy od sebe. Ale kdo je tam nahrává a jak je získal, to se nejspíš nepodaří spolehlivě prokázat. U konverzace mezi Ashtonovou a Paetem média spekulovala o elementech ukrajinské tajné služby SBU, věrných svrženému prezidentovi Janukovyčovi. Nulandová a Tymošenková zase shodně obvinily Rusko. "Zdravím FSB," jmenovala ukrajinská expremiérka v tweetu, jímž se k nahrávce vyjádřila, ruskou kontrarozvědku.

Jak je možné, že je "slyšeli"?

Tymošenková svá slova pronesla v hovoru s bývalým místopředsedou ukrajinské bezpečnostní rady Nestorem Šufryčem. Vzhledem k tomu, že nejsou ve státních funkcích, lze předpokládat, že nemají možnost užít zabezpečené spojení.

Nulandová a Pyatt podle svých vyjádření použili běžné mobilní telefony. Zachycení jejich hovoru tak patrně nebylo pro zpravodajskou službu příliš obtížné. Telefony amerického ministerstva zahraničí mají zašifrovanou datovou, ale nikoliv hlasovou komunikaci. Pyatt byl při telefonování na Ukrajině.

Asthonová a Paet se bavili přes oficiální úřední pevnou linku - záznam hovoru začíná komunikací spojovatelů. Ruská televize RT přisoudila odposlech ukrajinské tajné službě. "Mohlo to tak být, nedělám si iluze o tom, jak nové vedení v Kyjevě má pod kontrolou bezpečnostní složky, říká bývalý šéf vojenské rozvědky ČR Andor Šándor.

Ta sice má z titulu své funkce na starosti zejména obranu Ruska před špionáží, před jedenácti lety ale převzala značnou část agendy rušené agentury FAPSI, zaměřující se na odposlechy komunikace v zahraničí. Což odpovídá americké NSA, jejíž rozsáhlé odposlouchávání po celém světě "provalil" Edward Snowden, skrývající se nyní v Rusku.

Odposlech šéfky unijní diplomacie však paradoxně v Evropě nevyvolal zdaleka takové pozdvižení jako Snowdenovy zprávy o rozsahu sledování NSA. Ostatně to, že Snowdenovy informace napomohly Rusům vymyslet, jak přelstít "naslouchání" Západu v éteru, nelze vyloučit.

Putin chtěl topit povstalce "v hajzlu"

Zveřejněné odposlechy samy o sobě nedokládají to, že by se protivníci Moskvy vyjadřovali jadrněji než Rusové. Jen se nechali "chytit".

Senátor a někdejší válečný zpravodaj Jaromír Štětina například připomíná, že Putin svého času na adresu čečenských rebelů pronesl veřejně větu "utopíme je v hajzlu".

Čečenci původně žádali samostatnost podle stejného principu na sebeurčení, kterým Rusko argumentuje v případě Krymu. Jenže Čečenci o svou nezávislost svedli dvě kruté války s Rusy a uchýlili se k teroristickým metodám. Kritici tvrdého ruského postupu v Čečensku říkají, že si Rusové "vyrobili" teroristy, před nimiž varovali.

Šándor: Možná neposlouchají tolik, ale využívají to brutálně

Bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor soudí, že Rusové možná nemají schopnost odposlouchávat v takovém rozsahu, jako americká NSA, v zásadě ale používají stejný systém. "Využívají to velmi brutálně k tomu, aby ovlivňovali veřejné mínění tak, jak potřebují," řekl iDNES.cz. Vyjádření Tymošenkové označil za velmi nešťastné. "Ač se ta slova snažila relativizovat a říkala, že to upravili, já si to nemyslím, úplně klidně to může být autentické," dodal.

Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby

Zveřejnění záznamu hovoru Julije Tymošenkové podle něj vypadá jako práce ruských tajných služeb. "Není to stoprocentní, ale je zřejmé 'qui bono', komu to slouží. Pokud to bylo Rusko, pak o zveřejnění záznamu velmi pravděpodobně Kreml věděl. Neumím si představit, že by to tajná služba pustila bez posvěcení shora," dodal Šándor.

Zveřejněný odposlech americké náměstkyně ministra zahraničí Nulandové a velvyslance na Ukrajině Pyatta podle něj dokládá neobezřetnost zmíněných činitelů. "Překvapuje mě, že velvyslanec s náměstkyní spolu vedou hovor, který lze odposlechnout. Kdyby používali šifru - telefony umějí šifrovat na úroveň přísně tajné - vyloučil bych, že to jde v tak krátkém čase rozbít a zveřejnit," soudí Šándor.

To, že se na YouTube dostávají jen telefonáty západních činitelů, samozřejmě neznamená, že by západní tajné služby nezískávaly důležité informace o Rusku a možná i telefonáty jeho činitelů. Každopádně je však západní rozvědky nezveřejňují na YouTube.

Zaskočení Američané. Rusko Západ přelstilo

List The Wall Street Journal podrobně rozebral pozdvižení, které ve Washingtonu vzbudila ruská akce na Krymu (původní článek najdete zde). Američany zaskočilo zejména to, že o koncentraci ruských sil u Krymu věděli jen ze satelitů, nepovedlo se jim totiž nic zjistit odposlechem komunikací.

Je třeba dodat, že komunikace tohoto druhu, pokud existovala, byla prakticky jistě - na rozdíl od výše zmíněných telefonátů politiků - vedena zabezpečenými metodami.

Prezident Obama tak věděl, že Rusko má vojenskou kapacitu rychle obsadit Krym - ale v zásadě se o rozkazech k akci nemohl dozvědět předem. Vzhledem k tomu, že Rusko podle satelitních snímků dál posiluje jednotky u společné hranice s Ukrajinou, to Obamovu administrativu znervózňuje, uvedl zdroj WSJ.

Pozoruhodným manévrem se jeví to, že Rusko sice ke Krymu stahovalo vojenské jednotky, které poutaly pozornost amerických družic, akci ale vedly jednotky, které na poloostrově už předtím byly. Američané proto zkoumají možnost, že Rusko v předstihu "propašovalo" na Krym - možná v rámci rotací sevastopolské posádky - elitní jednotky, které dokázaly Ukrajince odříznout a poloostrov zajistit bez přímé masivní invaze. Nejsou pro to důkazy, jednotky na Krymu však prokázaly mimořádnou disciplínu, co se týče komunikace vysílačkami či mobilními telefony. Američané opět "neslyšeli" nic.

Republikánský senátor Michael Rogers, předseda výboru pro zpravodajství, nařídil podle WSJ analýzu, zda americké tajné služby neselhaly. Někteří vojenští a zpravodajští důstojníci ve Washingtonu se nicméně nechali slyšet, že Obama stejně nemohl prakticky nic dělat, ani kdyby měl přesné informace včas.

Portál v závěru naznačil, že Rusko mělo v zásadě tři možnosti, jak přelstít Západ: buď se Rusové cíleně vyhýbali zachytitelné komunikaci o invazi, nebo našli způsob, jak tuto komunikaci před příliš zvědavými Američany odstínit, nebo jen uvedli v chod dlouho připravovaný plán, který detailní komunikaci nepotřeboval. Když tak 28. února Obama varoval Putina před narušením suverenity Ukrajiny, Rusko od ovládnutí Krymu už nemohlo nic zastavit. Americký prezident může jen přemýšlet, kolik toho Rusové vlastně celkem slyšeli.

Autor:
  • Nejčtenější

Fico se vrací. Jeho Směr s náskokem ovládl slovenské volby

Po sečtení 99 procent okrsků jasně vede ve slovenských předčasných parlamentních volbách Směr-SD expremiéra Roberta...

Narkozombíci přicházejí. Metla Američanů se valí do Evropy

Premium Evropa se musí připravit na masivní přísun fentanylu. V rozhovoru pro list Politico na to upozornila eurokomisařka Ylva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Ženu v Rakousku při běhání napadl staford, zraněním na místě podlehla

Ženu v pondělí při běhání v hornorakouské obci Naarn napadl pes plemene americký stafordširský teriér a pokousal ji tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Itálii straší silné otřesy supersopky, která je schopna zabít miliony

Přední italský vulkanolog Giuseppe De Natale ve středu varoval, že v oblasti Flegrejských polí nedaleko Neapole, kterou...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

V obchodním domě v Bangkoku střílel 14letý mladík, zabil čtyři lidi

Policie zatkla podezřelého střelce po střelbě v luxusním obchodním centru Siam Paragon v thajském Bangkoku, informovala...

Lži proti správnému úsudku a boj o šest miliard. Začal proces s Trumpem

Bývalý americký prezident Donald Trump strávil několik hodin v soudní síni v New Yorku, kde se naplno rozběhl...

Roztržka kvůli slovům o vraždě graduje, Indie žádá Kanadu o stažení 40 diplomatů

Indie žádá, aby Kanada nejpozději do 10. října stáhla ze země asi 40 ze stávajících 60 diplomatů. Mezi Indií a Kanadou...

Kauza Ibram X. Kendi. Hvězda hnutí woke prošustrovala miliony dolarů

Premium Ibram X. Kendi býval ještě nedávnou miláčkem amerických liberálních elit. Nyní je jeho kariéra v troskách. Celebrita...

Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu
Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu

Do redakce nám přišel voňavý balíček plný novinek z kolekce Karma od Rituals. Novinky slibují komplexní hydrataci pokožky, jsou obohaceny o výtažky...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...